Genel
Giriş Tarihi : 22-06-2021 15:57   Güncelleme : 22-06-2021 17:50

Yaz Kur’an Kursları Başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce belirlenen "2021 Yılı Yaz Kur'an Kursları Uygulama Esasları" kapsamında Yaz Kur’an kursları başlıyor. Geçtiğimiz yıl Pandemi nedeniyle ara verilen kurslara dün başlayan başvurular 11 Temmuz’da sona erecek.

Yaz Kur’an Kursları Başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada bu yıl açılacak yaz Kur'an kurslarının Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler nedeniyle yaş gruplarına göre çevrimiçi veya yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirileceği belirtildi. Konuyla ilgili olarak İl Müftülüğünce yapılan açıklamada ise “2021 yılı yaz Kur'an kurslarında eğitim öğretim tek dönem halinde 5 Temmuz-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılması planlanırken “ 21 Haziran-11 Temmuz 2021 tarihleri arasında cami, Kur'an kursları veya ‘www.diyanet.gov.tr’  üzerinden yapılabilecek” denildi. Açıklamanın devamında ise; “Kur'an kurslarına 4-22 yaş grubu arasındaki çocuk ve gençler katılabilecek.  4-9 yaş grubu öğrencilerin velileri, bölgesindeki en yakın Kur'an kursuna yüz yüze olarak veya web sitesi üzerinden başvuru yapabilirken bu gruba sadece yüz yüze eğitim verilecek. 10-15 yaş arası öğrenci velileri ise başvurularını yüz yüze veya web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirken eğitimleri tercihlerine göre yüz yüze veya çevrimiçi olacak. 16-22 yaş arası öğrencilerin başvuruların web sitesi üzerinden alınacak, eğitimleri ise sadece çevrimiçi yapılacak. Ayrıca Kur'an kurslarına 7 yaş ve üzeri engelli vatandaşların da velileri başvuru yapabilecek” ifadelerine yer verildi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ALINDI

Kurslarda öğrencilere dini bilgilerin yanında DİB tarafından hazırlanan ‘Covid-19 Salgın Rehberi’ne göre uygulama yapılarak önlemler alınacak. Alınan önlemler içerisinde ise; “Kursa alınacak öğrencilerin ateşi ölçülecek.  Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı gibi belirtileri olanlar sağlık kurumuna yönlendirilecek. 18 yaş altı olan genç ve çocukların ise velileri tarafından “Bilgilendirme Formu ve Taahhütname” adı altında dilekçe vermeleri gerekecek” bilgileri yer aldı.  

EĞİTİM FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Diğer yandan İl Müftülüğü bünyesindeki Gençlik Koordinatörlüğü tarafından yürütülen online eğitimlerin ise devam ettiği öğrenildi. Sürdürülen faaliyetler arasında Matematik, Arapça ve Fıkıh, Kırık Meal, Siyer, Kelime, Meal ve tefsir okumaları, adı altında eğitimler yer alıyor.

A.Vahap Kaygusuz-Hanife Yiğit