Malatya
Giriş Tarihi : 22-10-2021 20:01   Güncelleme : 22-10-2021 20:01

Yaşlı Yaşam Merkezi Yapılacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi tarafından Yaşlı Turizminde hem Malatya’ya hem de bölgeye hareketlilik kazandıracak “Yaşlı Yaşam Merkezi Projesi “ hayata geçirilecek. Üniversite bünyesinde yer alan Kale Göl Otel’in dönüştürüleceği ve Sürekli Bakım, Gündüzlü Bakım, Evde Bakım Hizmeti ve Aktif Yaşlanma başlıklarında yürütülmesi planlanan faaliyetler ile “Yaşlı Yaşam Merkezi” Türkiye’ye rol model olacak

Yaşlı Yaşam Merkezi Yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi arasında Bakanlığa bağlı Malatya Huzurevi ile Malatya Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakım hizmeti verilen yaşlı ve engellilere daha kaliteli bir sağlık ve bakım hizmeti verilebilmesi adına gerçekleştirilen protokol ile üniversitenin eğitim, araştırma ve uygulama hizmetlerinin sürdürülmesi, yaşlı ve engellilerin rehabilite edilerek sosyal hayata kazandırılması, üniversitenin öğretim elemanı ve öğrencilerine uygulama alanı oluşturulması hedefleniyor.

KALİTELİ YAŞAM VE SOSYALLEŞME

Gerçekleştirilen protokolde,  evde bakım konusunda sıkıntı yaşanan yaşlı hastalar için “Sürekli Bakım” hizmetleri, Ortalama 100 hastaya yarım veya tam gün hafta bir ya da iki gün şeklinde hizmet verilecek şekilde  “Gündüzlü Bakım” hizmetleri, evinde bakılan takip edilen yaşlı hastalara talep edilmesi durumunda geçici veya sürekli bakım hizmetini ve sağlık hizmeti danışmanlığını içeren “Evde Bakım” hizmetleri ve günlerini sınırlı alanlarda geçiren yaşlılar ve hasta yakınlarının kaliteli zaman geçirirken sosyalleşmeleri hedefi ile “Aktif Yaşlanma” hizmetleri projeleri planlandı.

Dünya’da özellikle Avrupa ülkelerinde örneklerine rastlanan yaşlı yaşam merkezinin amacı misafir edilen yaşlıların 3- 6 aylık periyodlarda aktif ve sağlıklı yaşam becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Yaşlıların günlük yaşam becerilerinden yemek yapma, alışveriş yapma, çamaşır yıkama, finansal okuryazarlıkları güçlendirilecek.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu bünyesinde yer alan Kale Göl Otel, Yaşlı Yaşam Merkezi olarak revize edilerek yeniden hizmete sunulacak.

Daha kaliteli bir sağlık ve bakım hizmeti verilebilmesi adına gerçekleştirilen protokol ile üniversitenin eğitim, araştırma ve uygulama hizmetlerinin sürdürülmesi, yaşlı ve engellilerin rehabilite edilerek sosyal hayata kazandırılması, üniversitenin öğretim elemanı ve öğrencilerine uygulama alanı oluşturulması hedefleniyor. Gerçekleştirilen protokolde evde bakım konusunda sıkıntı yaşayan yaşlı hastalar için “Sürekli Bakım” hizmetleri sağlanacak. Ortalama 100 hastaya yarım veya tam gün haftada bir ya da iki gün şeklinde hizmet verilecek. “Gündüzlü Bakım” hizmetleri, evinde bakılan, takip edilen yaşlı hastalara talep edilmesi durumunda geçici veya sürekli bakım hizmetini ve sağlık hizmeti danışmanlığını içeren “Evde Bakım” hizmetleri ve günlerini sınırlı alanlarda geçiren yaşlılar ve hasta yakınlarının kaliteli zaman geçirirken sosyalleşmeleri hedefi ile “Aktif Yaşlanma” hizmetleri projeleri planlandı.

>> Ebubekir Atilla