Genel
Giriş Tarihi : 20-09-2021 16:57   Güncelleme : 20-09-2021 16:57

Yağışlar Toprağa Nefes Oldu

Son günlerde yağan yağmurlar Malatya’yı kucakladı. Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, bu yağışların özellikle buğday-arpa ekim sezonu için toprak hazırlığı açısından çok faydalı olduğunu söyledi.

Yağışlar Toprağa Nefes Oldu

 

Malatya’da birkaç gündür aralıklarla devam eden ve yer yer etkisini artıran sağanak yağmur gelecek sezon için umut oldu. Kent merkezinde de etkili olan özellikle ilçelerde bereket olup yağan yağmur, buğday-arpa ekim sezonu için toprak hazırlığı açısından çok faydalı.

Ekim döneminin yaklaşmasıyla çalışmalara başlayan çiftçiler tarlalarını sürerek tohuma hazır hale getiriyor. Kent merkezindeki tohum ve gübre bayilerinden ihtiyaçlarını karşılayan üreticiler verimli bir sezon geçirmek adına hummalı bir çalışma yürütüyor. Bir yandan ekim sezonu için hazırlıklar sürerken, bir yandan da yağışların başlaması çiftçiyi sevindirdi.

Battalgazi Ziraat Odası Başkanı Mehmet Başer, sezon hazırlıklarını yapıldığı şu günlerde yağışlar ile toprağın hazırlık evresini hızlı tamamlayabileceğine işaret etti. Yağışların bu şekilde aralıklarla yağması halinde sert kuraklıkla geçen yazın ardından sonbaharda gelen yağmurlar ile bereketli bir yıl beklendiğini kaydetti.

Yıl içerisinde planlı bir şekilde ekimlerin yapılması gerektiğini söyleyen Başer,” Ekim dönemleri içerisinde çiftçilerimizin ekim yapmaları gerekiyor. Yağışlar toprağın hazırlığı için olumlu bir gelişme ama çiftçilerimiz yağışlara aldanıp erkenden tohumlama sürecine geçmemelidir. Erken ekim zamanı 15 Ekim-15 Kasım, normal ekim 15 Kasım-15 Aralık ve geç ekim ise 15 Aralık-15 Ocak tarihleri arası olarak kabul ediliyor. En yüksek verim normal ekim zamanında ekilen buğdaylardan alınmıştır. Geç ekim yapılan yerlerde yüzde 15-31 oranlarında verim düşüşleri yaşanmıştır. Bölgemizde buğdayda en verimli ekim zamanı 15 Kasım-15 Aralık dönemidir. Erken ekilen buğdaylarda kışın ılık geçmesi halinde hızlı büyüme görülür, hızlı büyümenin sonucunda yatmalar oluşur ve bu da verimi olumsuz etkiler. Hastalık ve zararlılar da erken ekilen buğdaylarda daha çok görülür." dedi.

Ekim sürecinde kuraklıktan etkilenilmemesi için çiftçilere önemli uyarılarda bulunan Başer,” Buğday tarımında ekim zamanını belirleyen en önemli faktörlerden biri de tohum yatağındaki toprak sıcaklığıdır. Toprak sıcaklığının 8-10 oC olduğu zaman ekim yapılırsa kök gelişmesi hızlı ve kök tacı da derin olur. Bu uygun zamandaki ekim, soğuğa ve kurağa karşı dayanıklılığı artırır. Erken ekimde, geç ekimde kış dönemindeki şiddetli soğuklardan bitkinin zarar görmesine neden olacağı için sakıncalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER