DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 10-03-2021 18:11

Çocukluğumu Özledim

Yaşı 40’ı geçmiş olup da çocukluk yıllarını özlemeyen var mı?

Ama bana sorarsanız ben özledim.

Neyini özledin diye de sorulacak olursa, tek bir cümle ile Çocukluğumdaki, sevgiyi, saygıyı, kardeşliği, gönülden paylaşmayı özledim diye özetlerim.

Her köşe başında bir marketin, bir fırının olmadığı zamanlarda, komşuya ekmek almak için 2 sokak ilerdeki mahalle bakkalına günde birkaç defa gitmeyi özledim.  

Bir şekilde evde olmayan, komşunun anahtarını teslim edip de’ bizim eve göz kulak olun’ taleplerini, hatta ‘mümkünse çocuklardan biri bizim evde yatsın’ demelerini özledim.

Bakkaldan küçük bir alışveriş için kızları göndermeyin, biz gideriz diyen 7-8 yaşındaki delikanlıların! Hoşgörülerini, sahiplenme duygularını özledim.

Bir düğünde, bir cenazede mahallelinin elbirliğiyle birbirine sahip çıkmalarını,  Komşulara yatak yorgan verilmesini, yerleri dar ise, misafirlerini kendi evlerinde ağırlamalarını özledim.

Mahallenin yaşlı çınarlarına gösterilen saygıyı, sevgiyi, hürmeti özledim.

Ödev yapmak için, büyük abilerden destek alma duygularını özledim.

Para-pul yoktu ama olan insanlığı özledim.

Çocukluğumuzdaki komşunun çocuğuna bakmayı, okul tatillerinde hocaya gitmeyi özledim.

Şimdi bu duygulardan hangisi kaldı diye sorarsanız, cevabım istisnasız hiçbiri olur.

En azından bir cenazeden örnek verecek olursak bu adet bile değişti. Korona Virüs illetini bir kenara bırakırsak durum şudur.

Önceden mahallede bir cenaze olunca, 1 hafta, 10 gün, hatta yakın komşu ise 40 gün radyo TV açılmaz, düğünler ertelenirdi.

Cenaze yemeklerini komşular sırayla yapar, cenaze çıkan eve ortaklaşa destek olunurdu.

Şimdi ise, cenaze kaldırılır. Cenazeden dönenler cenaze evinin önündeki kurulan çadıra gelinir.

Lokantadan sipariş edilen yemekler gelenlere ikram edilir. Bir aşır okunur. Ardından dua edilir. Herkes dağılır evine gider.

Acı paylaşmanın, taziye verilmenin ömrü 3 saatte biter.

Gelecek zaman neleri gösterir bunu tahmin etmek zor değil. Ama açıkçası ben geçmiş zamandaki, insanlığı, komşuluğu, sevgiyi, saygıyı özlüyorum. Velhasıl çocukluğumu özlüyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar