Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
01 TEMMUZ Cuma 16:43
Advert

Advert

BAŞARIYA GİDEN YOL

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 18-06-2022 15:31

Hayat hiç bir şeyi size karşılıksız vermez.

Mesela geçtiğimiz günlerde veya aylarda herkes sedir ekti değil mi, bağı bahçesi olanlar hatta şehir merkezinde oturan insanlar bile balkonlarında ekti.  Bu ekim ondan meyve veya sebze almak için yapılmadı mı, evet yapıldı.  Bakın karşılık bekleniyor. Bunun gibi siz eğer bir şeye emek verirseniz onun karşılığını da er ya da geç ama mutlaka alırsınız. Bu bir başarı emeği olabilir, gıda ürünü olabilir, giyim ürünü olabilir, hayal ürünü olabilir… vs. bu tür örnekler çoğaltılabilir.

Ama dikkat edilmesi gereken bir husus var burada asla ama asla pes etmemek ve kişinin kendi gücünün farkında olması. Bu ikisi yoksa eğer kişi yenilir, düşer ve olduğu yerde kalır yada içinde bulunduğu yerden, noktadan daha da geriye doğru yol alır. Bunu da kimse ama kimse istemez.

Pes etmemek ve kendi gücünün farkında olmasının yanında kişi çevreyi de fazla duymayacak, görmeyecek ki kendisini ve gücünü fark etsin. Çünkü pes edip etmemeyi en çok çevre etkiler. Eğer sürekli birileri size olumsuz şeyler söylüyorsa bir müddet sonra psikolojik olarak siz de kendinize o olumsuz şeyleri ya yakıştırmışsınız yada hayatınıza uygularsınız. Örnek verecek olursak geçen yıllarda bir arkadaşım başından geçen bir olayı anlattı. Bir tanıdığı gelmiş ona dert yanmış vaktiyle eşini çok dövüyormuş ve kızıyormuş şimdi ise dövmüyormuş. Kendi ağzıyla “resmen ona cehennemi yaşattım” itirafını da yapmış. Peki neden diye sormuş arkadaşım o da “çevredekiler, akrabalarım kadının başını ezki sana ses etmesin, korksun ve her dediğini yapsın ki rahat edesin demeleriydi” demiş ve  “Tabi o zamanlar toydum” diye de eklemiş. Ama hiçbir bahane kesinlikle şiddete sebebiyet vermemeli. Tabi bu bambaşka bir konu ama esas meseleye dönecek olursak bakın olumsuz söylemler uygulama alanı bulmuş kendine. 

“Kişi çevreyi de fazla duymayacak, görmeyecek ki kendisini ve gücünü fark etsin” dedik evet eğer olumlu şeyler söylenirse onu da yeteri kadar görmek ve duymak lazım. Tıpkı olumsuz şeyler gibi bu olumlu şeylerinde ne yazık ki fazlasının zararı var. Mesela bir arkadaşım vardı yine onun başından geçmiş bir olayı anlatmak istiyorum. Daha okul çağına gelmemiş bir kız çocuğu var kızda gerçekten hem güzel hem şirin herkesin sahip olmak isteyeceği bir çocukmuş tabiri caizse. Annesi, babası, halaları, teyzeleri, dayısı, amcası vs. hep kıza “çok güzelsin, çok şirinsin” diye güzel güzel iltifat edip durmuş bu böyle devam ederken bir bakmışlar ki kızın hal ve hareketleri değişmiş kendinden başka kimseyi güzel, şirin bulmaz olmuş, böbürlenmiş hatta çevresindeki insanları aşağılamaya başlamış “sen çirkinsin, sen giyinmeyi bilmiyorsun, sen tipsizsin” gibi şeyler söylemeye başlamış. Tabi bu durumdan sonra geç de kalınsa artık kimse ona sen güzelsin, şirinsin dememiş. Ama bir anda kesilen ilgi de bu sefer onun kalbini incitmiş agresif yapmış çocuğu, sonradan bir psikolojik danışman ile anca ortaya yolu bulmuşlar ama olan olmuş biten bitmiş…

Diğer bir hususta başarı için kişinin kendini ve gücünü fark etmesi için ayrıca cesur olmakta bir şart. Standart hayat sürmek yerine standart bir kişiliğe sahip olmak yerine kişi cesur olduğu müddetçe yeteneklerini ve kendini keşfeder. Yeni şeyler veya sıradışı şeyler ise hep korkutur insanı bunun için cesur olmak önemli. Öz farkındalık sahibi olmak için yani kendi gücünüzün farkında olmak için, yeteneklerinizi keşfetmek, başarıyı yakalamak için resim çizin, müzikle uğraşın, spor yapın, ekonomiyle ilgilenin, siyasetle ilgilenin, yöneticilikle ilgilenin, yazılımla uğraşın, sevdiğiniz şeylere yönelin, hangisinde yetenekliyseniz zaten bir müddet sonra ortaya çıkacaktır ve o alanda başarı da gelecektir. İşte tüm bu hususlar çerçevesinde eğer nerede olmak istiyorsanız, ne yapmak istiyorsanız, hayaliniz neyse onun peşinden koşun, pes etmeden, çevreyi fazla umursamadan ve kendi gücünüzün farkında olarak cesurca hareket edin ve başarıyı yakalayın.     

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI GIDA ÜZERİNE  İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı