Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 18:50
Advert

Advert

Dünya Çocuk Hakları Günü

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 20-11-2021 14:18

Evet, bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Bu anlamlı günün tarihçesine bakacak olursak eğer bu anlamlı gün çocukları korumak ve yaşam koşullarını iyileştirmek adına 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ‘Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ imzalanmış ve o tarihten günümüze 20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak ilan edilmiştir.

Peki, bu günden yola çıkacak olursak gerçekten ne noktadayız?

Geçekten çocuklar hak ettikleri gibi yaşıyorlar mı ya da yaşatabiliyor muyuz onları?

Bana soracak olursanız dünya üzerinde maalesef bu konuda sınıfta kaldık.

Çünkü hala savaştan, açlıktan, yoksulluktan dolayı çocuklar hak ettikleri güzel bir yaşamdan mahrum olmaktadır, ölmektedir. Oyun çağlarında oyun bile oynayamaz hale gelmiş hatta bir yetişkin gibi davranmak, düşünmek zorunda bırakılmıştır. İlimizde, ülkemizde, dünyada çocuklar ne yazık ki haklarından mahrum kalmaktadır. Gerek kendi bencilliğimiz gerekse de yaşam şartlarımızdan dolayı. Bazı çocuklar geçim derdiyle çok küçük yaşlarda yetişkin gibi davranıp eve ekmek getirmek zorunda kalmıştır, okumayı bırakmıştır. Sağlık sorunları olsa bile ne kendisi hastaneye gitmiş ne de bir başkası onu hastaneye götürebilmiştir.  Hatta bazıları barınacak yer dahi bulamamış devlet eliyle yetiştirme yurtlarında kalmıştır ve kalıyordur da. Sömürülere maruz kalıyorlar, bazen hayatlarından, canlarından bile oluyorlar. Fiziksel, psikolojik olarak yıpranıyorlar. Bazen karşımıza çıkıyor engelli diye ailesi çocuklarını dışarıdan mahrum ediyor, kendilerine zeval gelmesin diye. Çocukları düşündükleri yok yani, utanıyorlar çünkü cüzzamlılarmış gibi davranıyorlar onlara ve davranılmasına da müsaade ediyorlar ne yazık ki. Hâlbuki onların sevgiye ihtiyacı var tıpkı diğerleri gibi gezip tozmaya dışarı çıkıp oynamaya ihtiyaçları var. Bu durumda olmak onların suçu olmasa da bazen karşılaşıyoruz onlarda suç aranıyor. Çocuk işçilerde mesela hala kanayan yaramız olarak bizi karşılamakta. Ucuz iş gücü kaynağı olmaları da bu duruma etken olmaktadır. Çocuklar küçük yaşlarda evlendiriliyorlar  ne yazık ki hala bir şekilde…

Daha çok şey sayılıp dökülebilir bu konuda ama bu kadarını saymak bile oldukça zordu benim için. Peki, neler yapılabilir?

Bakıldığında paylaşmayı, sevgiyi, umudu, masum kalmayı, kinsiz- öfkesiz yaşamı en çok çocuklar bilir, yardımlaşmayı en çok çocuklar bilir. Aslında bütün güzellikler çocuklarda mevcuttur ama biz çocuklara yaşamaması gereken şeyleri yaşatıyoruz. İstemediğini zorla yaptırmak istiyoruz, haklarını ellerinden almaya çalışıyoruz.  Ama yine de görüyoruz ki umutları hala var. Tutunacak bir sebep hala bulabiliyorlar iyi veya kötü. İşte bu yüzden çocuklarımızın hakları konusunda toplumsal duyarlılığın sağlanabilmesi çok önemli bir unsur. Bu şekilde bir politika güdülmeli. Siyasi işlerimize çocukları alet etmemeliyiz. Savaşıyorsak ordu orduyla savaşmalı sivil halkla değil, bedel ne olursa olsun çocuklara ödetilmemelidir. Çünkü yeryüzünün masum simalarıdır onlar, en temiz varlıklardır onlar. Çocuklara iyi bir çocukluk geçirtip gelecekte de kendi ayakların üzerine sağlam basabileceği bir hayat sunmalıyız. Genç diye çocuk diye her anlamda sömürmemeliyiz. Ruh sağlığı bozuk olan çocuk bozuk düzenin de sahibidir bunu unutmamak gerek, bugün biz varsak yarında onlar olacak. Bu yüzden çocukların fiziksel, ruhsal her anlamda sağlıklı bir birey olması için çaba göstermemiz gerekiyor. Burada da dünyaca birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulmakta. Bu noktada herkes üstüne düşeni yaparsa dünyada çocuklara çok güzel bir yaşam sunabiliriz.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı