Genel
Giriş Tarihi : 16-05-2021 23:46   Güncelleme : 16-05-2021 23:46

Yaşanacak Olası Bir Depremin Reçetesi Belli:Kentsel Dönüşüm!

Pütürge ilçesinde 7 Mayıs  saat 23:18'de yaşanan 4.2 şiddetindeki depremin ardından depremin artçı mı, öncü mü olduğu tartışmaları yaşanırken, İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, bu tartışmaların yerine, hastalığın çözümü olacak Kensel Dönüşüm'e önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Yaşanacak Olası Bir Depremin Reçetesi Belli:Kentsel Dönüşüm!

Olası bir depremin zamanı ve şiddetinden korkmak yerine bu deprem için yapı stoklarının iyileştirilmesi gerektiğini savunan Aluçlu, devlet eliyle yapılan dönüşüm hamlelerinin merkezi noktalarda yapılarak ileride oluşacak krizin engellenebileceğini savundu.

 

Malatya'nın deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Aluçlu," Deprem açısından yüksek risk grubunda bulunan Türkiye aktif 3 fay hattı üzerinde kurulu olmasından yüksek risk grubunda bulunuyor. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan depremler, vatandaşların binasını sorgulamasına sebep olsa da depremi unutup gitmesi de kolay oluyor. Malatya’nın birçok bölgesinde eski yönetmeliklerle yapılmış depreme karşı dayanıksız binalar bulunurken araştırmalar sonucu ortaya çıkan rakamlar yaşanabilecek felaketi gözler önüne seriyor.

Doğu Anadolu fayı şimdiye kadar suskundu ama arık uyandı ve harekete geçti.  Bu hareket devam ederek gidecek.  Doğu Anadolu Fayı, Bingöl Karlıova’dan başlıyor, Bingöl, Palu, Sivrice, Doğanyol, Sincik, Gölbaşı,  Türkoğlu’na kadar devam ediyor. Biz Malatya olarak bir üçgenin içerisindeyiz. Nasıl bir üçgen?  Yukarıda Kuzey Anadolu Fayı var, hemen güneyimizde Doğu Anadolu Fayı var, hemen Batı’da da Sürgü’den başlayan Doğanşehir, Yazıhan, Hekimhan, Tunceli’nin Ovacık fayı ile birleşen Malatya fayımız var. Üç tane fayın içerisindeyiz. Bu faylar hareket ediyor. Doğu Anadolu Fayı yılda 1 cm hareket ediyor, Kuzey Anadolu fayı ise 2.5 cm hareket ediyor. Yani artık bu demektir ki depremler oluyor, olmaya devam edecek. Sivrice’den sonra Doğanyol, Doğanyol’dan sonra Pütürge, Sincik, Gölbaşı, Türkoğlu diye devam edecek gidecek." ifadelerine yer verdi.

Yaşanabilecek depremin reçetesini açıklayan Aluçlu," Yapı stokunun güvenli hale getirilmesi gerekiyor. Bu depremden biz Malatya’daki yapı stoklarımızı dönüştürerek etkisini azaltabiliriz. Devletimizin yaptığı kentsel dönüşüm var. Bu dönüşümün nüfus yoğunluğunun az olduğu yerlerde değil de, merkezde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde yapılması ve planlanması gerekiyor. İstasyon caddesi, Kışla caddesi, Fuzuli caddesi, Emeksiz caddesi, Sıtmapınarı caddesi, Temelli caddesi gibi caddelerimizde yapılar 2000 yılından önceki binalar olduğu için, bunlar elle yapılan betondan yapıldı. Olması muhtemel bir depremde bu binalar zayıftır. Bitişik nizamda yapıldığı için sıkıntımız çok büyük olacak. Malatya’nın ekonomisini yerle bir edecek ve can kayıplarına neden olabilecek, binaların yıkılması ile ulaşımın, yardımın gitmesi, enkazın altında kalan vatandaşları kurtarmak için müdahale gecikecek. Biran önce bu bölgelerde dönüşümün başlatılması gerekiyor." dedi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER