Genel
Giriş Tarihi : 02-08-2021 16:58   Güncelleme : 02-08-2021 16:58

Yaz Sıcaklarından Bunalanlar İçin Çözüm Reyhan Şerbeti

Yaz aylarında serinlemek için yapılan biraz daha geleneksel lezzetler arayanların imdadına reyhan şerbeti yetişiyor. Mor reyhanla yapılan şerbetin antioksidan özellikleri de sağlıklı içecekler arayanlar gözünde kıymetini biraz daha artırıyor.

Yaz Sıcaklarından Bunalanlar İçin Çözüm  Reyhan Şerbeti

Reyhan şerbeti, hem yapımı kolay hem de sağlıklı bir içecek olması açısından herkes tarafından tüketilerek, tavsiye ediliyor. Şekersiz bir şekilde ağız içinde gargara yapıldığında, ağız yaralarına iyi geldiği bilinen reyhan şerbeti, kan şekerinin düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmesine ve baygınlığa iyi gelir. Stresten sonra rahatlama ve sakinleşme sağlayan reyhan şerbeti yağ yakmasına da olanak sağlıyor. Evde reyhan şerbetinin kolay yapımını sizler için araştırdık.

Bu şerbet inanılmaz lezzetli olduğu kadar faydaları da saymakla bitmiyor. Öyle ki Reyhan Şerbetini yıllardır yapan Ev Hanımı Suna Mutlu, şifa saçan bu şerbet için şu ifadeleri kullandı,” Baş dönmesi ve mide bulantısına iyi gelen reyhan şerbetini gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Kabızlığı gidermede oldukça büyük bir tol oynayan reyhan şerbeti, ağız yaralarına da iyi geliyor.  Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncinizi arttıran bu şerbet, kan şekerini de dengeleyerek sağlıklı içeceklerden biridir. Öksürük kesici etkisi vardır. Mide bulantısı ve kusma giderici etkisi vardır. Bağırsak sancılarını giderir. İshal kesici etkisi vardır. Sinir ve asabiliğe iyi gelir.”

Reyhan Şerbeti ’nin yapılışını tarif eden Ev Hanımı Suna Mutlu, ”Hem serinleyelim hem de sağlıklı olsun isteyenlere göre Reyhan şerbeti.  Evlerinde kolay bir şekilde şerbet yapmak isteyenler için gerekli malzemeler; ‘1 demet koyu renk mor reyhan 10-12 tatlı kaşığı şeker, 1 buçuk çay kaşığı limon tuzu, 3-4 adet karanfil, 1 tane çubuk tarçın, 2 litre su, 1 limon. Yapılışı ise şu şekilde; Öncelikle 1 demet reyhanı güzelce yıkayalım. Bir tencereye koyalım ve üzerine 2 litre suyumuzu ilave edelim. Ardından limon tuzunu şekeri kabuk tarçını ve karanfili ilave edelim. 1 adet limonu ince dilimler yaparak içine ilave edelim. Ve tencerenin kapağını kapatarak biraz dinlenmeye bırakalım. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra süzerek sürahiye koyalım. Ardından buzdolabına soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra buz ilave ederek Reyhan Şerbetini servis yapabilirsiniz.” dedi.

 

Ebubekir Atilla