Sağlık
Giriş Tarihi : 20-02-2013 13:54   Güncelleme : 20-02-2013 13:54

Yaslanmanin nedeni

Güneydogu Anadolu Güzellik Uzmanlari Egitim Kurumlari Dernegi Baskani ve DIBA Güzellik Salonu Isletmecisi Hülya Esmer, alkol ile sigara kullaniminin, içerdigi nikotin ve zehirli maddeler nedeniyle cildin gözeneklerinin tikanmasina neden oldugunu belirterek, “Bu da erken yaslanmaya, ciltte sararma, gözalti torbalarinin erken yasta olusmasina yol açiyor” dedi.

Yaslanmanin nedeni

DIBA Güzellik Salonu'nda IHA muhabirine açiklamalarda bulunan Hülya Esmer, modernlesen dünyada, hava kirliliginden, kimyevi maddelerden dolayi cilt bakimina biraz daha özen gösterilmesi gerektigini söyledi. Cilt bakiminin temizleme, koruma ve besleme anlamina geldigini kaydeden Esmer, “Bunlardan birinin olmamasi demek dengenin bozulmasina neden oluyor. Özellikle sabah ve aksamlari, sabah güne baslarken ve gece uyumadan önce cildinizdeki tüm kozmetik ve kimyasal ürünlerden arindiriniz. Çünkü cildin hücre yenilenmesi gece meydana gelmektedir. Cildi korumak için yapabileceginiz önlemler vardir. Özellikle yapay bronzlasma dedigimiz solaryum farkinda olmasaniz da cildinize çok fazla zarar veriyor. Bu uzmanlarin, dermatologlarin söyledigi önemli bir uyaridir" diye konustu. Sigara ve alkol tüketiminin cilt sagligina çok ciddi derecede zarar verdigini ifade eden Esmer, “Sigara özellikle içerdigi nikotin ve zehirli maddelerden dolayi cildin gözeneklerinin tikanmasina neden oluyor, cildin nefes almamasini sagliyor, bu da erken yaslanmaya, ciltte sararmaya, gözalti torbalarinin erken yasta olusmasina neden oluyor. Problemli ciltlerde baktigimiz zaman özellikle sigara kullanan ciltlerde cildin elastikiyet dedigimiz tabakasinin biraz daha hasar gördügünü, cildin kendi dogal renginin yok oldugunu, gözaltinda olusan morluklarin, torbalarin ki bunlarin çok da bir tedavisi yok çünkü bu hücrenin yenilenmesini engelliyor. Bu durumda cildin üzerinde olusan ölü tabakalar biriktikçe cildin nefes almasi da engellenmis oluyor” seklinde konustu.

"STRES DE YASLILIK NEDENI"
Stresin de cilde zarar verdigini ve erken yaslanmaya neden oldugunu ifade eden Esmer,  sunlari aktardi: “Cildimize çok fazla zarar veren durumlar var. Bunlardan biri de günes isinlaridir. Özellikle ozon tabakasinda olusan hasardan dolayi günes isinlarinin direk gelmesi ile beraber cildimizde kalici izler, hatta cilt kanserine kadar giden durumlar yasaniyor. Çillenmeler, yüzeysel çillenmeler dogustan gelmeyen benler ki, bunlar basite alinmayacak durumlardir. Güneslenirken direkt yüzünüzü günese çevirip güneslenmemenizi tavsiye ederiz. Sadece günes yakmaz, soguk ve ayaz da cildi kötü hasara neden olacak etkiler olusturur. Stres özellikle günümüzün hastaligi. Stres aninda söyle düsünürüz. Kan beynime siçradi dedigimiz tabirler vardir. Ayni sekilde cilt de stresten etkileniyor. Çünkü o anda aldigi bütün vitaminler, mineraller salgilamama durumuna neden oluyor. Stres özellikle erken yaslanmaya, kirisikliga ve kötü bir görüntüye neden olur”