Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-07-2021 18:12   Güncelleme : 09-07-2021 18:48

“Yaş Kayısıyı Satmak Daha Avantajlı”

Dalından alınan yaş kayısı işlenerek soğuk zincirle yurtdışına ihraç ediliyor. Yıldan yıla artan yaş kayısı ihracatı, bir yandan kuru kayısıya verilen iş gücünü azaltırken diğer yandan ekonomik olarak kayısı yetiştiricisine de zaman ve işgücü açısından katkı sağlıyor

“Yaş Kayısıyı Satmak Daha Avantajlı”

Sezon başından itibaren kayısı hasadı ile ilgili yapılan çalışmaları değerlendiren Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Burhan Tanışık şöyle konuştu. “Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi kayısı hasadına kale bölgesinde başladık. Ancak bu yıl havaların sıcak ve kurak gitmesi nedeniyle her yıl yaklaşık 60 gün süren yaş kayısı hasadı bu yıl 30-35 gün sürdü. Yaş kayısı ürününün hasadına her yıl olduğu gibi bu yıl da Kale ilçemizden başladık.  Bu yıl yaşanan iklim şartları nedeniyle 10 gün içerisinde en yüksek yerlerde, Darende, Doğanşehir, Hekimhan ve diğer ilçelerden de kayısılarımız aynı anda hasada hazır hale geldi. . Değişen iklim şartları nedeniyle bu yıl her bölgedeki kayısılarımızın hemen hemen hepsi aynı anda oldu her yerde kayısının aynı anda olmasına sebep oldu. Bu durum da her yıl yaklaşık 2 ay süren yaş kayısı ihracat süresinin kısalmasına neden oldu. Bu nedenle de çalışmalarımızı daha seri ve süratli bir şekilde tamamlamak zorunda kalmamıza neden oldu. Bazı bölgelerimizde çiçek döneminde meydana gelen dondan dolayı kayısı rekoltemizin azalmasına rağmen, yaş kayısı ihracatında nispeten iyi durumdayız. ”

Yaş Kayısıyı Satmak Yetiştiricimiz Açısından Daha Avantajlı

Yaş kayısıyı dalından alarak tüketiciye doğrudan sunduklarını kaydeden Tanışık, bu konudaki yapılan çalışmaları ise; Kuru kayısı ile yaş kayısı arasında satış durumunda ne fark var aslında yetiştiricimiz bunun farkına varamıyor. Yaş kayısı satmak çok karlı. Şu an kilosu 27-28 lira olması gereken kayısı 35 liraya kadar dalında satılıyor. Şöyle söylemek gerekirse şu anda kayısıyı dalında kilosunu 8 liraya alıyoruz. Kurutulmuş halinde hesaplayınca yine kurutulmuş kayısı fiyatına yani kilosu 32 liraya geliyor. İşçiliği ile bu rakam 37 lirayı buluyor. Dolayısıyla kayısı yetiştiricisinden dalında kayısı aldığımız zaman çiftçi 37 liraya satmış olacak,  yani kurutulmuş kayısıyla aynı fiyata gelmiş olacak. Kayısı yetiştiricilerimiz bunu hala kurutuyor, yaş olarak düşünmüyor. Aslında yaş olarak gitmesi daha doğru olur. Emeği daha az olur. Çünkü kaysıya fazla bir emek çekmeden dalında kurutulmuş fiyatının daha ağacın üzerinde satmış oluyor. Böylelikle kayısısını dalında değerlendirmiş oluyor. Kurutulmuş kayısının şu anki değeri ve 28 - 30 lira arası kilo fiyatı değişiyor. Bunu hesaba vurduğumuz zaman kayısıyı kuruttuğu zaman satılan fiyattan daha da karlı olmuş oluyor. Yani dalında kilosunu 8  liraya aldığımız kayısı 1/4 oranında suyu çekilince kuruyunca 34 liraya gelmiş oluyor. İşçilikle birlikte 37 lirayı buluyor. Yani kısaca ifade etmek gerekirse dalında sattığı kayısıyı 37 liradan satmış alıyor. Bu firmalar gelmezse kuru kayısının değeri biraz daha aşağıya düşecek. Diğer yandan bu yıl kayısıdaki hasat sezonumuz her sene 56 gün civarında sürüyordu. Bu yıl sene her tarafta kayısı erken olduğu için,  aynı anda çıktığı için 35-40 gün içerisinde sezon bitecek diye düşünüyoruz” şeklinde değerlendirdi. >>A.Vahap Kaygusuz - A.Nihat Yavuz (özel haber)