Sağlık
Giriş Tarihi : 29-05-2013 10:23   Güncelleme : 29-05-2013 10:23

Yaz aylarinda gebelik

Yaz aylarinda artan sicakliklarla beraber hamilelerin isidan daha çok etkilendigini belirten uzmanlar, gebelik haftalari ilerledikçe kilo artisi, vücut isisi yüksekligi, ödem artarken, akciger kapasitesinin azaldigini ve gebeler için sicaktan korunmanin daha da önem kazandigini ifade etti.

Yaz aylarinda gebelik

Gebelik döneminin ilk 3 ayi ve son 1 ayinin son derece zorlu geçtigini belirten Uzmanlar, "Eger gebeligin ilk 3 ayi yaz ayina geliyorsa, anne adayi daha fazla zorlanabilir çünkü gebeligin ilk 3 ayinda bulanti, kusma, halsizlik, istahsizlik sorunlari bas gösterir. Buna bir de asiri sicak hava eklendiginde problemler daha siddetli yasanabilir. Anne adaylari gebelik döneminin ilk 3 ayinda yaz dönemindeyse kendilerini sicaktan, günesten uzak tutmali. Anne adaylari yazin disari çikarken ince, açik renk giysiler tercih etmeli. Mümkünse ögle ile aksam saatleri arasinda günesten korunmak için yüksek faktörlü kendi cilt tiplerine uygun koruyucu kremler kullanilmali. Vücudun sivi ihtiyaci artacagindan günde en az 10 bardak su tüketmeleri gerekir. Çok sicak günlerde veya egzersiz yaparken bu ihtiyaç 15 bardaga kadar çikmaktadir. Böylece gebeligin ilk aylarinda sik karsilasilan hipotansiyon önlenmis olur. Hamileler için en ideal egzersiz yüzmek. Temizliginden emin olunan havuz ve denize günesin dik gelmedigi saatlerde rahatlikla girilebilir. Yüzmek ve dus almak gebeligin son aylarinda olusan gece uykusuzluguna da iyi gelecektir ama imkani olmayanlar için günün erken saatlerinde yapilacak hafif tempolu yürüyüsler faydalidir. Sicakta terlemeyle beraber nemli kalan bölgelerde enfeksiyon artis dikkat edilmeli ve sik araliklarla ilik dus almak, iyi kurulanmak gerekmektedir" dedi.
Yolculuk ve tatil için, doguma yakin haftalarda uzun yolculuklardan kaçinilmasi gerektiginin önemli oldugunu belirten uzmanlar, "Yapilan araç seyahatlerinde mümkünse arka koltukta uzun oturus pozisyonunda ve bacaklari yerden kaldirarak yolculuk edilmesi uygundur. Mümkün olmuyorsa seyahat esnasinda 2 saatte bir mola vererek ve kisa yürüyüs yaparak bacaklarda olusabilecek ödem azaltilabilir. Yolculuk esnasinda bacak germe egzersizleri yapilabilir" diye konustu.
Beslenmede sivinin yaninda az yagli ve az tuzlu yiyecekleri tavsiye eden uzmanlar, "Gebelikte özellikle ilk aylarda kokulara karsi bir hassasiyet artisi olur, bu da bulanti ve kusmalari artirir. Bunun için özellikle mutfak kokulari ve agir parfümlerden mümkün oldugunca uzak durun. Bu dönemi kati, kuru, yagsiz gidalarla geçirmeye çalisin. Yazin rahatlikla bulunabilecek taze sebze meyve en ideal besinlerdir. Protein destegi için et, süt, yogurt unutulmamali. Sik sik ve az az yemek gebelikte mide sikayetlerini azaltir” diye konustu.