Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 18:46
Advert

Advert

21.YÜZYILIN İLK NESLİ

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 28-05-2021 16:01

Tamamıyla teknolojinin hakim olduğu bir çağda doğmuş olmaları sebebiyle teknolojiyle oldukça iç içe yaşayan bu jenerasyona, “İNTERNET KUŞAĞI” adı da veriliyor.

 Oldukça iyimser olmalarıyla beraber,  teknolojinin de hakim olduğu bir gençlik kuşağı .

21. yüzyılın ilk nesli olma ünvanına sahip Z kuşağının, teknolojinin de sayesinde ortalama yaşam süresi bakımından diğer kuşaklardan farklı olduğunu düşünüyorum.

Z kuşağının farkı ne peki?

En büyük  farkının   tüketici grubu olduğunu tahmin ettiğim bu nesil her şeye ‘FARKLI’ bakıyor.

 Farklı aile yapılarına , farklı ideolojilere saygı duyup sahiplenen bir nesil.

Z kuşağı, sosyal ortamlardan ziyade dijital ortamda öğrenmeye pek meyilli gibi.

Bunun avantajının yanısıra dezavantajları da mevcut.

Dezavantajı şu : çok fazka kitleye veya arkadaş ortamına sahip ama bilince indiğimiz zaman tek başına.

Çünkü onun kitlesi veya sosyal ortamı dijital ortamda .

Z kuşağının bence en belirgin özelliği ve şahit olduğum özelliği hak arama . .

Ne olursa olsun kendilerini ve kendilerinden başka olanları ezdirmiyorlar.

 Bence güzel bir şey.

Hedefe odaklanıp sahip çıkabiliyorlar.

Z kuşağının ardından, 2013-2030 yılları arasında doğanlardan oluşacak jenerasyon ise, diğer nesillere göre çok daha genç yaşlarda teknolojiyle tanışmış/tanışacak olan “ALFA NESLİ” olacak.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı