Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 18:27
Advert

Advert

  CEHALET TEDBİRSİZLİĞİ SEVER; TÜRKİYE’NİN DEPREMLE İMTİHANI

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 01-10-2021 11:56

Geçmiş yıllarımızda çok depremler görüp, acılar, sıkıntılar yaşadığımız halde deprem konusunda önlem ve tedbir almamakta direnip üstüne korkan dünyada tek ülkeyiz heralde tuhaf ve üzücü bir durum.

Bazı ülkeler deprem konusunda çağ atladılar. Önlem tedbir alarak, bilinçli olup deprem anında ne yapılması gerektiğini biliyorlar, çok fazla travma yaşamadan hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar. Biz hala, İnşaat malzemesinden çalıyoruz, kalitesiz malzemeden dayanıksız evler yapıyoruz, 1-2 saniyelik küçük sarsıntılarda balkondan pencereden atlıyoruz, deprem anında hemen üst katlardan aşağı inmeyi düşünüyoruz, arabalara binip bulunduğumuz bölgeden uzaklaşmak düşüncesiyle gereksiz yere cadde ve sokaklarda yoğun trafiğe neden oluyoruz, aşırı panik yapıp sonrasında psikolojik sorunlar, travmalar yaşıyoruz.

Alanında uzman olan deprem bilimcileri aylar ve yıllar öncesinden tahminde bulunup uyarıyorlar, Televizyondaki tartışma programlarında arada sırada veya büyük bir deprem yaşayıp can kayıplarımız olduğunda günlerce, haftalarca konuşulur fakat değişen bir şey olmuyor, geçmişimizden ders çıkarmıyoruz.

Depremler olacak, devam edecek, ülkemiz adına daha büyük depremler beklenmektedir. Çünkü ülkemiz deprem bölgesi. Çok geçmeden uygulamaya geçirilmesi gereken tedbirler var bunlar; Deprem riski fazla olan bölgelerde, dayanıksız ve çok eski binalar tespit edilip, sahipleriyle görüşüp anlaşıp yıkmak, yerlerine sağlam yeni evler yapılması tabi bunlar uygulansa bile zamanla olabilecek bir şey fakat şunu unutmayalım bugün başlayıp 5-10 yıl da uygulansa 5-10 yıl sonra olan büyük bir deprem sonrası 100’lerce kişinin canını kurtarmış oluruz. Ruhsatsız ya da standartlara aykırı(Malzemeden çalmak) gibi yapılmakta olan inşaat veya yapılmış olan yapıların sorumluları tespit edilip en ağır cezaların verilmesi gerekir.

Bir diğeri, Toplum olarak deprem konusunda bilinçlenmek, ne yapılması gerektiğini bilmek gerekiyor. Özellikle İlkokul ve Ortaokullar da deprem tatbikatı sadece 1 kez değil, sık sık yapılmalı. Çoçuklara daha küçük yaşta deprem gerçeğini anlatmak, hayatımızın bir parçası olduğunu öğretmek gerekir. Eğer çocuklarımız, deprem konusunda bilinçsizce yetiştirilirse onlarda ilerde büyüklerinin yaptığı gibi ufak bir sarsıntıda balkondan pencereden atlar, aşırı panik yapar, korkarlar. Deprem konusunun, eğitim sistemindeki yeri ve önemi nesilden nesile deprem konusunda bilinçli olmayı sağlamak. Biz tedbirimizi, önlemimizi alalım gerisi Allah’a kalmış. “Deprem Öldürmez, sağlam olmayan yapı öldürür, tedbirsizlik öldürür.”

Allah Ülkemizi daha büyük depremlerden korusun.

 

YORUMLAR