Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 01:20
Advert

Advert

Aile Bağları

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 13-03-2021 11:46

Aile; aralarında evlilik ve kan bağı bulunan, koca, karı, çocuklar, kardeşler vb.nin oluşturduğu, toplum içindeki en küçük bütün demek.

 Bu demektir ki aile toplumu meydana getiren kurumların temelidir. Bu yüzden de oldukça önemlidir. 

Sevginin, saygının, öz kimliğin tohumlarının atıldığı yerdir aile.

Ülke olarak kimliğimizi belirleyen yerdir aile.

Bu yüzden de aile demek aslında her şey demek.

Sağlık bir aile demek ideal ailede yaşam sürmek, sağlıklı birey olmak demektir.

İdeal olmayan, her türlü ayrımcılığın gözetildiği, saygının olmadığı, sevginin olmadığı, aile fertlerinin birbirinden kopuk bir yaşam sürdüğü, suç teşkil eden şeylerin süreklilik kazandığı aile demek ise sağlıksız birey ve sağlıksız toplum demektir.  

İşte bu sebepledir ki aile bu denli önemli.

Aile geçmişte olduğu gibi günümüzde de ve gelecekte de bu var olan önemini hiç bir zaman yitirmeyecektir.

Yitirilmesine de izin verilmeyecektir gerek bireysel anlamda gerekse de toplumsal anlamda, gerekse de devlet manasında.

Herkes bilir ki aile olmadan olmaz aile olmazsa kaosun önüne çünkü geçilemez.

Bu yüzden aile bağları sürekli sıcak tutulmaya bakılır ve bu noktada gerekli işlemler hayata geçirilir. Bu aile kalkanı da olabilir toplum kalkanı da olabilir devlet kalkanı da olabilir. Aile her ne olursa olsun mümkün mertebe zararlı şeylerden korunmaya çalışılır.

Her ne kadar bu noktada elden gelen yapılırsa yapılsın bazı şeylerin de önüne maalesef geçilemiyor. Mesela bakıldığında hala cinayetler işleniyor, karı koca boşanıyor, aileler ikiye bölünüyor ya da dağılıyor…

Genel manada bakıldığında bu olumsuzluklar toplumun küçük bir kesimini ifade ediyor. Küçük ama en can alıcı kesimini ifade ediyor. Bizim temennimizde bu kesimin tamamen ortadan kalkması. Bu yüzden aile bağları çok ama çok önemli. Bu konuda gerekli araştırmalar yapılmalı, gerekli caydırıcı cezalar ortaya konulmalı, gerekli psikolojik destek alınmalı yada verilmeli,  gerekli imkânlar sağlanmalı.  

Bunlar yapılmalı ki aile bağları da o denli güçlensin.   Aileler bir bir yitip gitmesin.  Eğer bugünden başlarsak işe aile bağlarımızı güçlü tutabilirsek bugünden itibaren gelecek nesilde aynı şekil devam edecektir aile bağı da olması gereken hak ettiği noktada olacaktır. Daha yeni saydığımız olumsuzluklarda olmayacaktır.  Sağlıklı bireyler gibi sağlıklı aile sağlıklı toplum sağlıklı ülke ve sağlıklı dünya insanları olarak yaşamaya devam ederiz.

Aile ve aile bağlarının önemi hakkında çok şey yazılıp çizilebilir ama ben genel çerçeveden ele alıp bunları dile getireyim istedim, daha sıcak ve daha sağlam temeller üzerine kurulmuş aile ve aile bağları kurulması temennisiyle. Sağlıcakla kalın…

YORUMLAR