DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Caner Aygören
Caner Aygören
Giriş Tarihi : 14-01-2021 17:33

COVİD-19 SÜRECİNDE ONLİNE MÜSABAKALARIN ÖNEMİ

Uzun süredir içinde bulunduğumuz Pandemi sürecinde birçok alanda olduğu gibi sportif faaliyetlerin olduğu kulvarlarda da bazı kısıtlamalar yaşandı.

Bu kısıtlamalar bazı branşlarda tamamen yaşanırken bazı branşlarda ise ciddi önlemler alınarak bazı müsabaka tarzı uygulamalara devam ettirildi.

Kısıtlamalarda birçok ferdi branş ile uğraşan sporcular müsabakalardan geri kaldılar ve buda fizyolojik ve psikolojik olarak sporcularda bazı olumsuzluklara neden olmaktadır.

Bunlara örnek verecek olursak yılda en az bir ve üstü müsabakalara katılım gösteren sporcular Pandemi nedeniyle müsabakalara katılamadığından dolayı spora ve müsabakalara bakış açısı zamanla değişmekte ve zayıflamaktadır.

 Başarılı sporcular yaptıkları antrenmanların gözle görülür bir anlamda verimini almak için ve performanslarını görmek için müsabakalara katılırlar ve orada en üst düzeyde performanslarını sergilerler.

Böylece kendilerinde eksik buldukları parametreleri geliştirirler ve bir diğer turnuvaya eksiklikleri giderilmiş şekilde katılırlar.

Sporcuların fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz durumlarla karşılaşmaması için Pandemi döneminde bol bol online turnuvalara sporcuların ihtiyacı vardır.

Online turnuvalar ile sporcu hem atletik performansını en üst seviyede tutmaya çalışıp düzenli antrenmanlara katılacak hemde yarışmacı ruhunu diri tutacaktır.

 Son zamanda yapılan çalışmalarda zihinsel antrenmanın sporcunun başarısında çok büyük katkıları olduğu savunulmaktadır.

Sporcunun yarışmacı ruhunu ve disiplinini zihinsel olarak canlı tutmasını ve tamamen müsabakalardan kopmasını engelleyen online yarışmalar bu Pandemi sürecinde sporcuyu yüz yüze müsabakalara hazırlayan en büyük parametrelerden bir tanesidir diyebiliriz.

Bazı spor branşlarından online yarışmaların yapıldığı görülmektedir. Buna disiplininin ve atletik performansın yüksek derecede önemli ve geçerli sayıldığı Karate branşını örnek verebiliriz. Karate branşının Kata dalında sporcular online yarışmalara farklı uygulama platformları üzerinde katılıyorlar. Sporcular evlerinde veya benzeri, insanlarla temas halinde olmayacakları alanlarda Kata tekniklerini sergileyip yarışmayı düzenleyen organizasyon kurulunu gönderir ve organizasyon kurulunun tekniklerini puanlarla değerlendirmelerini beklerler. Bunun sonucunda sporcular yeterli puanı alırlarsa bir üst tura geçerler eğer alamazlarsa elenirler. Bu durumda sporcular yarışma duygusunu tekrardan yaşar ve sportif faaliyetlerine en üst seviyede bir performansla devam eder yapılacak ilk yüz yüze müsabakalara kendilerini fizyolojik ve psikolojik olarak en üst seviyede hazırlarlar. Değişen dünya şartlarında bizde kendimizi değişen şartlara uyarlayarak bu durumu bir fırsata çevirebiliriz.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
06.03.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber