Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 03-02-2021 16:28

Cevizin Hikâyesi

Çocukluğumuzda dolap, mobilya aksamı ile ilgili aklımızda kalan en önemli ayrıntı, evlerdeki dolap, sandık, koltuk gibi önemli eşyaların ceviz ağacından yapılmasıydı. Çeyizlerin en önemli bölümünü ceviz mobilyalar oluşturmaktaydı.

Bu durum 1993 yılında devlet tarafından ceviz ağaçlarının orman içinde olsun olmasın kesilmesinin, kullanılmasının ve nakliyesinin izine bağlanmasıyla sona erdi.

Bilindiği gibi ceviz ağaçları Malatya’nın bütün ilçelerinde yetişmektedir. Özellikle Kuluncak ve Hekimhan ilçelerindeki ceviz kaliteleri ise tescillenmiştir. “Ben Bir Ceviz Ağacıyım Gülhane Parkında” gibi şiirlere konu olan ceviz ağacıyla ilgili büyüklerimden duyduğum bir hikayeyi burada paylaşmak istedim.

Anlatılan hikâyeye gelince konunun ne kadar manidar olduğu ortaya çıkıyor.

Hikaye şöyle;. “Türk insanının tarih boyunca ne kadar akıllı, ileri görüşlü, geleceği düşünen planlar yapmasını inceleyen yabancı bilim adamları bir sonuca varıyorlar. Cevizin bol yetiştiği bölgelerde yaşayan ve cevizi bol tüketen insanların daha akıllı, daha zeki ve daha ileri görüşlü olduğuna kanaat getiriyorlar.

Malum Türkiye düşmanı devletler bu konuda bir araya geliyorlar ve bir karar alıyorlar. Ceviz ağacının mobilyasının uzun yıllar yıpranmadığını, dayanıklı olduğunu her ortamda dile getirerek, ceviz ağacının kesilmesinin önünü açmak istiyorlar.

Önce cevizin nasıl yetiştiğini inceliyorlar. Sincap ve Kargaların ceviz meyvesinin olgunlaşmasının ardından günlük yedikleri cevizlilerin yanında kışın da yemek için buldukları cevizleri toprağa gömüldüğünü tespit ediyorlar. Tabi kışın bulabildiklerini çıkaran bu hayvanların bulamadıkları toprak altında kalan cevizlerin birer birer yeşerdiğini gözlemleyerek, ceviz ağaçlarının çoğalmasının nedenini çözüyorlar.

Bunun üzerine Ceviz Mobilyalar gündeme geliyor. Böylece ceviz meyvesinden ziyade ceviz kerestesi önemli bir değer kazanıyor.  Ağaç kesimi artıyor. Bağ bahçe içinde yetiştiği için de ağacın kesimi ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

Diğer yandan ceviz yetişmesini önlemek için çeşitli yollara başvuruyorlar. Örneğin alınan bir karar ile ceviz yetişen bölgelerde, bir karga kafası getirene, bir sincap kuyruğu getirene Kaymakamlıklar veya muhtarlıklar tarafından parasal ödüller, fişek yardımı yapılmaya başlıyor.

Bunun üzerine ceviz yetiştirilen bölgelerde Sincap ve Karga avı başlıyor.

Bu durum 1990 yılına kadar devam ediyor. Durumun farkına varan yetkililer bölge Milletvekilleri aracılığıyla durumu Ankara’ya bildiriyorlar.  Ankara’dan heyetler gelip ceviz yetişen bölgelerde inceleme yapıyorlar. Durumu rapor halinde hükümete sunuyorlar.

Sonuç olarak konu meclis gündemine geliyor. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başkanlığında ve Başbakan Süleyman Demirel hükümetinin aldığı karar ile 18 Mart 1993 tarih ve 21528 sayılı resmi gazetede yayınlanan karar yürürlüğe giriyor. Alınan kararın girişinde ise şu ifadeler yer alıyor.

“Sahipli Araziler Üzerindeki Meyvalı Ağaçların Kesim ve Nakil işlemleri Ceviz ve Aşılı Kestane Ağaçlarının Kesim ve Nakil işlemleri başlığı altında; “ Madde 22- Meyvalı ağaç olması yanında kerestelik özelliklerinde bulunan ve yetiştirilmesi uzun zaman alan ceviz ve aşılı kestane ağaçlarının kesim zamanı 15 Kasım-15 Mart tarihleri arası olarak belirlenmiştir. Bu tarihler dışında kesim yapılmasına izin verilmez” ifadeleri yer alıyor. Metnin devamında ise “Ceviz ve aşılı kestane ağaçlarının kesiminde aşağıdaki usul ve esaslara göre hareket edilir” kesim şartları, kesim zamanı, taşınma durumları ise ayrıca belirleniyor.

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar