Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 29-03-2021 12:33

Ağaçtan Ne İstediniz

Vali Ulvi Saran döneminde başlatılan Beydağı Ağaçlandırma projesini uygulamaya konulduğu ilk günden itibaren destekleyen ve dikkatle takip eden birisiyim.

Ağaçlandırmayla ilgili, Ormancılık faaliyetlerini de yakından takip etmekteyim. Öyle ki Pütürge’deki Hadro Ormanlarından, Çam ormanlarından tutun,  Arapkir, Doğanşehir, Hekimhan, Kale velhasıl bütün ilçelerdeki ormanlarda ayağımın değmediği orman yoktur.  Ağaç dikim etkinliklerinde, ormancılık faaliyetlerinde içinde yer almadığım faaliyet veya etkinlik olduğunu hatırlamıyorum. Alıç sahalarında yapılan çalışmaları, Mahlep ağaçlarına yapılan aşıları, Dilek ve Kökpınar üretim merkezlerindeki faaliyetleri yerinde takip eden gelişmeleri okuyucularıma aktaran birisiyim.

Gelelim yazsının konusunun özetine.

Beydağı Orman Sahası içerisinde epeyce yüksek bir alanda sulama havuzunun yanında bir Sedir ağacı belirlemiştim. Yılda 1-2 defa o bölgeye çıkarak ağacın gelişmesini takip ediyordum. Her yıl da ağacın yanında fotoğraf çektirerek, ağacın büyümesini kendi boyumla kıyaslıyor, böylece görsel olarak da fiziki büyümeyi kayıt altına alıyordum. Benim bu hassasiyetime şahit olan Sayın Valimiz Aydın Baruş, Orman İşletme Müdürümüz Yakup Kalaylı ile birlikte geçtiğimiz yıl orman gezisi sırasında bu sedir ağacını gördü. Takip etme nedenimi öğrenince Müdür beye, “Madem Öyle. O zaman bu ağacın yanında bir levha dikelim. Örnek bir Çalışma olsun” diye talimat verdi. Levha dikildi. Konuyla ilgili bir de haber yapıp sosyal medyada paylaştım. Dikili bir ağacım olmuştu.

Ancak önceki gün çok üzücü bir haber aldım. Orman İşletme Müdürümüz Yakup Kalaylı beni arayarak, “Vahap bey üzücü bir haber vereceğim” dedi. Ve devam etti. “Sizin adınıza, size ithafen diktiğimiz Sedir ağacı maalesef artık yok” dedi.

-Nasıl yok dedim.

Olayı şu şekilde anlattı. “Beydağı Ağaçlandırma sahamızda kontrol amaçlı olarak gezerken, Ağacın durumuna da bakmak istedim. Ancak ağacın yanına gittiğimizde, Yaklaşık 2.5 metre boyuna ulaşmış olması gereken sedir ağacının orta kısmından tahrip edildiğini, ayrıca oraya dikilen levhanın da olmadığını gördüm” diyerek üzüntüsünü paylaştı. Sayın Müdürüm çok üzülmüştü.  Tabi ben de çok üzüldüm. Bu olayın neden yapıldığına da bir anlam vermiş değilim. Kimseyle husumetim yok.  Kimseye kırgınlığım yok. Hadi beni sevmiyorsunuz. Olabilir.  Levhayı kırdınız. O da tamam. Onu da anlarım ama. Ağaç size ne yapıyordu. Sizi rahatsız mı etti. Aleyhinizde mi konuştu. Sözün gerisini de siz anlarsınız artık….

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar