Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:11
Advert

Advert

DOLANDIRICILIK

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 16-04-2022 12:31

 Hayatımızın her alanında kendini gösteremeye başladı bu dolandırıcılık, hatta ayyuka çıktı da diyebiliriz .

 Her alanda bir dolandırıcı var. 

 Evliliklerde bile, aklımıza gelmeyen çoğu yerde dahil...

 Ne kadar acı değil mi?

 Nasıl bir çağın içindeyiz.

 Kimse kimseye güvenemiyor, güven sorunsalı yaşıyoruz, her an dolandırılırım korkusu yaşıyoruz.

 Nasıl bireyler olduk böyle diye kendimi sorgulamadan edemiyorum.

 En iyisini yapmaya çalışırken toplumun ahlakını mı bozduk, ne oldu da bu dolandırıcılar zirve  yaptı?

İşin kötüsü okuyanı da okumayanı da, dolandırıcılıkla mücadele eden de etmeyende herkes hayatında bir kez dolandırılmış oldu günümüzde.

Yalanla haşır neşir olmuşuz. Aldatma ön safhada…

Malımız çoğalsın denilerek daha çok dolandırıcılar iş başına geçiyor, nefsi isteklerine göre  milleti dolandırıyor.

Halbuki kişiler dolandırılmasın diye bir takım yaptırımlar uygulanıyor hükümetçe, devletçe.

Cezaları da var hani hiç bir yaptırımı yokta diyemeyiz.

Bakın TCK md.157'de düzenlenen basit dolandırıcılık suçunun cezası mesela 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası 10.000 güne kadar adli para cezasıdır.

Yine TCK md. 158/a,b,c,d,g,h,i fıkralarında düzenlenen nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası ise 6 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ve 10.000 güne kadar hapis cezasıdır.

 Ama maalesef  bilinen yine okunuyor ve millet dolandırılmaya devam ediliyor.

Dolandırıcılık her yerde var dedik ya sanal ortamda bile dolandırıcılık var. Teknolojinin nimeti olduğu gibi bu gibi zararları da söz konusu.

Peki, dolandırıcılık suçu ile karşı karşıya kaldıysak ne yapmalıyız?

Hiç vakit kaybetmeden karakola, polis merkezlerine gidilmeli, adli mercilere başvurulmalı, Cumhuriyet Savcılığına ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmalı.

Çünkü anca bu şekilde kişiler maddi ve manevi tazminatlarını alabilir, dolandırıcılarla baş edebilirler hatta dolandırıcılıkla mücadeleye katkı sağlayabilirler. Kimse dolandırılmayı göz ardı etmesin bu hususta başına gelen dolandırıcılık hikayesinde kişiler hakkını güzelce savunsun ve alsın mümkün mertebe.   Yoksa bu dolandırıcılık alacak başını daha ileri boyutlara taşınacak.  

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı