Malatya
Giriş Tarihi : 12-10-2021 17:25   Güncelleme : 12-10-2021 17:25

Yayla Sorunlarının Çözümü İçin Adım Atıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, Akçadağ Kozluca ilçesi Sarıçiçek yaylasında incelemelerde bulundu. Yaylacıların sorunlarını dinleyen İl Müdürü Tahir Macit, sorunları yerinde tespit ettiklerini ve çözüm için çalışacaklarını söyledi.

Yayla Sorunlarının Çözümü İçin Adım Atıldı

Akçadağ Kozluca ilçesi Sarıçiçek yaylasında İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın yaylacılarla bir araya geldi.  Burada Başkan Akın,  “Akçadağ ilçemiz Kozluca Mahallesi Sarıçiçek yaylamızda kuraklık nedeniyle yaşanan yayla ve mera, su ve benzeri sıkıntılar ile ilgili Kozluca sarıçiçek yaylamızda sondaj vurulması ve yaylaların durumu ile ilgili çalışmalar yapmak üzere geldik.  Tarım ve Orman il müdürümüz Tahir Macit ve ekibiyle, yaylacılarımız ve mahalle muhtarları ile birlikte incelemelerde bulunduk. Yaylaların ihtiyaçlarının yerinde tespiti ve yapılacak çalışmalarla ilgili yetkililere bilgi verdik. İnşallah verimli bir çalışma yaptık. Kurum tarafından yapılacak olan çalışmalara biz zemin oluşturmuş olduk. Bu konuda bizlere destek veren Gıda Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ve ekibine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.  

Gıda Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ise “Bugün Kozluca mahallemizdeki meralarda inceleme yapmaya geldik. Bilindiği gibi ülkemizde bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle su kaynaklarının yetersiz olması, kıt olan su kaynaklarının da kısmen kuruması nedeniyle yaylalardaki hayvan yetiştiricilerimiz ciddi sıkıntılar yaşadılar. Zor günler geçirdiler. Özellikle hayvanların suya ulaşabilmesi için uzun mesafeler kat etmeleri gerekti. Hayvanlar aldıkları besinleri de suyollarında enerji harcayarak kaybettiler.  Dolayısıyla biz de İl Müdürlüğü olarak buna çözüm bulmak amacıyla bu yaylalarda yaşayan yetiştiricilerimizin sorunlarını yerinde görüp hükümetimizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için verilen Küçükbaş destekleriyle, İlimizdeki hayvan sayılarını artırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla yaylalarda meralarda ne gibi eksikliklerimiz var, yetiştiricilerimizin ne eksiklikleri varsa bunları tespit ediyoruz. Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne bu eksiklikleri proje halinde sunarak buradan destekler alıyoruz. Aldığımız destekle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı ile birlikte sahalara gidip, Büyükşehir Belediyesinin de katkılarıyla sorunlarını tespit etmeye ve çözmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sahada yapılan inceleme çalışmalarına eşlik eden Kozluca Mahalle Muhtarı Vedat Akgün, ise yaylalara gösterilen ilgi ve desteklerin devam etmesi dileğinde bulunarak emeği geçenlere teşekkür etti.

Yaylacı Hüseyin Urfa ise, yaşamını bölgede sürdürüldüğünü kaydederek, su sıkıntısının had safhaya ulaştığını ve bir an önce çözülmesi gerektiğini söyleyerek, yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

A.Vahap Kaygusuz- A. Nihat Yavuz