Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 20:37
Advert

Advert

Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında !

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 30-01-2021 19:45

Asırlarca dünyaya hükmeden , adaletin, barışın ve hoşgörünün merkezi olan , kimseye dini, dili, ırkı sebebiyle  ayrım yapmayan Cihan Devleti bugün 722 yaşına girdi.

27 Ocak 1299’da kurulan Devlet-i Âliyye-i Osmâniyye’nin, şanlı Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 722. Sene-i devriyesi.

  400 çadırlık bir beylik iken 150 yıl gibi kısa bir sürede üç kıtaya hükmeden cihanşümul bir devlet haline gelmesine sebep olan  bir Cihan devleti. .

Bilecik’in Söğüt ilçesinde kurulan Osmanlı Devleti, Osman Gazi tarafından 1299 yılında kurulmuştur. Osmanlı Devleti’nin bağımsız bir devlet olarak tarih sahnesine çıkması yaygın kabule göre 1299 yılında olmuştur. Bu yıllarda Osman Bey, yakın arkadaşları ile birlikte Bilecik, Yarhisar ve İnegöl’ ü fethetti. 1302’de Bizans İmparatorluğu kuvvetleri ile yaptığı ilk savaş olarak kabul edilen koyunhisar Muharebesi ‘nin kazananı  oldu. Kimilerine göre bu tarih Osmanlının resmi olarak kabul ettiği kuruluş yılı olarak kabul edilir. Bunun sebebi olarak  ise o dönemin en güçlü imparatorluğu olan Bizans imparatorluğu ‘na karşı yapılan savaş  tarih sahnesine Osmanlı’nın adını yazmıştır.

Osman Gazi kendi adına hutbe okutup para bastırarak bağımsızlığını ilan etti.

Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihati aslında Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun ve asırlarca dünyaya hükmetmesinin temellerini oluşturuyordu.

Edebali’nin Osman Gazi’nin kulağına küpe olacak nasihatlarından biri de şöyledir:

Ey Oğul!.. Beysin, bundan sonra öfke bize; uysallık sana. Güceniklik bize; gönül alma sana. Suçlamak bize; katlanmak sana. Acizlik, yanılgı bize; hoş görmek sana. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana. Kem göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı