DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 19-04-2021 15:55

CADDELERDE KIZLARIMIZIN ÖNÜNÜ KESMEYİN

Mesaideki günümüzün yarısı hatta daha fazlası dışarıda geçiriyoruz. Tabi bu vesile ile de birçok olaya şahit oluyoruz. Kimisini haber yapıyoruz. Kimisine gülüp geçiyoruz. Kimisine de içimiz acıyarak bakıyoruz.

Haber yapsak, haber yaptırmaktan korkuyorlar. Örneğin elinde su satan bir çocuğa yaklaşsak, sıkıntın nedir diye sorsak, ‘Abi ailem duyar, Abi zabıtalar yakalar’ diye konuşmaz. Eyvallah der geçeriz.

Ama öyle bir dram var ki. Ne haber yapacak muhatap var. Ne de konuşacak kimse var. Mağdur olan deşifre olurum diye konuşmuyor. ‘Olay bu siz yazın abi’ diyor. İyi de sen derdini anlatacaksın ki ben yazayım. Diyoruz. ‘Yok abi ailem duyarsa ….’

Birkaç defa yazdım. Yine de dile getireceğim. Umarım bu defa ilgililerin ilgisini çekeriz.

Gelelim konunun özetine. Güzellik salonları kapılarında ağlayan kız çocukları görmek istemiyorum.  Hergün defalarca geçtiğim yolumun üstünde 2 tane güzellik merkezi adı altında çalışan merkez var. Ne gibi hizmetler verdiklerini bilmiyorum.   Mutlaka güzel hizmetler verilmektedir.

Buna diyecek bir sözüm yok. Herkes kazancının peşinde. Eyvallah. 

Benim asıl dile getirmek istediğim konu farklı. İşin ticari yönünden ziyade, işin ahlaki yönü. Ama ailelerin bu konuda sizden bir talebi var. ‘Caddelerde Kızlarımızın Önünü Kesmeyin’ diyorlar.

Gün geçmiyor ki bu salon kapıları önünde ağlayan okul çağındaki çocukları görmeyelim. Kadın demiyorum. Çünkü bunlar daha orta okul veya liseli öğrenciler.

Bir vesileyle önleri kesilip içeri alınmışlar.  İkna edilip okul harçlığı ile ödeyebilecekleri ..! senetler imzalamışlar.

Senetlerin günü gelmiş. Konu icralık olmuş. Ellerinde senetler gözlerinde yaşlar. Yalvaran gözlerle yardım bekleyen çocuklar.

Çığlık çığlığa ağlayan kızlarımızı görüyoruz. Senet imzalatmışlar. Sentler imzalatılmış. Tabii ki zorla değil. İkna yoluyla!..... Senetlerin ödeme zamanı gelmiş.  Zamanında ödeme yapılmamış.

Öğrenci nerden alacak parayı. Ailesi duyarsa en iyi ihtimalle evden kaçma sebebi olur. Durumu ailelerine de söyleyemiyorlar. 

Beyler, Bayanlar. Etmeyin eylemeyin 3-5 kuruş kazanacağız diye bu körpe çocukların hayatını karartmayın. Yazık etmeyin bu çocuklara.

İşinizi yine yapın. Çağırın çocukların ailesini. Senedinizi sepetinizi onlarla yapın.

Bir de kaldırımlarda insanlara yapışan şu ikna edici broşürcüleri ortadan çekin. 

Bakıma ihtiyaç duyan size gelir sizi bulur. Bundan endişeniz olmasın.

Helalinden kazanın. Kimsenin vebaline de girmeyin.

Mahkemelik davalardan da mümkünse vazgeçin. Son olarak da şu yoldaki insanların önünü kesen gençleri de kenara çekin.

Son olarak genç kızlarımıza da bu konuda bir çağrı yapmak istiyorum.

Bu gibi konularda ihtiyacınız var ise hemen hemen her mahallede bir kadın kuaförü var. Gidin bu ablalarınızdan fikir alın. Eminim ki onlar sizden ücret dahi almadan size rehberlik edip yol gösterecektir.

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar