Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
01 TEMMUZ Cuma 16:02
Advert

Advert

CHP’Yİ ANLAMAYA ÇALIŞMAK…

Nurettin Bay
Nurettin Bay
Giriş Tarihi : 16-05-2022 14:49

Şu CHP ilginç bir parti. Her dönem kendilerini konuşturacak bir şey buluyorlar. Bir ülkede her daim gündemde kalmak zor iş. CHP bu zoru başarıyor. Tebrik etmek gerekiyor.

Bu ülkede yaşayanların dörtte biri CHP’ye oy veriyor. Yani kemikleşmiş bir oy potansiyelleri var. Oylarını yüzde 25’te tutabilmeleri büyük başarı. Ancak yüzde 25 çekirdek oya sahip bir partinin ana muhalefette olduğu halde bunun üzerine yüzde 1 dahi koyamaması ilginç bir durum. Siyaset bilimcilerin bu konuyu akademik olarak incelemesi gerekiyor. Bir parti bu kadar yüksek bir potansiyele sahip olduğu halde neden kendisini geliştiremiyor?

CHP yanına aldığı 6 parti ile 2023’te şeytanın bacağını kırmaya niyetli. Niyetli olmaya niyetli ama niyetin ötesine geçmeleri gerekiyor. Peki, nasıl geçecekler? Bunun için ne yapıyorlar?

Daha şimdiden bilinen 3 adayları var. İmamoğlu, Yavaş ve Kılıçdaroğlu. Biri genel başkan, diğerleri Türkiye’nin en büyük iki ilin belediye başkanları.

CHP’nin ilginçliğini buradan irdelemeye başlayalım.

Bir parti Cumhurbaşkanı adayı çıkaracaksa ilk akla gelen aday kim olmalı? Şüphesiz genel başkan. Bu demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerde böyledir.  Teamüller de böyle olmasını gerektirir. Peki, CHP’de nasıl oluyor bu işler? Anlamaya çalışalım.

Neden bir CHP’li kalkıp da kendisi ‘ben aday değilim’ demedikçe ‘adayımız genel başkanımızdır.’ demiyor. Yoksa CHP’liler genel başkanlarının kazanacağına inanmıyorlar mı?

Neden bir CHP’li ‘biz 3 yıl önce belediye başkanı olsunlar diye İmamoğlu ve Yavaş’ı seçtik. Bunlardan birini başkanlıktan alırsak vatandaşın tercihine ihanet etmiş oluruz. ‘demiyor?  Yoksa bu ikisinden birinin genel başkandan daha fazla oy alacağına mı inanıyorlar?

Neden bir CHP’li, ‘kardeşim bu konu milletin içerisinde tartışılacak bir konu değil. Kol kırılır yen içerisinde kalır. Biz kendi meselemizi kendimiz konuşur, çözeriz. ‘ demiyor? Yoksa CHP’de iç savaş çıktı da milletin haberi mi yok?

CHP’ye yakın kaynaklar ‘evet CHP’de iç savaş var, üst yönetim de dâhil olmak üzere CHP teşkilatları üçe bölünmüş durumda. Herkes kendi adayının cumhurbaşkanı olmasını istiyor, parti umurlarında bile değil. ’ diyor.

Aynı şekilde CHP’lilerin kahır ekseriyeti aday olması halinde Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacağına inanıyor. Yine aynı şekilde CHP’lilerin bir bölümü belediye başkanı seçilen kişilerin dönem sonuna kadar başkanlığa devam etmesini istiyor.

CHP şeffaf bir parti. O kadar şeffaf ki kendi aralarında ne konuştukları anında deşifre oluyor. Parti içinde kim Kılıçdaroğlu’nu istiyor, kim İmamoğlu’na sıcak bakıyor, kim Yavaş’tan yana apaçık ortada… Kendi aralarındaki tartışmaların çoğu da ayan beyan meydanda… CHP’liler iç çamaşırlarının ortaya dökülmesinden de rahatsızlık duymuyorlar.

Soru şu: CHP’liler şeffaflıktan yana oldukları için mi böyle yapıyorlar, yoksa aralarındaki kavganın bilinmesini istedikleri için mi? Gerçekten şeffaflığı içlerine sindirebilmişlerse sorun yok. Hatta tebrik dahi etmek lazım. Ama bazıları şeffaflıktan rant devşirmeye çalışıyorsa, o zaman fena…

Ne diyelim? CHP işte… Bildiğiniz gibi… Bence anlamaya çalışmayın. Durum gayet anlaşılır.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI CHP’DE ADAYLIK KİMİN HAKKI? TEZATLAR ÇAĞINDA BAYRAMA ULAŞMAK… ERDOĞAN KAYBEDER Mİ? ABD’NİN ADAYI ‘İMAMOĞLU’ Rusya 3-ABD 0. (İlk yarı sonucu) İmamoğlu Büyükelçi ile ne konuştu? MEDYA’NIN MEDYA İLE İMTİHANI Biz Müslümanların miladi yılbaşı kompleksi… AHLAKSIZLIK NEDEN PARA EDİYOR? TÜSİAD’IN ADI BUNDAN BÖYLE FASİAD OLSUN GÜN DAYANIŞMA GÜNÜ… İRFAN VAKTİ’NDE BULUŞMA…   DOLAR…BİZ BU OYUNU YAŞADIK, BİLİYORUZ… ZOR BİR KIŞI BEKLERKEN, KİM KİMİNLE HELALLEŞECEK? ESKİMALATYA’DAN GÜZEL HABERLER… BİZ BU ÇOCUKLARA NE ÖĞRETİYORUZ?  Malatya’yı Teneffüs Etmek… ESKİMALATYA’YI ESKİTMİŞLER UNUTULAN BAŞKENT MALATYA Dünya varmış? KUDÜS NEDEN ÖNEMLİ? Üzülme…! F-35 zaten bizim olmayacaktı… Ne laiklikmiş be…! Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” (2) Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” BİZ BU FİLMİ İZLEDİK İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN İSMİ DEĞİŞMELİ BİR DEVRİN SONU, BİR DEVRİN BAŞI, 28 ŞUBAT… CHP’DEKİ DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK? Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… (2) Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… Hani bunlar öğrenciydi? Nüfus artışındaki sert düşüşün sebebi ne? DÜNYA ESKİ DÜNYA, AKTÖRLER DEĞİŞİYOR Kâğıttan kule Amerikan Demokrasisi… 31 Aralık, ne İsa’nın doğumudur, ne Mekke’nin fethi… Bunun Adı Şeb-i Arus Değil, Rezalet… Yaptırımlar ne anlama geliyor?