Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-02-2021 20:35   Güncelleme : 26-02-2021 20:35

Yapılandırma Taksiti Ödemeleri İçin 1 Mart Hatırlatması

Malatya Vergi Dairesinden yapılandırmadan faydalanan mükelleflere 1 Mart hatırlatması yapıldı. Yapılan duyuruda,” “7256 Sayılı kanun yapılandırma ödeme süresi! Vergi ilk taksit ödemesi 01.03.2021 son günüdür yapılandırmaların bozulmaması için ilk iki taksitin ödenmesi gerekmektedir. İlk iki taksitin süresinde ödenmemesi halinde 7256 sayılı yapılandırma kanunu hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilir.” denildi.

Yapılandırma Taksiti Ödemeleri İçin 1 Mart Hatırlatması

Borç yapılandırmasının bozulmaması için ilk taksit ödemesinin 1 Mart'a kadar yapılması gerekiyor. Tutarın bu tarihe kadar peşin ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 90, idari para cezalarında ise yüzde 25 indirim uygulanacak. Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek.

Kamuya yönelik vergi ve idari para cezası gibi borçlarını yeniden yapılandıranların, uygulamadan yararlanabilmesi için ilk taksit tutarlarını 1 Mart'a kadar ödemesi gerekiyor.

Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde, başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birinin seçilmiş olması gerekiyordu. Bu kapsamda ilk taksit 1 Mart'a kadar, kalan taksitler de takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenecek.

>> Ebubekir Atilla