Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
02 TEMMUZ Cumartesi 19:41
Advert

Advert

ABD’NİN ADAYI ‘İMAMOĞLU’

Nurettin Bay
Nurettin Bay
Giriş Tarihi : 14-04-2022 12:05

Seçim yaklaşırken birileri de rahat durmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘özgür Türkiye’ politikalarından rahatsız olan ABD; ‘güdümlü Türkiye’ günlerine geri dönülmesinin hesaplarını yapıyor.

ABD’li parlamenter Bill Keating, 31 Mart’ta yapılan bir oturumda aynen şunları söylüyor: “İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile başka insanlarla oturumlar için görüştük. Bence bu artık oynamamız gereken bir kart. Türkiye’nin bu noktaya gelmesi için bekleyemeyiz. Onları bunun içine çekmemiz lazım. Onların öz çıkarları için, onların egemen çıkarları için… Gerçek çıkarlarının nerede olduğunu fark etmeleri için ABD mutlaka harekete geçmelidir.”

Keating açık bir şekilde,  ‘Türkiye’nin öz çıkarlarının ABD mandasından geçtiğini söylüyor. Biz de enayiyiz ya, hemen kanacağız… Ancak bilmemiz gerekiyor.  Biz ne yaparsak yapalım, biz ne düşünürsek düşünelim ABD’nin değişmeyen bir politikası var.  ABD için kendi menfaatleri hep ön plandadır. Hiçbir ülkenin selameti, huzuru, mutluluğu onları ilgilendirmez. Dünya imparatorluklarının devamı, diğer ülkelerin ‘uysal koyun’ yapılmalarından geçer. ABD, kendi rotasında çıkan ülke yönetimlerini;  gizli veya açık engellemelerle, ambargolarla, daha olmadı darbe ve operasyonlarla değiştirir. Değiştirmeye çalışır.

Eskiden ne şekilde olursa olsun değiştirirdi. Ancak son yıllarda bazen değiştirmeye çalışırken eline-yüzüne bulaştırıyor. 15 Temmuz başarısız darbe girişimi bunun ilk örneğidir. ABD ‘ye ilk başarısızlık deneyimini Türk Milleti yaşattı. Tüm bu ambargolar, tüm bu Erdoğan düşmanlığı, tüm bu dolar operasyonları bu sebepten. Erdoğan’a ve Türk Milleti’ne bedel ödetmeye çalışıyorlar.

Macaristan ve Pakistan’da yaşananlara tarafsız bir gözle bakmamız gerekiyor. Macaristan’da ABD başarısız oldu. Sözünü dinlemeyen mevcut iktidar karşısında desteklediği 6’lı muhalefet sandıkta ağzının payını aldı. Pakistan’da hükümeti devirdi ama sonrası ne olacak, bakıp göreceğiz.

 Türkiye’de Millet İttifakı’nın liderler bazında toplanıp durduklarına bakmayın. Onlar da ABD’den gelecek emri bekliyorlar. ABD hangi ismi verirse onu aday gösterecekler. ABD ve İngiltere İmamoğlu’na oynuyor. Türkiye’nin İmamoğlu ile yeniden rotasına oturacağını savunuyorlar. Hangi rota? Tabi ki, ABD’nin çizdiği rota... Müstemleke Türkiye…

Muhalefet liderlerinin ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ ısrarının nedeni bu. Eski Türkiye’ye dönüş yapacaklar. Neden? Çünkü Türkiye’nin eski sistemi, müstemleke olmaya çok uygun.

Sanıyorlar ki millet, ‘neden eskiye dönüyoruz, eski iyi olsaydı Türkiye 70 cente muhtaç olmazdı’ diye sormayacak. Sanıyorlar ki, bu millet balık hafızalı. Sanıyorlar ki, başına ‘güçlendirilmiş’ kelimesini korlarsa, millet yutacak.

Ben Millet İttifakı liderlerinin yerinde olsaydım daha tutarlı bir tez öne sürerdim. Yeni bir yönetim sisteminden bahsederdim, mesela… “Biz yeni bir sistem öneriyoruz, o sistem hem Parlamenter Sistem’den, hem de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden daha iyi “ derdim. “  Kural basittir, insanlar eskiye rağbet etmez.

Millet İttifakı kendisini daha şimdiden ABD’ye teslim etmiş durumda. Adayın ismini de, Türkiye’ye getirecekleri sistemi de, seçimde nasıl bir strateji uygulayacaklarını da ABD’den alacaklar.

ABD’nin haksız yere Türkiye’ye uyguladığı ekonomik ambargolardan medet umuyorlar.  Şu anda tamamen ‘hayat pahalılığına’ angaje olmuş durumdalar. Birkaç ay önce dolara angaje olmuşlardı. Hükümet ‘kur korumalı mevduat’ sistemi ile hamlelerini boşa çıkardı. Ellerinde tek bir koz kaldı. Enflasyon.  Ellerini ovuşturarak fiyatların artmasını temenni ediyorlar.

Erdoğan’ın yakın zamanda enflasyon-hayat pahalılığı balonunu da ellerinden alacağına eminim. Bakalım o zaman ne yapacaklar?  Deniz aşırı abileri, oynamaları için ellerine hangi balonu verecek?

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI CHP’Yİ ANLAMAYA ÇALIŞMAK… CHP’DE ADAYLIK KİMİN HAKKI? TEZATLAR ÇAĞINDA BAYRAMA ULAŞMAK… ERDOĞAN KAYBEDER Mİ? Rusya 3-ABD 0. (İlk yarı sonucu) İmamoğlu Büyükelçi ile ne konuştu? MEDYA’NIN MEDYA İLE İMTİHANI Biz Müslümanların miladi yılbaşı kompleksi… AHLAKSIZLIK NEDEN PARA EDİYOR? TÜSİAD’IN ADI BUNDAN BÖYLE FASİAD OLSUN GÜN DAYANIŞMA GÜNÜ… İRFAN VAKTİ’NDE BULUŞMA…   DOLAR…BİZ BU OYUNU YAŞADIK, BİLİYORUZ… ZOR BİR KIŞI BEKLERKEN, KİM KİMİNLE HELALLEŞECEK? ESKİMALATYA’DAN GÜZEL HABERLER… BİZ BU ÇOCUKLARA NE ÖĞRETİYORUZ?  Malatya’yı Teneffüs Etmek… ESKİMALATYA’YI ESKİTMİŞLER UNUTULAN BAŞKENT MALATYA Dünya varmış? KUDÜS NEDEN ÖNEMLİ? Üzülme…! F-35 zaten bizim olmayacaktı… Ne laiklikmiş be…! Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” (2) Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” BİZ BU FİLMİ İZLEDİK İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN İSMİ DEĞİŞMELİ BİR DEVRİN SONU, BİR DEVRİN BAŞI, 28 ŞUBAT… CHP’DEKİ DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK? Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… (2) Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… Hani bunlar öğrenciydi? Nüfus artışındaki sert düşüşün sebebi ne? DÜNYA ESKİ DÜNYA, AKTÖRLER DEĞİŞİYOR Kâğıttan kule Amerikan Demokrasisi… 31 Aralık, ne İsa’nın doğumudur, ne Mekke’nin fethi… Bunun Adı Şeb-i Arus Değil, Rezalet… Yaptırımlar ne anlama geliyor?