Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 19:18
Advert

Advert

ASGARİ ÜCRET 4 BİN 250 OLDU: AMAA...!

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 22-12-2021 12:22

Bildiğimiz üzere, geçtiğimiz haftanın perşembesinde tüm Türkiye’nin merak ettiği asgari ücret 4 bin 250 olarak açıklanmıştı. Asgari ücretli taban dahil genel olarak çoğu kişi zamdan memnun kaldı ve sevindi. Fakat ben bu duruma farklı bakarak, ülkemizde yaşanan aşırı pahalılığı göz önünde bulundurarak, asgari ücretli vatandaşlarımız adına pek sevinemiyorum. Çünkü ortada çok da sevinecek, havalara uçulacak bir durum yok. Tabi ki bir insan, maaşına  yüksek miktarda zam yapıldığında sevinecek. Fakat sevinirken bir şeyi unutuyoruz. Marketler, pazar, manav ve serbest piyasadaki fiyatlar bundan sonra ne olacak? Marketlerdeki fiyatlar, aynı pahalılıklar devam ediyor bu gidişle devam edecektir. Stokçular, fırsatçılar ne olacak? önleri kesilecek mi? Bir diğer sıkıntımız, 1 yıl dolmadan ekmeğe, simide üst üste zam yapıldı. Yine 1 yıl dolmadan, yeniden ekmeğe, simide zam gelmeyeceği ne malum? Daha bu zamların arkası da var. Yeni yıl zamları! Ocakta, vergiler dahil her şeye yeniden zam geldiğinde 4 bin 250 TL’nin de bir değeri kalmıyor olacaktır.

Hükümet asgari ücrete, böyle güzel bir zam yapmasının yanında aylardır yapamadığı, fahiş fiyat artışlarını, stokçuluğu ve fırsatçılığı artık kısa sürede ortadan kaldırması gerekiyor. Bu iş para cezasıyla çözülmüyor, çözülmeyecektir. Bazı zincir marketlere para cezası kesildi fakat huylu huyundan vazgeçer mi? Hala fiyatlar yüksek. Birkaç ürünün fiyatlarını, göz boyamak için birkaç kuruş sözde indirim yaparak “indirim yaptım” görüntüsü veriyorlar. Diğer ürünler, gıdalar ise etiketleri almış başını gidiyor. Stokçular hala bazı gıdaları, ürünleri saklıyor.

Öyle ağır cezalar gelmeli ki fırsatçılık ve stokçuluk yapmaya yeltenenler, yapmadan önce bir daha düşünsünler. Zincir marketler, fahiş fiyat artışı uygulamaya çalışacakları zaman bir daha düşünsünler. Şu anki vaziyet, düşünmeden direkt uyguluyorlar korkmadan, çekinmeden. Para cezasını bile umursamıyorlar. Demek ki devletimiz bu fırsatçılık, stokçuluk ve fahiş fiyat artışlar üzerinde etkisini göstermekte yetersiz kalıyor. Hükümetimiz bu sorunu çözmek için zamanla değil, bir ya da birkaç yıl içerisinde de değil, olabildiğince hızlı bir şekilde çözmesi gerekmektedir. Yoksa çok geçmeden vatandaş yine “yetmiyor” diyecektir. Maaşlara yapılan zam, vatandaşa yetmeli. Yetmiyorsa, asgari ücret 10 bin TL de olsa şu an ki bu yaşadığımız pahalılıkta yine yetmeyecektir. Yapılması gereken tek şey, piyasanın normale dönmesi ve zincir marketlerin fiyatlar konusunda kendisine çeki düzen vermesidir.

YORUMLAR