Malatya
Giriş Tarihi : 25-08-2021 17:45   Güncelleme : 25-08-2021 17:45

Yapımı Devam Eden İki Hastanede Sona Yaklaşıldı

Malatya’da hasta yükünü önemli ölçüde alacak olan 300 yataklı Battalgazi Devlet Hastanesi ve 150 yataklı Doğanşehir Devlet Hastanesi inşaatında sona yaklaşıldı. Yüzde 90 oranında Fiziki gerçekleşmesi tamamlanan Battalgazi Devlet Hastanesi’nde geçici kabul aşamasına gelindi. Hastane cihaz ve mefruşat alımının ardından 2020 yılının başında hasta kabulüne başlayacak. 1 ay içerisinde eksikleri tamamlanacak olan Doğanşehir Devlet Hastanesi ise Ekim ayında hasta alacak. Hastanede bir de mahkûm koğuşu yer alıyor

Yapımı Devam Eden İki Hastanede Sona Yaklaşıldı

Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Doğanşehir Devlet Hastanesinin inşaatının tamamlandığını, Yeni Devlet Hastanesinin de geçici kabul aşamasına geldiğini söyledi. Bentli, açıklamasında; “Bildiğiniz gibi beklediğimiz 2 büyük yatırımım projemizin süresi dolmak üzere. Özellikle en yakın olanı Devlet Hastanemiz. 150 yatak kapasiteli ama biz daha 100 yatak nitelikli olsun şeklinde bir değerlendirme ile yatırıma alınan bir hastanemizdi. Şu an Bakanlığımızın kontrolörleri 2 hafta önce geldi. Değerlendirmelerini yaptılar. Ufak tefek eksikliklerini yüklenici firmaya ilettiler. Muhtemelen önümüzdeki 1 ay içerisinde bu eksiklikleri tamamladıktan sonra biz de, hem tıbbi cihaz, hem mefruşat alımlarına başladık. Onların da teslimiyle daha önce erken bir tarih veriyorduk. İnşallah biraz gecikmiş de olsa Ekim ayı gibi hasta almaya başlamayı umuyoruz. Doğanşehir Devlet Hastanesi'nin önemi niye büyük. En yüksek nüfusa sahip ilçemiz orası. Çelikhan’a yakın olması, Malatya Merkez'e çok uzak olmaması nedeniyle gerçekten, uzmanlarımızın, doktorlarımızın istekli olarak oraya gitmesi nedeniyle ciddi bir şekilde İnşallah aktif bir rol oynayacağını düşünüyoruz. Orada biliyorsunuz bir cezaevi de yapılıyor. O yüzden orada farklı olarak Malatya Eğitim Araştırma Hastanesinde olduğu gibi bir mahkûm koğuşu da yaptık. Yine diyaliz ünitelerimiz, yoğun bakımlarımız, servislerimiz gerçekten de iyi bir kalitede yapılan bir hastanede hizmet vermeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

2 HASTANE BÖLGENİN İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Kaba inşaatı tamamlanan ve geçici kabul aşamasına gelen 300 Yataklı Battalgazi Devlet Hastanesi hakkında da bilgiler veren Prof.Dr. Bentli, Hastanenin fiziki yapısının yüzde 90 oranında tamamlandığını ifade ederek, çalışmaların son hızla devam ettiğini söyledi. Bentli, açıklamasının devamında ise şu ifadelere yer verdi. “Bir diğer hastanemizde bildiğiniz gibi yıllardır beklediğimiz, özellikle şehrin doğusunda daha önce var olan eski Devlet Hastanesi'nin arsasına yapılan bitmek üzere olan 300 yataklı Battalgazi devlet hastanemiz. Firma yüzde 85-90 arasında bir fiziki gerçekleştirme sağladı. Şu anda oranın da önümüzdeki haftalar içinde geçici kabul için dilekçe vereceğini biliyoruz. Dilekçeden sonra bakanlığımızın da yine kontrolörleri gelecekler ve değerlendirecekler. Tabi orası biraz daha büyük olduğu için belki firmanın eksikleri tamamlaması 2 ayı bulacak. Orayı da biz Kasım ayı gibi veya Aralık ayı gibi teslim alacağımızı düşünüyoruz. Sonrasında da tıbbi cihazları, mefruşatı yerleştirdikten sonra inşallah 2020 yılının başında orda hasta almaya başlayacağız. Orası bizim için niye önemli. Gerçekten Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanemiz şu anda neredeyse ilin acil hastasının yüzde 90 – 95 yükünü çekiyor. Yani 3. basamak gibi çalışmıyor. Çünkü şehrin doğusunda İnönü Üniversitesi'nin hastanesi var. Oradaki hastanede acil 3 basamak şeklinde çalışıyor. Çünkü gerçekten kimliği ile de 3 basamak hastane. Ama bizim başka bir hastanemiz olmaması nedeniyle ikinci ve 3 basamak hastaları acile başvurduğunda çok yoğunluk oluyor. En çok aldığımız hasta şikâyetleri oradan kaynaklanıyor. Günlük toplam poliklinik sayısının maalesef yüzde 30’unun üzeri acile başvuruyor. Bu da bizim iş yükümüzü, düzenimizi, poliklinik düzenini bozuyor. Bu konuda da inşallah Battalgazi Devlet hastanesinin açılmasıyla da en azından Battalgazi bölgesindeki birinci ve ikinci basamak hastalarımızın oraya başvurması ile Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki iş yükümüz inşallah azalır.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz