Genel
Giriş Tarihi : 11-04-2021 20:38   Güncelleme : 12-04-2021 12:08

Yasak Beklentisi Esnafı Şimdiden Endişelendirdi

Korona virüs salgınının gün geçtikçe artması, hastanelerdeki ve yoğun bakımlardaki doluluk oranlarının yükselmesi ve vefat sayısının artması yeni önlemlerin alınmasının gündeme getirdi. Bu yasak beklentisi ise esnafta tedirginliğin artmasına yol açtı

Yasak Beklentisi Esnafı Şimdiden Endişelendirdi

Alınan önlemlerin başında ise bazı işyerlerinin kapanması konusunun gündeme gelmesi ise esnafın endişelenmesine neden oldu. Yeni yasak beklentisi ise en berber ve kuaför esnafını endişelendirmeye başladı. Pandeminin çıktığı il dönemde yaklaşık 3 ay kapalı kalan esnaflar yeni bir yasağın getireceği yükü esnafın kaldıramayacağını dile getiriyorlar. Konuyla ilgili olarak konuşan Berberler ve kuaförler odası Başkanı Ramazan Toptaş, “Esnafımız pandeminin ilk çıktığı dönemde işyerlerinin kapanmasından dolayı maddi olarak büyük bir sıkıntı çekti. Öncelikle, esnafımız vergi, kira, prim ve işçi ücretlerini ödemek durumunda kaldı. Bu da önemli bir ekonomik kayba neden oldu. Daha sonra yasakların sınırlandırılmasıyla birlikte, tek kullanımlık ürünlerle esnafımız yeniden işe başladı. Yeniden böyle bir yasak gelirse esnafımız bu yükün altından nasıl kalkar bunu bilemiyoruz. Böyle bir yasak gelmesi durumunda esnafımız perişan olur. Alınacak önlemlerin bu hususların da dikkate alınarak yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

KADIN KUAFÖRLERİ DE YASAĞA KARŞI

Kadın Kuaförleri adına konuşan, kadın kuaförü Leyla Balal ise ; “Hem personelin hem de müşterilerin sağlığı ön planda tutularak, işyerlerinin virüsten arındırılması konusunda azami hassasiyet gösteriyoruz. Çünkü insanlara yakın bir şekilde çalışıyoruz. Onlara dokunuyoruz. Hem kendi çalışanlarımızın sağlığı, hem de müşterilerimizin sağlığı bizim için çok önemli. Pandeminin ilk çıktığı dönemlerde işyerlerimiz kapalı kaldı. Ancak bu süre içinde hem kiralarımız, hem çalışanlarımızın maaşları devam etti. Bu da camiamızı olumsuz etkiledi. Serbestlik başlamasının ardından tek kullanımlık malzemeler kullanmaya başladık. Bu da ister istemez girdi maliyetlerimizi artırdı. Buna rağmen çalışanlarımızı da müşterilerimizi de mağdur etmemek için çaba sarfediyoruz. Şayet Pandemi durumu böyle giderse inşallah olmaz ama önümüzdeki günlerde alınacak yeni kararlar ile işyerlerinin yeniden kapanması söz konusu. Bu da camiamıza yeni bir yük olur diye düşünüyorum. İnşallah böyle bir sıkıntı yaşamayız” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit (Özel Haber)