Malatya
Giriş Tarihi : 09-07-2021 18:25   Güncelleme : 09-07-2021 18:25

Yaylalara Artezyen Vurulacak

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından ortaklaşa hazırlanan proje çerçevesinde ilimizdeki suya ihtiyacı olan bazı yaylalara artezyen vurulacak. Projenin ilk uygulama alanı ise Hekimhan ve Arapgir bölgesindeki susuz yaylalar olacak

Yaylalara Artezyen Vurulacak

Artezyene ihtiyacı olan yaylaları belirlemek amacıyla Koyun Keçi yetiştiricileri Birlik Başkanı ile Birlikte yaylaları gezerek incelemelerde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Macit yaptığı açıklamada yapılacak çalışmaları şu şekilde değerlendirdi.  “İlimizde yaklaşık 2 bin hektardan fazla mera varlığımız bulunmaktadır. Dolayısıyla meradaki yaylacılarımız ve meralarda yaşayan hayvanların yaşam durumlarını rahatlatmak için yaşadıkları zorlukları biraz hafifletmek için Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı ile yaylalara zaman zaman birlikte çıkıp sorunları dinliyoruz. Yerinde incelemeler yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl da buna benzer bir çalışma yaptık. Bu çalışmalarımızı bu yıl da devam ettiriyoruz. Yaylalarımızın ve yaylacılarımızın eksikleri nelerdir? Bizlerden kurum olarak talepleri nedir?  Bunları tespit ediyoruz. Bunun sonucunda da bu talepleri bakanlığımıza Birlikle birlikte ortak bir proje halinde sunduk. Bu proje ile özellikle su kaynağının olmadığı yaylara artezyen vuracağız.  Çünkü su kaynağı olmayan yerlerdeki yaylaların boş olduğunu gördük. Hayvanları otlamıyor. Hayvanlar suya erişebilmek için çok enerji sarf ediyorlar. Tespit ettiğimiz bu bölgelere artezyen vuracağız”

MALATYA’DA İLK OLACAK

Yapılacak bu çalışmanın Malatya’da ilk defa yapılacak bir çalışma olduğunun altını çizen İl Müdürü Tahir Macit açıklamasının devamında ise ; “Bu yapacağımız çalışmalar Malatya’mızda bir ilk olacak.  Artezyen çalışması ile birlikte  araçların gitmediği bölgelere  portatif taşınabilir savatlar dağıtacağız Bu sıvatlardan  yazın  kaynak sularından hayvanlar içerek faydalanacak, kışında ovaya indikleri zaman ahırda bu sıvatları yemlik olarak kullanabilecekler.  Bunun yanında gölgelikler, kaşınma kazıkları, tuzluk ve buna benzer ekipmanları da meramınızda yapacağız.  Ayrıca Meralaramızda ot verimini artırmak için, çimleme,  gübreleme ve tohumlama yöntemi ile ot verimini de hem çeşitlendirip, hem de artıracağız. Bu şekilde bir projemiz var. Zaman zaman benzer  projeyi Battalgazi, Arapgir, Hekimhan, Yeşilyurt  bölgesinde bazı yerlerde uyguladık. Eksik olan yerlerimizde de uygulamaya çalışıyoruz.

SIVATLAR SUYUN AZ OLDUĞU ALANLARA KURULACAK

Bu yapmış olduğumuz gezimize Bu amaçla hem projenin uygulanacak ki projeyi yerinde gördük. Artezyenin vurulacağı, su çıkartılacak yerleri yerinde görmek için arazi çalışmasına geldik.  Kuracağımız Artezyen Güneş panelinden alacağı enerji sistemi ile çalışacak. Gündüzleri üreticilerimizin ihtiyaç olduğu zaman da düğmeye basmasıyla su sıvatı dolduracak. Hayvanı sulayan üretici düğmesine basıp kapatacak. Su bir daha sonraki gelen üreticiye hazır hale gelecek. Bu pilot uygulamada eğer iyi bir netice alırsak çiftçilerimiz de memnun kalırsa uygulamayı yaygınlaştıracağız. Artezyeni vurulacağı yeri ise üreticilerimizin talepleri doğrultusunda uzmanlarında incelemeleri neticesinde jeolog ile cihazlarla ölçtürüp su var ise artezyeni vurduruyoruz.  Bütçemiz kısıtlı olduğu için bunu boşa vermek istemiyoruz.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Suya kavuşacak çiftçiler adına konuşan Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın ise çalışmalardan duydukları memnuniyeti ifade ederek; “Yayladaki yetiştiricilerimiz bu uygulamadan çok memnun oldular. Bu projede bizleri destekleyen, Bitkisel Üretim Genel Müdürümüz başta olmak üzere ilgili birim personellerine, İl Müdürümüz Tahir Macit ve ekibine yetiştiricilerimiz adına teşekkür ederim” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit (Özel Haber)