Genel
Giriş Tarihi : 22-12-2021 12:28   Güncelleme : 22-12-2021 13:19

Yapılan Artış Tüm Çalışanları Kapsamalı

Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 4 bin 250 lira asgari ücretin, 4 bin 250 TL nin altında kalan bütün kamu çalışanlarına yönelik uygulanmasını talep etti.

Yapılan Artış Tüm Çalışanları Kapsamalı

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl Bizler Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından önceki gün açıklanan Asgari ücretin 4 bin 250 lira oluşundan dolayı ciddi bir memnuniyetimiz var. Bu açıklanan rakamı m tabii sahada geçimini sağlayan ve emeğin karşılığını almak için çalışanlar için önemli buluyoruz.  Yüzde50.1 oranında bir artış sağlanmıştır. Bu da çalışanları ve bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Biz bunu önemsiyoruz ve bizim için de çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yapılan artışı en azından 4D kadrosunda çalışan arkadaşlarımız taşerondan 4D kadrosuna geçen çalışan arkadaşlarımız için önemli bir kazanç olduğunu düşünüyoruz. Yapılan artışın gerçekten de son zamanlarda ki enflasyon durumu ile birlikte mukayese ettiğimiz takdirde son yılların verilmiş en yüksek asgari ücreti olarak görüyoruz. Bu bizim için önemli çalışanlar için de önemlidir.”

MEMURLARIN DA DURUMU YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Bununla birlikte bizler de sağlık sosyal hizmet çalışanları olarak da Memurlara ve sağlık alanındaki çalışanlara da yapılacak iyileştirmeyi dikkat de takip ediyoruz Bu bizim için önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda bir lisans mezunu bir hemşire arkadaşımızın maaşı 3 bin 400 lira, dolaysıyla alınan maaş asgari ücretin altında kalmıştır. Bununla ilgili de Cumhurbaşkanımızın be Sağlık Bakanlığı'nın da bu maaş bu durumlarını göz önünde bulundurarak maaş bu durumları göz önünde bulundurarak çalışanların bu mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Verilen zammı tabii ki destekliyoruz ve de çalışanları işçi statüsünde olan ve asgari ücretle geçimini sağlayan lar için önemli bir kazanç olduğunu düşünüyoruz. Burada göz ardı edilmemesi gereken şudur. Bizler Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası olarak sağlık alanında çalışan lisans mezunu bir hemşirenin de 3 bin 400 lira maaş aldığını da ifade etmek istiyorum. Bu da çalışanlar arasında ciddi bir sıkıntı doğmadan gerçekten çalışanın hak ettiği ücretin verilmesi memurlar açısından da bir iyileştirmenin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Mevcut alınan ücretin verilen  asgari ücretle mukayese edilip, yeniden değerlendirilip çalışanların arasındaki doğabilecek aksaklığı giderilmesinin, memurlarında enflasyonun altında ezilmemesi ve asgari ücretin altında kalmaması için de yetkilileri bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Bingöl açıklamasının devamında ise; “Kısaca konuyu özetlemek gerekirse, Üniversite mezunu bir hemşire arkadaşımızın almış olduğu maaş bu da şu anda asgari ücretin altında kalmıştır. Bununla ilgili yeni düzenlemeler yapıp hemşirelerinde, diğer sağlık teknikerlerin de kamuda çalışan genel idari personellerinde hizmetlerinde memurlarında doktorların da bu oranda iyileştirilmesini biz bekliyoruz. Evet asgari ücretlerin taban olarak bunları dikkate alıp memurlarında yapılacak iyileştirmelerin ona göre değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yani memurun aldığı maaş şu anda asgari ücretin altında kaldığına şu anda şahitlik ediyoruz. Bir hemşire arkadaşımızın 3 bin 400 maaşı vardır. Özellikle bu covid sürecinde ülkemize de ciddi sıkıntılarla mücadele eden bir hemşire arkadaşlarımızın da sahada öyle söylendiği gibi çok yüksek meblağlarda maaşların olmadığını da belgelerle birlikte bunu ispatlamaya hazırız.  Bu doğrultuda asgari ücret taban olarak değerlendirilip, memurların da aynı oranda aynı oranda ücret artışlarının yapılıp ve bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz bu süreçte hem Sağlık Bakanlığı'nın hem de Sayın Cumhurbaşkanımızın duyarlı davranacağına inanıyoruz. Bu hususta da bu en azından hak kayıplarını ortadan kaldırılıp, memura da bir iyileştirmenin gerçekleştirileceğini Cumhurbaşkanımız da Sağlık Bakanımız da bunları ifadelerinde kullanıyorlar. Bizler de Sayın Sağlık Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu de bu mağduriyete sessiz kalmayacaklarını inanıyoruz” ifadelerini kullandı.  

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)