Malatya
Giriş Tarihi : 10-06-2021 16:59   Güncelleme : 10-06-2021 16:59

Yangın Tatbikatında Yeni Nesil Araçlar Denendi

Malatya Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde ve ilçelerde görev yapan İşletme şefleri personellerinin katıldığı yangın tatbikatı yapıldı. Bulgurlu mahallesi çöp döküm bölgesinde yapılan tatbikatta olası yangınlarda yapılması gerekenler uygulamalı olarak gösterildi.

Yangın Tatbikatında Yeni Nesil Araçlar Denendi

Yapılan tatbikat ile ilgili bilgi veren Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, yapılan tatbikata İşletme Şefliklerinde görev alan İşletme şefleri ve bünyelerindeki araç ve personel ile katıldıklarını söyleyerek; “Yaptığımız bu tatbikatta yangın sezonu başlamadan yapılması gereken hazırlık ve çalımsalar kontrol edilerek uygulamalı olarak son 15 gün içerisinde de araçlarımızla ilgili  yangın ı hazırlık durumunun gözden geçirildi. Araç ve gereçlerimizin herhangi bir bozukluk ya da aktif olup olmadığının tespiti ve tüm araçlarımız bakımları yapıldı” ifadelerini kullandı.

İLK MÜDAHALENİN ZAMANI ÇOK ÖNEMLİDİR

Yaklaşık 40 kişinin katıldığı tatbikat ile ilgili de konuşan İl Müdürü Yakup Kalaylı tatbikatla ilgili olarak da şunları söyledi. “Bu tür tatbikatlarımızı her yıl yangın sezonu başlamadan yapıyoruz.  Tatbikat sonrasında yangın ekiplerimiz bölgelerinde kendi orman durumlarına göre hareket edecekler.  24 saat nöbet esasına göre işletmelerde kalacaklar. Ekiplerimiz Malatya başta olmak üzere Orman varlığının yoğun olduğu esas üzerine çalışacaklar. Yangınla mücadele ile ilgili yani İşletme Müdürlüğümüze bağlı,  Malatya Orduzu, Doğanşehir ile Pütürge deki personellerimiz  ilk müdahale araçları ile birlikte 24 saat usulü nöbet tutuyorlar ve yangınlara erken müdahale etmeye çalışıyorlar. Yangında kullanılmak üzere bünyemizde 5 arasöz var. Bunlar da yüksek özellikli makineler. Üzerinde çok sistemli ekipmanlar var. Bunların kullanımda bir tecrübe gerektiriyor. Bu nedenle arkadaşlarımızla burada tatbikat yaparak bu bildiklerini perçinlemeye çalışıyoruz. Aynı zamanda yangın söndürme teknikleri üzerinde tatbikatlarda yeni bir teknik gelişmiş ise onlara bu konuda bilgi veriyoruz. Bu arada mevcut bilgilerimizi de tazeliyoruz. Düzenlediğimiz tatbikata Müdürlüğümüzün tüm teknik elemanları, Orman Muhafaza Memurları katıldı.  Ekiplerimiz gören mahallerine döndüklerinde başlarındaki şefler vasıtasıyla eğitime tabi tutuluyorlar. Çünkü yangında doğru müdahale çok önemlidir. İlk müdahalenin zamanı çok önemlidir. Bu ikisini kaçırırsak küçük bir yangın bile küçük bir afete dönüşebilir. Bundan dolayı en ufak bir ihmale kusura ve hataya yer verilmemesi gerekiyor.”

YANGIN SEZONU ERKEN BAŞLADI

Kalaylı açıklamasının devamında mevsimin kurak gittiğine değinerek; “ Şu otlar kurudu. Bu orman için bir tehlike arz ediyor. Bu yangın sezonunun öne alınması demek öne çekilmesi demek.  Normalde 15 Hazirandan sonra otlar kurumaya başlar. 1 Temmuz'a kadar devam eder. Bu yıl ki kuraklıktan dolayı maalesef otlar erken sarardı. Şu ana kadar da sadece Malatya'da değil Elazığ Bölge Müdürlüğümüze bağlı birçok İşletme Müdürlüğü'nde şimdiden 10-15 yangın oldu. Diğer bir konu da havaların kurak geçmesi aynı zamanda onların da fazla büyümemesine engel oldu. Dolayısıyla bu otlarda, kısa sürede toprakla karışıp ortadan kalkarsa en azından yangın şiddeti azalır diye düşünüyoruz.  Bu da bir avantaj olarak düşünülebilir.”

Büyükşehir Belediyesine Teşekkür

Kalaylı, açıklamasının sonunda  Büyükşehir Belediye’sinden alınan itfaiye desteğine de değinerek; “Bizim ana partnerimiz Büyükşehir Belediyesi oluyor. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan olmak üzere ilgili Daire Başkanlarına, Özellikle İtfaiye Daire Başkanı Hanife Acar ve teknik ekibine ve görevli personellere teşekkür ediyorum. Her türlü yangında bizlerle beraber müdahale ediyorlar.  Malatya’da orman yangını ya da kırsal yangın ayrımı yapmadan tüm yangınlara birlikte müdahale ediyoruz. Bizim ekiplerimiz şu ana kadar yerlerinde olmadığı  için yangınlara müdahale ettiler. Bizler de sezon başladığından dolayı gece gündüz yangınlara müdahale edeceğiz. Bunun dışında gerek Büyükşehir, gerek ilçe belediyelerimize,  firmalarımıza, yangın esnasında aynı zamanda köylülerimize,  canla başla kendi traktörleri ya da ellerine geçirdikleri çeşitli alet ve edevatları ile yangına müdahale ediyorlar. Bu da bizler rahatlatıyor. Bu nedenle kendilerine bir kez daha teşekkür ederken desteklerinden gurur ve onur duyduğumu bir kez daha ifade ediyorum” ifadelerini kulandı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz