DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 04-01-2021 18:16

Baş Örtüsü Ayıbı Ortadan Kaldırılmalı

Başörtüsü konusunun kanunlarla güvence altına alınması gerekiyor. Şu an için genel bir sıkıntı yok ama başörtülerin yakın gelecekte yine sıkıntı yaşayacakları endişesi var.

Bu nedenle kanun yapıcılarının bir an evvel konunun kanunlaştırılması yönünde adım atması bekleniyor.

Bize ulaşan bazı okuyucularımız da bu konuda yardımcı olmamızı istiyorlar. “Konuyu Öznur Çalık ablamız’ a söyleyin. O bizi anlar mecliste konuyu dile getirir” diye bizimle görüş alışverişinde bulunuyorlar.

Bu kardeşlerimiz endişelerinde haklı.

Eski kültür bakanı Fikri Sağlar’ın son zamanlardaki çıkışlarını endişe ile karşılayan tesettürlü kadınlar,  konunun meclis gündemine getirilmesini ve biz gazeteciler aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışarak endişelerini paylaşıyorlar.  Bizler aracılığıyla da konunun kanunlaşması yönünde çalışma yapılmasını istiyorlar.

Ben de bir eski inanç özgürlüğü savunucusu olarak kadınlarımızın bu nezih taleplerinin karşılanması için gerekli çalışmaların bir an evvel başlatılması görüşündeyim.

Memuriyet hayatımda başörtüsü mağduriyeti yaşayanları gördüm. Namaz kılan memurların yaşadıkları sıkıntıları yaşadım. Öğrenciler, Öğretmenler, memurlar, abdest alanlar namaz kılanların çektikleri zulümleri gördüm.

Bir gazeteci olarak, Namaz tekkelerinin, 99’luk tespitlerin, seccadelerin, hatta Kur'an'ı Kerim’lerin suç delili diye toplandığı günleri yaşadık.

Bu görüntüleri, bu acıları bir daha yaşamak istemiyoruz.

Bu nedenle inanç özgürlüğü kanunlarla güvence altına alınmalı. İnancını yaşayanın inancı gereği giyinmesi, yaşaması kanunlarla güvence altına alınması yapılması gerekenler yapılmalı.

Avrupa, Avrupa diyoruz. Özellikle Fransa’da gördüm. Cezayirli Müslümanların, Bosna’lıların, Türklerin yoğun olduğu bölgelerde bulundum. Gözlemledim.

Her mezhebin, her cemaatin kendine göre camisi var. Gider ibadetini yapar. Bazı fanatik durumların dışında kimse karışmaz.

Okullarda, Resmi kurumlarda çalışanlar var. Başları kapalı. İnançları gereği örtünmüşler.

Hatta Paris’te bir trafik ekibi hatalı bir dönüş yaptığımız için bizi durdurmuştu. İçlerinde başı kapalı Cezayirli bir polis memuru bizi durdurdu. Yabancı olduğumuzu anlayınca yardımcı da oldu.

Bu hikâyede diyeceğim şu ki. Avrupa’da bile başörtüsüne karşı inanç özgürlüğü kapsamında güvence varken bizde neden olmasın.

İnanç özgürlüğü kanunlarla güvence altına alınmalı. Bu başörtüsü sorunu demiyeceğim de, Bu baş örtüsü ayıbı ortadan kaldırılmalı. Kanunlarla güvence altına alınmalı.

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar