Malatya
Giriş Tarihi : 02-08-2013 15:45   Güncelleme : 02-08-2013 15:45

“Yavuz Sultan Selim ve Sah Ismail’i Baristirmaliyiz”

Malatya’da Beser Egitim Kurumlari’nin vermis oldugu iftar yemeginde konusan Malatya Cem Vakfi Baskani Esref Dogan: “Yavuz Sultan Selim ile Sah Ismail’i baristirmazsaniz bu toplumda birlik ve beraberligi saglayamazsiniz.” dedi

“Yavuz Sultan Selim ve  Sah Ismail’i Baristirmaliyiz”
 

Malatya Beser Egitim Kurumlari tarafindan Ramada Plaza Altin Kayisi Otel ’de  toplumun farkli düsünce yapilarini temsil eden kanaat önderlerine iftar yemegi verildi. Yemekte toplumsal huzurun ve kardesligin dis güçler tarafindan bozulmaya çalisildigina vurgu yapilarak, birlik ve bütünlük mesajlari verildi.

Muhtesem bir Ney dinletisiyle baslayan Yemege, Malatya Müftü Yardimcisi Haci Mustafa Kilinç, Malatya Cem Vakfi Baskani Esref Dogan, Zeynel Abidin Türbesi Vakfi  Baskani  Erdogan Ünverdi, Haci Bektas Veli Kültür Merkezi Vakfi Genel Baskani  Hasan Meseli, Dogansehir Belediye Baskani Ibrahim Karaman, Dogansehir Kaymakami Mehmet Sogukpinar, LC Waikiki Yönetim Kurulu Baskani Vahap Küçük Katildi.

 Beser Egitim Kurumlarinin birlik ve bütünlük konusunda çok önemli hizmetler verdigine deginen  Malatya Cem Vakfi Baskani Esref Dogan:  “Faruk Çelik baskanligindaki Alevi Çalistayi’na davet edilmistik ben orada sayin Faruk Çelik’e Yavuz Sultan Selim ile Sah Ismail’i baristirmadiklari takdirde toplumda birlik ve beraberligi saglayamayacaklarini ve hükümetin kendilerine verilen yetkiyle bunu basaracak güce sahip olduklarini söyledim. Iste benim bugün bu  nezih toplumda gördügüm kadariyla Beser Egitim Kurumlari Yavuz Sultan Selim ile Sah Ismail’i baristirmaya basladi. Bu yüzden kendilerine tesekkür ediyorum.” dedi.

Zeynel Abidin Türbesi Vakfi  Baskani  Erdogan Ünverdi de  konusmasina Hucurat Suresi’nin “Inananlar birbiriyle kardestir.” Ayetiyle basladi. Ünverdi: “Ayette sadece Müslümanlar demiyor, inananlar kardestir diyor. O zaman Anadolu’daki bütün inananlar kardestir. Ne Aleviler Sünnilerin ziddidir, ne de sünniler  Alevilerin düsmanidir. Biz hepimiz birbirimizle kardesiz, bu masa etrafinda birlikte oruç açmamiz da bunun kanitidir.” dedi. Konusmasini Hz. Ali’nin bir sözüyle sürdüren Ünverdi: Hz. Ali diyor ki; ‘Biz Islam bahçesinin gonca gülüyüz.’ Alevisiyle sünnisiyle bizler de islam bahçesinin gonca gülleriyiz. Hepimiz bu dinin birer mensubuyuz. Ve bundan da kivanç duyuyoruz.”seklinde konustu. Ünverdi  sözlerini Haci Bektasi Veli ve Asik Veysel’den örnekler vererek  tamamladi.

Beser Egitim Kurumlarina kendilerini bir araya getirmelerindeki  katkilarindan dolayi tesekkür eden Haci Bektas Veli Kültür Merkezi Vakfi Genel Baskani  Hasan Meseli de toplumda insanlari biraraya getiren ve bütün mahlukatlardan, koruyan bir gemiye ihtiyaç oldugunu ve bu geminin adinin sevgi oldugunu ve sevgisiz bir devletin ve toplumun asla tasavvur edilemeyecegini ifade etti. Meseli sözlerini ”25 islam ülkesi, bugün Suriye, Misir ve Irak’taki bu kan gölünü maalesef durduramiyor. Iste bu yüzden bizler sabirli olmak ve birbirimizi sevmek mecburiyetindeyiz. Bizler Anadolu’nun 1000 yillik tarihi boyunca bu topraklarda yasayan Alevisiyle Sünnisiyle, Kürdüyle Türküyle, Laziyla, Çerkeziyle hepimiz birbirimizi sevmek mecburiyetindeyiz.”diye sürdürdü.

 

Ramazan Ayinda Müslümanlarin birbirlerini katletmelerinin ve sonrasinda tekbir getirmelerinin çok hazin bir durum oldugunu  vurgulayan Malatya Müftü Yardimcisi Haci Mustafa Kiliç da “bu inandim diyene yakismayan vahsice bir harekettir.” dedi. Konusmasinda ilimin önemine vurgu yapan Müftü yardimcisi, sözlerini “Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” ayetini örnek vererek sürdürdü. Müftü Yardimcisi Kilinç, Ilimin Müminin yitik mali oldugunu ve onu mutlaka arayip bulmasi gerektigini dile getirdi. Süper güçler insanlari lokma misali yiyorlar diyen Kilinç, “ Biz Hz.Adem  babamiz ve Havva annemiz döneminden beri kardesiz, bir agacin dallari ve kollari gibiyiz. hem biyolojik hem de inanç yönünden kardesiz. O yüzden de.duygularimizi düsüncelerimizi paylasmak üzere  su anda burdayiz. Çünkü insanlar konusarak anlasirlar.dedi.

Beser Egitim Kurumlari adina konusan Rahime Batu Anadolu ve Fen Lisesi Okulu  Müdürü Ufuk Ercul  toplumun her kesiminde yer alan insanlari agirlamaktan duyduklari  mutlulugu dile getirerek katilimcilara tesekkür etti.