Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 19:30
Advert

Advert

Egolu İnsanlar: Stresli Pitbullar

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 05-01-2022 14:50

Bilindiği üzere son dönemlerde, sokakta pitbull saldırıları yaşanmaktadır. En son Gaziantep’te 4 yaşındaki Asiye Ateş, vahşice pitbull saldırısına uğrayıp kılpayı ölümden dönmüştü. Bu olaydan sonra pitbull sahiplerinden suç aranması, tepki gösterilmesi gerekirken bazılarımız sokaktaki masum tüm sokak hayvanlarını suçlu bulup, hepsinin bir canavar olduğunu iddia ederek sokaklardan toplatılmasını isterlerken, bazılarımız hayvan haklarını destekleyip sokak hayvanların toplatılmasına karşı çıkıyor. Sizce bu sorun böyle çözülebilir mi? Hayır. Çünkü kimsenin aklına, suçun biz insanlarda olduğunu ve bu sorunun altında yatan temel sebebleri bulup, çözüm bulmak gelmiyor maalesef. Olan masum sokak hayvanlarına, pitbull saldırısına uğrayan masum çocuk ve yetişkinlere oluyor. Öncelikle Pitbull Hayvanlarını biraz tanıyalım.

Araştırmalarıma göre Pitbul, Amerikan Pitbull Terrier olarak biliniyor. Pitbull köpeklerinin en belirgin karakteristik özelliği yakınlarına karşı sadık, sevecen ve arkadaş canlısı olmalarıdır. Hayatlarını tehlikeye atma riskleri olsa bile sahiplerini korurlar ve güvende hissettirirler.

Bir diğer özellikleri ise sahiplerini aşırı benimserler ve bu nedenle sahipleri tarafından “doğru bir eğitim sürecine” tabii tutulmalıdır. Aksi halde çevreye karşı tehdit unsuru haline gelebilir ve başkalarına saldırabilir.

Gerçekten bilindiği gibi saldırganlar mı veya Neden saldırganlar? Pitbull Terrier dediğimiz ırk da diğer tüm köpek ırkları ya da melezleri gibi korku, kaygı ve stres bozukluklarında tepkisel olarak ve öğrenme sonucu saldırganlık davranışları olan, havlama, hırlama, diş gösterme ve ısırma atağı davranışlarını gösterebilir. Pitbull ırkı ya da herhangi bir köpek saldırganlık davranış bozukluğu ile doğmaz; yaşanılan stres, korku ve kaygı içerikli olayların sonrasında kendini rahatlatmak ya da o sorundan kurtulmak ya da sorununu çözmek için saldırganlık davranışını bir araç olarak kullanır. Saldırganlığın sonradan yaşanılan “çevresel etkenlerle” ortaya çıktığını söylemek doğru olacaktır.

Saldırma sebeplerinin altında ne yatıyor? Asıl sorun ne? Köpeklerin psikolojik sorunlarının büyük bir kısmı insanlarla ilişkilidir. Örneğin köpeği uygunsuz ve uyarımı az ortam da büyütmek, köpeğe kötü davranmak, (elektrikli boğma, dikenli tasmalar) kullanmak, vurmak (fiziksel şiddet) ya da köpeğe bağırmak, kızmak, azarlamak ve korkutmak gibi psikolojik şiddet etkileri de köpekte saldırganlık davranış bozukluğu ve korku-fobik davranışlar, kaygı bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon gibi psikolojik bozukluklara yol açar.

Hayvan sahiplenirken “ne amaçla” sahipleniyoruz? Hayvana düzgün bakabilecek miyiz? Bu konular çok önemli. Ben bizim ülkede hayvan sevgisinin olduğuna pek inanmıyorum. Bir pitbull köpeği gördüm mü bende korkuyorum çünkü ülkemizde hayvanlar, sahipleri tarafından saldırgan bir şekilde eğitiliyor. Ülkemizde genellikle Pitbull dahil tüm köpek cinsleri, biz insanlar elinde oyuncak olmuş durumda. Bir güç objesi (silah veya kalkan), gösteriş, karşı cinslerin ilgisini çekmek, köpeklerin kendi cinsleriyle dövüştürülmesi vs. için sahiplendirildiklerini düşünüyorum. Sahiplenme süresi içerisinde de bu hayvanlar sahipleri tarafından sert muamele gördükleri için doğru ve güzel bir eğitim alamazlar. Sevgisiz yetişirler. Bu durum ise hayvanları saldırgan yapar ki duygusuz, vicdansız ve ego tatmini sahiplerinin de istedikleri budur. Onların düşüncelerine göre köpek ırkları saldırgan olmalı. Bu zihniyete sahip şahıslarla aynı toplum içerisinde yaşarsak daha çok bu sorunlarla karşı karşıya geleceğimizi düşünüyorum. Hayvanlar konusunda toplum olarak, zihniyet değişikliğine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. “Dilsiz veya sadece havlayıp da bir insan gibi konuşamayıp kendi derdini anlatamayan hayvanlara suç atmak, yaratıklar demek mantıklı bir davranış ve insaniyetlik bir tutum değildir.”

YORUMLAR