Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:30
Advert

Advert

BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 30-04-2022 10:30

İnsanoğlu sadece genlerden oluşan bir varlık değildir.  Genler gibi insanoğlunun maddi varlığının yanında manevi varlığı da söz konusudur. Bu manevi yan görünmez ama bizim kişiliğimizi oluşturur. İnsanoğlu da bu ikisinin tamamıdır, aslında bizi biz yapan unsurlardır bunlar. Bir insana bakarak, onu gözlemleyerek, onun neler yaşadığını veya nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu az çok tahmin edilebilir, yaşadığı topluma adapte olabiliriz.

Evet, tıpkı genler gibi insanoğlu da geçmişten günümüze hayatını hep atalarının izinden giderek idame ettirmiştir. Duygularını, düşüncelerini, yaşayış biçimlerini, mutluluklarını, üzüntülerini, değerlerini, ahlakını ve daha sayamadığımız birçok şeyini hep onlardan almıştır.  Sadece almakla kalmamış gelecek nesillere de aktarmıştır. Bunlar ister olumlu ister olumsuz olsun.

Hani bazen duyarız ya ‘annesi gibi mütevazi, anasına bak kızını al, babası gibi ketum, babası gibi şefkatli, annesinin kızı, babasının kızı, tıpkı güzelliği gibi ahlakını da ondan almış ’ vs. cümlelerini işte onlarda tam olarak bu konuya yani hayatımızın kodlarına dikkat çekiyor. 

Hayat kodlarımız olmuştur onların yani atalarımızın, toplumumuzun bizi yetiştirme tarzları, sözleri, düşünceleri, davranışları ve kısaca yaptıkları her şey. Hatta yaşadıkları her şey. Fakat bunu birçoğumuz fark etmez.

Fark edilen genelde hayatımızda kötü giden şeylerdir. Fark edilmeyenler ise mutluluklarımız, iyi giden şeylerdir. Eğer mutluysak neden mutlu olduğumuzu genelde sorgulamayız.  Ama ya mutsuzsak işte durup bir düşünürüz bakarız neden diye, araştırırız, hatta bu mutsuzluğu gidermek için elimize gelen her şeyi de yaparız.  Misal kendimizi şansız görüyorsak geçmişte de şansız biri var mı diye irdeleriz.  Aileden biri farklı bir göz rengine, ten rengine sahipse dönüp geçmişe bakarız.  Çok duygusalsak ailede başka kim duygusal diye bakarız bu ve benzeri örnekler çoğaltılabilir.

Diğer yandan bakarız ki hayatımıza yön veren sadece biz değilmişiz atalarımızdan aldığımız kodlarımız da çevre de etkenmiş. Hele ki anne ve baba tavrı.  Genelde onların öfke duyduğu ama öncesinde bizim öfke duymadığımız meselelere bir bakmışız öfke duyar hale gelmişiz, yönlendirilmişiz farkında bile değiliz, sindirmişiz onu.

Eğer kişiliğinizi seviyor içinde bulunduğunuz durumu da seviyorsanız sorun yok ama bir çıkış yolu arıyorsanız, pişmanlıklarınızsa yaşadıklarınız hayatınıza yön veren kodlara çeki düzen vermek de yine sizin elinizde. Yeter ki siz isteyin her şeyi çok başka hale getirebilirsiniz. Ama unutulmamalıdır ki atılan her adım hem iyi hem de kötü sonuçlar getirebilir.  

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı