Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 22:01
Advert

Advert

    Biz gençler ne İsteriz?

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 20-01-2022 18:28

Türkiye’de “genç” olmak denildiğinde akla gelmesi gereken yaşın verdiği heyecan, mutluluk, dinamiklik, gelecek kaygısı yaşamayan, ailevi veya çevresel olarak baskı altından kalmayan, eğitim de eşit haklara sahip olmak, stresli veya bunalımda olmayan, yaşanılan hayatta memnun kalabilmek ve hemen pes etmemek, sıklıkla psikolojik sıkıntılar içerisinde olmayan bir gençlik olması gerekirken, bunların tam tersini ülkemizde ve günümüz de görmekteyiz maalesef. Hatta ve hatta her yıl bu sıkıntılar ve sorunlar büyümektedir.

Bu ülkede gençlerin sıkıntıları, sorunları büyüdükçe ailelerin ve siyasilerin bu durumları göz ardı etmesi, sanki ortada çok da büyütülecek bir durumun olmaması gibi davranmaları gençleri üzmektedir. Bir insanı kahreden de yeteri kadar anlaşılmamak, anlatamamak, dinlenilmemek.

Okusan bir dert, okumasan ayrı bir dert... Hedefin olsa bir dert, olmasa ayrı bir dert... Evlilik düşünsen bir dert, düşünmesen ayrı bir dert... Ortada gerçekten sorunlar varsa ve bu sorunları dile getirmek bir dert, getirememek ayrı bir dert...

Öncelikle, çocukluktan çıkıp belli bir yaştan sonra gençlerin kendi hür iradesiyle bir yaşam tarzı yaşayıp, kendi kararlarını kendisi alıp, geleceği hakkında kendisi karar vermelidir.

Gençler, düşüncelerini ve fikirlerini söylerken “Susturulmamalıdır.” Gençleri dikkate almak, saygı göstermek gerekir ki bu toplumun, bu ülkenin ve ailelerinin bir parçası olduğunu hissedebilsinler. Bu önemli bir dert. Sadece siyasette değil “ama en çok orada” ama aynı zamanda ailede, sokakta, üniversitede, liselerde. Ayrıca onlara bir iş alanı yaratılması gerekiyor.

Sosyal aktivite alanları, farklı projeler dahilinde genişletilmeli ve artırılmalıdır. Gençler, eğitim hayatında eşit haklara sahip olmalıdır. Eğitim de gençlerin isteğine ve yeteneğine göre ilerde sevip de yapabileceği mesleklere bağlı olarak geleceklerine yön vermesi kendilerine bağlı olmalıdır. Ailelerin isteğine göre ve toplumun gereksiz(yanlış yönlendirme) tavsiyelerine bağlı olmamalıdır.

İşe alımlarda adaletsizliğin ve bahane üretilerek gereksiz kriterlerin, şartların ortadan kalkması gerekiyor. Gençler puanına, yeteneğine, işe olan isteğine ve performansına bakılarak meslek sahibi olmak isterler. Üniversite okuyup mezun oluyorsun, diploman elinde ama yıllarca işsizsin! Günümüzde okumanın faydası olmalı. Gençler, eğitimden soğutulmamalı. Fakat gençlerin çoğunluğu eğitime soğuk bakıyor. Çünkü, okuyup da ortalıkta o kadar çok işsiz var ki, okuyup da kendi alanında bir türlü meslek sahibi olamayıp buna bağlı olarak alanından ümidini kesip mecburiyetten farklı işlere yönelenler var ki, gençler olarak gelecekte bir belirsizlik ve umutsuzluk hissiyatı içerisindeyiz. Gençler, hayatın bir gerçeği olan çalışıp para kazanmanın, gelecekte güzel bir hayat yaşama isteklerinin gerçekleşmesine zemin hazırlayan sistemin veya düzenin inşa edilmesini isterler. Gençler sahip olduğu iş hayatında ise düzenli çalışma saatleri, düzenli bir maaş ve tatil hakkı isterler. İşyerlerinde çalışırken ya da iş ararken en büyük beklentilerinden biri bu. Çünkü bu haklar var olmasına rağmen, bunlar güvence altına alınmış değil, çoğu zaman işyerinde yöneticilerin insafına kalmış durumda.

Gençler, ekonomik haklara sahip olmak isterler. Eğitimde, ulaşımda, yemede içmede, giyimde, kira da vs... Ülkenin yönetiminde hangi parti ya da siyasi akım olursa olsun, gençlere fırsat eşitliğinin sunulması gerekiyor. Üniversite öğrencilerinin, biriken öğrenim kredisi borçlarına çözüm bulunmalıdır.

YORUMLAR