Malatya
Giriş Tarihi : 22-01-2017 16:59   Güncelleme : 22-01-2017 16:59

Yangina Karsi Önlemler…

Yangin dogal bir afettir ve her insan buna karsi önlemini almak zorunda. Öyle ise Bir yanginda bulundurulmasi gerekenler yangin malzemeleri ve yönlendiricileri nelerdir? Olasi bir yanginda yangin tüpü nasil kullanilir? Fabrikalar, hastaneler, is yerleri ve apartmanlarda bulundurulmasi zorunlu mu? Yangin yönlendirici levhalar, yangin merdiveni, yangin algilayici sensörler ve yangin panelleri bir yanginda ne kadar önemlidir?

Yangina Karsi Önlemler…

M. ALI GÜNAYDIN (Özel Haber)

Yangin dogal bir afettir ve her insan buna karsi önlemini almak zorunda. Gerek kendi sorumlulugundaki ailesini ve kendini ve maddi-manevi güvenligini korumak zorundadir. Yangin önleyici edevat ve malzemelerini ve özellik yangin tüpünü tüm alanlarda kullanmak mümkün, özellikle araçlarda, is yerlerinde, fabrikalarda yani kisacasi insanlarin oldugu tüm alanlarda kullaniliyor. Öz Özen Yangin Söndürme Sanayisi Uzman Enes Öztoprak yangin söndürme tüpünün kullanimi ve kullanilacagi alanlar hakkinda sunlari söyledi, “Resmi kurum ve fabrikalarda yangin tatbikatlarini itfaiye ile beraber uyguluyoruz. Egitimi gerek bizler sözlü olarak, itfaiye ise pratik olarak vatandaslara ögretiyoruz. Burada tüplerin satisini yaparken, kendilerine detayli bir sekilde nasil kullanmasi gerektigini anlatiyoruz. Tüm tüplerimizin üzerinde etiketler vardir, ayni zamanda yangin aninda yangin talimati dedigimiz etiketler veriyoruz. Yangin aninda tek tek ne yapilacagi yazili bir sekilde ifade ediliyor. Fabrikalarda ayri ayri talimatlar belirleniyor ve yanginlarin kisa sürede söndürülmesi için yardimci oluyor. Kullanim olarak kuru kimyevi tozumuz, karbondioksit ve köpüklü tüplerimiz var. Köpüklü tüpler daha çok petrol ve kati yanginlar için kullaniliyor. Tozlu olan tüpler her alanda kullanilabilen A,B,C Gruplarina göre kullaniliyor. Karbondioksit ise elektrik yanginlarinda bin voltaja kadar dayanikli, tozluya göre temiz bir gaz oldugu için etrafi da kirletmiyor, yangini hem sogutuyor hem söndürüyor. Tabi etkili olan kuru kimyevi tozludur ve birçok alanda kullanilabiliyor.”

Yangin Tüpü Ve Yangin Önleyici Paneller Nerelerde Zorunlu

Yangin tüpü ve yangin önleyici panellerin nerelerde zorunlu olarak bulundurulmasi gerektigini ifade eden Uzman Enes Öztoprak, “Zorunlu olarak bulundurulmasi gereken yerlerde, özellikle Belediyenin ruhsat verdigi her is yerine yaptigi is ne olursa olsun tüm is yerlerine yangin söndürücü tüp istiyor. En az 6 kg’lik ve yaptigi ise göre tüplerin agirligi da degisebiliyor. Resmi kurumlarda zorunlu olarak bulundurulmasi gerekir ve bunlar için ayri bir ödenekte olusturulmustur. Her yil kontrollerinin ve dolumlarinin yapilmasi zorunludur. Bu fabrikalarda da geçerlidir. Apartmanlarda zorunlu olarak yok fakat, yeni yapilan binalarda müteahhit veya mühendis her kata yangin dolabi koyuyor. Belediyeler ise dogalgaza geçmemis kazan dairelerini geziyor ve belediye zorunlu olarak yangin söndürme tüplerini kazan dairelerinde istiyor. Asansör ve makine dairelerinde UDEM kontrol yaptigi için bu kosulu UDEM zorunlu olarak tutuyor. Apartman aralarinda her hangi bir yasal zorunluluk olmadigi için bir talep olmuyor. Apartman yöneticilerinin kendi inisiyatifinde gelip aliyorlar. Malatya’da genellikle resmi kurumlar ve organize sanayi dedigimiz yerlerde genel olarak talepler bize geliyor. Tüpleri iki yilda bir doldurmamiz gerekiyor. Tüpün içindeki mono amonyum fosfat orani yüzde 40’lik ise iki yilda bir dolduruluyor. Eger yüzde 90’lik toz kullanilirsa 4 yilda bir doldurulmasi zorunludur. Iki yilli tüplerin her 6 ayda bir kontrolleri yapiliyor. Kontrolden sonra mutlaka rapor veriyoruz saglam ve kullanilabilir olduguna dair” seklinde konustu.

