Malatya
Giriş Tarihi : 19-02-2018 15:17   Güncelleme : 19-02-2018 15:17

Yapi Tasarruf Sandigi Sistemi

Her geçen gün yeniliklerin kapiyi çaldigi konut sektöründe kendinden bahsettirecek bir düzenleme olan Yapi Tasarruf Sandigi Sistemi, düsük ve orta gelir grubunu hedef alarak bunlari piyasadan daha düsük faizle konut sahibi yapmayi planliyor. Konuyla ilgili konusan emlakçilar, daha önce benzer sitemlerin oldugunu ancak bazi sebeplerden dolayi uygulanmadigini belirtip bu sistemin ise bazi sartlarin saglandigi takdirde basari yakalayacagi görüsünde

Yapi Tasarruf Sandigi Sistemi

>>Hanife Sari (Özel Haber)  

1987 yilinda Turgut Özal döneminde, çalisanlari konut edindirmek vaadiyle olusturulan bir fon olan Konut Edindirme Yardimi (KEY)’ nin istenilen sonucu verememesi üzerine hükümet Toplu Konut Idaresi Baskanligi (TOKI) ile ucuz konut ihtiyacini saglamaya çalisti. Bu var olan ihtiyaci bir nebze düsürse de yeni çalismalarin ihtiyacini gideremedi. Bu amaçla hükümet tarafindan çesitli konut edindirme projesi gerçeklestirildi. Bu projelerden bir tanesi de, düsük ve orta gelir grubunu hedef alan Yapi Tasarruf Sandigi Sistemi. Sistemi detaylandirdigimiz emlakçilar: “TÜIK verilerine göre, Türkiye genelindeki konut satislari geriledi. Bu gerilemenin altinda yatan nedenler ise kredi faizlerindeki yükselis ve sektördeki tesviklerin eylül ile birlikte bitmis olmasi. Bu rakamlardan hareketle hükümet de konut alimlarini tesvik edecek yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmeyi plandi. Söz konusu bu sistem Yapi Tasarruf Sandigi sistemi.  Bu sistemde devlet katkisi olacak. Üzerinde çalismalarin halen devam ettigi bu sistem baska ülkelerde de kullaniliyor. Bu sitem diger ülkelerde oldugu gibi bizim ülkemizde de bir takim önlemler alinirsa olumlu sonuçlar verecektir. Hem vatandasimizin hem de hükümetimizin istedigi de zaten bu. Olumlu sonuç içinde hereksin elini tasin altina koymasi lazim ve bu yolda da var olan engellerin kalkmasi lazim. Çünkü Turgut Özal’ in kurdugu KEY fonu da çok iyi bir nedenle hazirlanmisti ancak bazi nedenlerden dolayi istenilen sonucu veremedi. Iste bu nedenler yüksek enflasyon ile faiz oranlariydi. Son yillara bakildiginda ise bu ikisi kontrol altina alinmis yani bu sistemin önündeki engelin bir kismi kaldirilmis.  Bunun yaninda konut fiyatlarinin da belli bir düzende gitmeyisi bu sistemin önünü kapatabilir. Bu konuda da gereken islemlerin devlet yetkilileri tarafindan yapilamasi lazim. Yoksa konut fiyatlarinin yükselmesiyle birlikte ev alacak olan kisi biriktirmisiyle yine ev almayacak” ifadelerine yer verdi.

 VATANDAS OLUMLU ETKILENECEK

Yetkililer tarafindan yakin zamanda hayata geçirilmek istenen sistemin asamalari için konusan emlakçilar daha sonra: “Sistemde ilk bas ev almak isteyen ile anlasmali olan kurum arasinda sözlesme yapilacak, böylelikle kredi faizleri sabitlenecek. Bu faizler de piyasa kosullarindan bagimsiz olacak, düsük faizli kredi kullanilacak.  Yapilan sözlesmede belirlenen tarihe kadar ev almak isteyen kisi belirli araliklarla her ay prim öder kuruma. Bu süre bitmis ve istenilen tutar da biriktirilmisse kredi kullanmaya kisi hak kazanir ve devlet katkisindan faydalanabilecek.  Ama istenilen seyler yerine getirilmemisse ev almak isteyen devlet katkisindan yararlanamayacak. Belirlenen kredi ise sözlesmede belirlenen tutar üzerinden degerlendirilecek.  Süre bitiminde eger faiz orani piyasanin üzerinde ise ev sahibi olmak isteyen kisi birikimini alarak düsük faiz oranina geçebilecek. Ayrica piyasa faiz oranlarinin sözlesmede belirtilen yapi tasarruf kredisi oranlarinin altina düserse ev almak isteyen kisi kendi istegi ile sistemden çikabilir ve standart konut kredisine dönebilir. Söylenen sikintilar giderildigi takdirde Yapi Tasarruf Sandigi Sistemi vatandasi oldukça olumlu yönde etkileyecektir. Devlet konut fiyatlarina düzenleme getirirse de ayni konutlar üzerinde fiyat olarak fazla oynanamayacak bu da kaçakçiligi bir nebzede olsa engelleyecek” seklinde konustu.