Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 23:04
Advert

Advert

BU SALGIN SON ZAMANLARIN EN TEHLİKELİSİ!

Semih Ünal
Semih Ünal
Giriş Tarihi : 11-05-2022 11:21

Ne âlâ Sırat-ı mustakimi esas alana, ne âlâ hakkaniyeti, vahdaniyeti gözetene. Selamların en güzel sizlerin üzerine olsun.

Kıymetli okurlar! Tehlike deyince insan mahlukunun aklına dünyevi olan her şey geliyor. Çünkü, “tehlike” dediğimiz vakit, ölümle sonuçlandırılan bir çok faktör insanın aklına gelir.

Yaşayan insan, sırat-ı hayatında yaptığı her eylem için Allah’ı görmüyor veyahut görmek istemiyor. Allah’ı gören insan, tehlikenin ölümden sonra başlayabilecek olmasının farkına varmakta çekinmez.

Evet, asıl tehlike namazsızlıktır! Hele de şu ahir zamanda…

Kıymetli dostlar!

Sosyal medya mecraları, para kazanma hırsı gibi dünyevi uğraşlarla iştigal etmek, namazdan uzaklaşlmanın en büyük nedenleri arasında.

Bunları yapmaya sürükleyen neden ise nefistir. Nefis terbiyesi bu yüzden önemlidir. Ramaz ayında bizim aç susuz olmamız değildir asıl gaye, nefsi terbiye etmektir orucun maksatına göre tutarsan.

Bu hastalığa yakalananın ahiret hayatı belki de elinden alınmıştır. Dünya işleri yolunda gidenin de yine aynı şekilde ahiret hayatı elinden alınmış olma ihtimali oldukça yüksek.

Dünya işleri bizlere birer uğraş olunsun diye yaratılmıştır. Onları ilahlaştırmak için değil!

Neyi çok sever, en çok vaktini ona sarf edersen onu ilah etmiş ve en kötüsü ona tapmış olursun!

Bu konunun mahiyetini, vijdanını kaybetmiş olanlar elbet ki anlamayacaklardır.

 “Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.” Bakara Suresi 7. Ayet

İmanı kaybetmek o kadar kolay ki, farkına dahi varılmıyor. Bu sebepten ötürü, devamlı iman tazelemekte fayda elbet ki vardır.

Bazen bir şeyleri yapmak kadar yapmamakta günahtır.

Kıymetli okurlar!

Ne için geldiğimizi gerçekten unuttuk. Gurbetin âlâsını yaşıyoruz ama herkes gurbeti benimsemiş gibi bir hâl var. Gel de ver bunun hesabını…

Namazını, aylık 8 bin liraya patronlarına satan insanlar var, gördüm de.

Namazını kılmayı, para kazanmak için erteliyor veyahut aklına gelmiyor. Bilmiyor ki çalıştığında o rızkı ona verecek olan yine o namazın sahibi, alemlerin Rabbi, Allah’tır!

Millet, rızkın peşine düştüğü kadar imanının peşine düşse belki de cennetlik olacak ama ne yazık ki, kavimce bir idrak sorunumuz var.

 “İnsanların rızkı sadece çalışma ile elde edilseydi kundaktaki dilsiz bebekler sütten mahrum kalırdı.”

Aç kalma korkusu herkesi sarmış vaziyette. Korkunç bir durum. Karıncanın karnını doyuran Allah seni unutur mu?

Salgının, panzehiri namazın hammadesini bulabilmek/bilebilmektir.

(Namazın hammadesini bir sonraki köşe yazımda belirteceğim.)

Sonuç olarak, çevresel faktörler bu salgını ortaya çıkardı. O kadar kolay oldu ki, kimsenin kılı dahi kıpırdamadan yapıldı.

Vesselam…

YORUMLAR
Sevda PİLİÇ 2 hafta önce
Eline yüreğine sağlık