Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 20:47
Advert

Advert

Bu Hafta Sanat Köşesi     

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 30-07-2021 17:23

İran sinemasını bu ara çok yakından  takip eder oldum . Nedeni merak edip aldığım  bir kitaptan dolayı oluştu. Kitabın yürek burkan bir hikayesi vardı.  Kızı için  amansızca mücadele eden bir annenin hikayesi. Kitabın ismini sizlerle paylaşmak istiyorum.  “ KIZIM  OLMADAN ASLA ” Betty Mahmudi’nin yazmış olduğu bu mükemmel kitap İran’da oldukça ses getirmiş ve yasaklanmıştır. İşte bu kitap benim İran’ a ve İran sinemasına olan merakımı daha çok arttırdı.

Gel gelelim bu haftaki sanat köşemize ;  İran film ve dizilerinden derlediğim bir listem var .

Dram türündeki filmleri ile dünya çapında bir üne sahip olan , kendine özgü dilini tüm dünyaya kanıtlayan İran Sineması, son dönemlerde oldukça popüler ve merak edilen bir tür olarak karşımıza çıkıyor.

-CENNETİN RENGİ

Hikayede kör küçük bir çocuğun çevresinde gelişen olayları anlatmaktadır. Ailesi ondan kör olduğu için utanmaktadır. Çok hisli bir filmdi.

-CENNETİN ÇOCUKLARI

Hikayede ayakkabısını kaybeden kız kardeşinin , ayakkabısını bulmaya çalışan çocukların hikayesi . Bana sorarsanız yoksulluğun hikayesi.

-BİR MASUMİYET ANI

Hikayede  yıllar önce ünlü bir  yönetmenin  ilerde kendisini filminde oynatacağını söyleyen bir polis memurunun hikayesini anlatıyor.

Samimi ve içten bir film..

-BARAN

Hikayede tüm dünyada olduğu gibi İran’da ‘da var olan mültecilerin sorunlarını anlatıyor.

-PEDAR DİZİSİ

Kısa sezonluk bir dizi olan pedar(baba) , İslami bir aile yaşantısını anlatıyor. İzlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız garanti veriyorum.

-ŞEHRAZAD DİZİSİ

İran da 19 Ağustos 1953’ te İngiltere-Amerika destekli  bir darbeyle dönemin Başbakanı Muhammed Musaddık’ın devrilmesinin ardından cereyan eden olayların gölgesinde  geçen zorlu bir aşk hikayesi.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı