DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 17-04-2021 13:02

11 Ayın Sultanı “Ramazan”

Bu ayda Ramazan’a dair köşe yazısı yazmazsam olmazdı bu sebeple bu haftaki köşemde mübarek Ramazan aynı ele almak istedim.

Evet, 11 ayın sultanı Ramazan ayına girdik

Tüm İslam âleminin dört gözle beklediği, bereketin arttığı, huzurun arttığı, yardımlaşmanın üst seviyelere çıktığı ay Ramazan ayı nihayet geldi çattı.

 İlk günler geldi geçti bile

Zaten sayılı gün çabuk geçer derler hakketten öyle Ramazan bir aylık süreç bu yüzden çok çabuk geçiyor nasıl geçtiğini anlayamıyoruz bile.

Tabi eski Ramazan’ları yaşayamıyoruz çünkü koronavirüs salgını var hayatımızın en önemli yerini işgal etmiş durumda. Eskiden ramazanda iftar sofraları kurulurdu, konu komşu çağrılırdı, yemekler yenirdi, tatlılar yenir, sohbetler edilirdi, sahura kadar. Şimdi aile bireyleri ile geçiriyor iftarlar, sahurlar. Misafirlik kalmadı.  Ramazan sonrası bayramlaşmada kalmadı. Herkes korkuyor korona olacağım diye birde mutasyona uğrayınca virüs iyice sosyalleşmeden uzak durduk.  Ramazan da böylelikle koronadan nasibini almış oldu.

Diğer yandan her geçen yıl Ramazan’dan bir şeyler alıp götürüyor. 

Mesela eskiden davulcular geldirdi sokakta davulları çala çala gümlete gümlete sahura kaldırırdı davulcu bizi sonrada mübarek ay bitince davulcular gelir maaş niteliğinde bulgurunu, peynirini, ücretini alır giderdi. Bazen bizlerde çocuk olarak davulcuların peşine katılır mahalle sonuna kadar onu takip ederdik. Korkmazdık hiç bir şeyden.  Ramazan ayna özel güllaç fışfış yapılırdı evlerde.    İftara misafir kabul edilmese dahi yapılan aştan konu komşuya dağıtılırdı özellikle de evinde yaşlı olan ailelere.  İftarlarda Kur’an’lar okunur hatimler indirilmeye çalışılırdı. Öğleden önce ev bağ bahçe işleri öğleden sonrada da iftar ve sahura hazıklık yapılırdı. İnsanlar bu ayda küfür etmemeye kötü söz ve davranışlarda bulunmamaya kalp kırmamaya çalışırlardı. Duygudaşlık yani empati kurma bu ayda gelişirdi.   Yardıma muhtaçlar yaşlılar kimsesizler yoksullar özellikle bu ya da gözetilirdi elden geldiğince yardımlar yapılırdı. Cüzler paylaşılarak toplu hatimler edilirdi.  Evlerde hep bir bereket, neşe vardı.

Şimdi de bunların çoğu yok gibi toplu hatim, iftar kalktı artık herkes kendi sevabını tek düşünür oldu. Davulcular gürültü çıkarıyorlar diye mahalle sakinleri tarafından artık istenmiyor. Bu yüzden Ramazan geceleri davul sesinden mahrum kaldı çoğu yerde.

Şimdi koronavirüs de eklenince Ramazan ayı sıradan bir gün gibi geçmeye başladı. Sadece sabah rutin yapılan yeme içme olayı yok.

Bu yüzden de son iki yıldır özellikle Ramazan ayının burukluğunu iyice hisseder olduk.

Umarım en yakın zamanda yeniden bu konuda bir diriliş yaşarız da Ramazan’ı hak ettiği gibi idrak ederiz.  Koronavirüs salgını olmadan. Tek temennimiz şuanda bu. Velhasıl herkese iyi Ramazan’lar dolu dolu Ramazan’lar diliyorum.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar