Malatya
Giriş Tarihi : 14-03-2017 18:43   Güncelleme : 14-03-2017 18:43

Yasanabilir Bir Yesilyurt Için…

Son dönemlerde yapilasma ile nüfus yogunlugunun artmasi nedeniyle genisletilmis ve farkli güzergâhli yollara fazlasiyla ihtiyaç duyan Yesilyurt Ilçesinde araç ve yaya trafigini rahatlatmak adina ciddi önlemler alan Yesilyurt Belediyesi, mahalle aralarindaki baglanti yollarini açma çalismalarina engel teskil eden binalarin yikimina hiz verdi

Yasanabilir Bir Yesilyurt Için…

Sorunlu ve plansiz güzergâhlarin canlandirilmasi, sagliklastirilmasi ve yeniden yapilandirilmasi hedefiyle ilçe genelinde yogun bir tempoyla çalisan Yesilyurt Belediyesi Fen Isler Müdürlügü ekipleri, Abdulgaffar Mahallesinde devam eden yol genisletme çalismalarina engel teskil eden tek katli binayi çevre güvenliginin alinmasindan sonra yikimini gerçeklestirildi. Yikim çalismalarinin çevreye zarar vermemesi için Itfaiye aracindan yikim sonuçlanincaya kadar su sikildi ve yikim anindaki tozun çevreye yayilmasi önlendi. Yesilyurt Belediyesi tarafindan mülk sahiplerine enkaz bedeli ödendikten sonra gerçeklesen yikim çalismalarini Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, Belediye Baskan Yardimcisi Mehmet Güner, Mehmet Çinar ve mahalle sakinleri takip etti.   Belediye Baskani Haci Ugur Polat, yikimina karar verilen bina ve baslayan yol çalismalari hakkinda yetkililerden detayli bilgiler aldi. Yesilyurt Belediyesinin metruk ve enkaz bedeli ödenen binalarin yikimina önem verdigini ifade eden Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, 2014 yilindan bugüne kadar yol ve park çalismalarina engel teskil eden binalarin yani sira, vatandaslar ve çevre için tehlike arz eden toplam 136 binanin yikimini gerçeklestirdiklerini söyledi.

“YESILYURT PROJE VE YATIRIMLARLA FARKLI BIR KIMLIGE BÜRÜNÜYOR”

Ilçede görsellige ve huzura büyük önem verdiklerini belirten Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, “2017 yili planlamalarimizda yer alan imar yollarini açma çalismalarimiza engel teskil eden binalarin yikimina ayri bir özen gösteriyoruz. Görevi devir aldigimiz 2014 yilindan itibaren imar yollarini açmayla ilgili her yil için 10 km hedef koymustuk, bu hedefimizin üzerinde çalismalar gerçeklestirdik. Üç yil içerisinde 37 km. imar yolu açtik. Ilçemizdeki nüfus artisina paralel olarak araç ve yaya trafigini rahatlatacak tedbirleri almaya 2017 yilinda ayni kararlilikla devam edecegiz. Yol ve park çalismalarina engel teskil eden binalarin yikilmasiyla ilgili öncelikle resmi islemleri hallediyoruz, mülk sahiplerine enkaz bedellerini ödüyoruz. Çevre ve görüntü kirliligine sebep olan metruk evleri kamulastirma islemlerinin tamamlanmasindan sonra yikimini gerçeklestiriyoruz. Bugüne kadar toplam 136 binanin yikimini basariyla gerçeklestirirken, mülk sahiplerine 1 Milyon 363 Bin 827 TL. enkaz bedeli ödemesi yaptik. Ilçemiz metruk yapilardan arindikça, hem vatandasimiz rahat nefes aliyor, hem de görüntü kirliliginin önüne geçiyoruz” dedi.

“ABDULGAFFAR MAHALLESI ILE KUYULU MEZARLIGI ARASINDAKI BAGLANTI YOLUNU AÇIYORUZ”

Abdulgaffar Mahallesi ile Kuyulu Mezarligi arasindaki baglanti yolunun açilmasinin araç ve yaya trafigini ciddi oranda rahatlatacagini ifade eden Baskan Polat, “Bugün yikimini gerçeklestirdigimiz bina yol çalismalarina engel teskil ediyordu. Mülk sahiplerine gerekli enkaz bedelini ödeyip resmi islemleri tamamladik. Buradaki binanin yikilmasiyla birlikte Abdulgaffar mahallemiz ile yukaridaki Kuyulu Mezarligi arasindaki yolu açip baglanti yolunu tamamlamis olacagiz. Burasi ilk bakista kisa mesafede tikanmis bir yol olarak gözükse de açildigi zaman araç ve yaya trafiginin önemli ölçüde rahatlamasina neden olacak. Amacimiz; Yesilyurt’u her yönüyle modern ve yasam standardi yüksek bir konuma ulastirmak. 2014 yilindan bu yana ilçemizde çok ciddi degisimler söz konusu oldu. Devam eden proje ve çalismalar ile Yesilyurt farkli bir kimlige bürünüyor” dedi.  Baskan Polat, Abdulgaffar Mahallesi ile Kuyulu Mezarligi arasindaki yol ve yikim çalismalarini inceleyerek mahalle sakinleriyle sohbet etti.