ADANA’DAKI YURT YANGININDAN SONRA…

Adana’da bir yurttan çikan yangindan bahseden Uzman Öztoprak yurttan çikan yangindan sonra Tüm Yurtlarin harekete geçtigini ifade ederek sunlari dile getirdi, “Adana’da son dönemde bir yurtta yangin çikmisti ve 12 kisi vefat etmisti. O yangindan sonra Malatya ve çevresindeki tüm yurtlardan çagri aldik. Devletin KYK yurtlarinda biz kontrol ettigimiz için pek sorun olmuyor. Özel yurtlardan bize asiri bir talep oldu. Bir yurtta mutlaka, yangin tüpü, yangin merdiveni ve bu yangin merdivenini yönlendirecek yönlendirme levhalari olmasi gerekir. Acil çikis fotolomen levha veya tavana asilan elektrikli çikis levhalarinin olmasi gerekir. Yangin dolabinin ve yangin merdiveninin yönetmeliklere uygun olmasi, kapilarin panik barla disa dogru açilmasi gerekiyor. Adana’daki yangindan sonra Malatya’da da yurtlarda denetimler artti. Bizler de yurtlarda denetimler yaptik ve olasi bir yanginda kisi saglikli bir sekilde disari çikmasi için yangin yönlendirme levhalarina ihtiyaç duyuyor ve yurtlarda özellikle bulundurulmasi gerekiyor. Bunun perakende satisini yapiyoruz ama satin alan kisinin nasil kullanacagini bilmesi gerekiyor. Özellikle tekstillerde, ceza evlerinde ve özel fabrikalara egitimler veriliyor. Maskeleri genellikle kullana bilen kisilere veriyoruz ve genel olarak kimyasal ve ilaçlama isini yapanlarin farkli filtrede maskeler bulundurmasi gerekiyor. Bir de yangin algila sistemleri oluyor, çogu binalarda zorunlu. Hastane ve fabrikalarda yangin alarm butonu ve flasörlü siren dedigimiz sistemler veriyoruz ve bunlar bir panelde kontrol ediliyor. Bununla beraber duman algila cihazlari da var ve tüm bunlar bir noktadan ve ayni panelde birlesiyor.”

YANGIN TÜPÜ KULLANMA TALIMATI

Yangin tüplerinin üzerindeki bulunmasi gereken kullanma talimati su sekildedir, “En önemli kural panik yapmamak, sogukkanli olun ve yangin noktasina en yakin yerdeki yangin tüpünü alarak yangina kendinize riske etmeyecek kadar yaklasin. Yangin tüpünü kullanmadan önce emniyet pimini çikartmalisiniz. Ortamda rüzgâr varsa arkanizdan esecek sekilde atese yakinlasin. Eger ortamda rüzgâr yoksa yangin zeminde baslamis ve yukari dogru büyüyorsa yangin tüpünü yanginin kaynagi olan zemine dogru tutunuz ve tetigi sikiniz. Yangin eger duvardan ya da tavandan geçen bir borudan kaynakli olarak çiktiysa ilgili kaynaga dogru sikiniz. Alevlerin durmasi yanginin söndügü anlamina gelmiyor, köpük sikmaya devam ederek yanginin tamamen söndügünden emin olunuz.”