Sağlık
Giriş Tarihi : 24-08-2017 15:09   Güncelleme : 24-08-2017 15:09

Vücutta 10 Sigara Nikotini Etkisi Yapiyor!

Son günlerde gündeme gelen Snus maddesinin agizdan alinan bir tütün oldugunu belirten uzmanlar, nikotinin tükürük yoluyla emilmesi nedeniyle çok kisa sürede beyne ulastigina dikkat çekiyor. Kisinin kullanima baslar baslamaz çok kisa bir süre içinde 10 tane sigarayi üst üste içmis kadar nikotini vücuda yükledigini belirten uzmanlar, “Snus bu nedenle kisiyi çok kisa sürede bagimli hale getirebilir. Ayrica agiz içi yaralara ve kanser türlerine yol açiyor” uyarisinda bulundu

Vücutta 10 Sigara Nikotini Etkisi Yapiyor!

Snus maddesinin çigneme tütünü oldugunu söyleyen ve agiz yolundan alinmasi nedeniyle çok kisa sürede bagimliliga neden oldugunu ifade den Üsküdar Üniversitesi Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, su degerlendirmelerde bulundu: “Snus maddesi ile bir seferde fazla dozda nikotin yüklemesi yapilmis oluyor. Bir sigara içildiginde sigara dumani ile nikotini inhale ettiginizde o hizla beyne ulasiyor akcigerlerden dolasima katildigi için. Ama agzin içine aldiginizda yani direkt olarak mukoza ve damaktan dolayi çok hizli emiliyor, kana geçip beyne ulasiyor. En önemli tarafi o. Onun için kullanima baslar baslamaz çok kisa bir süre içinde 10 tane sigarayi üst üste içmis kadar nikotini vücuda yüklüyor ve bunun hizla beyne gitmesini sagliyor. Nikotin reseptörlerinin beyinde yerlesmis oldugu bölgeleri ayni sigara içmissiniz gibi etkiliyor ama hizli emiliyor ve çok fazla miktarda sigara karsiligi nikotin emilmis oluyor. Ayni anda çok fazla nikotin yüklemesi yapmis oluyorsunuz.”

TÜM AVRUPA’DA YASAK BIR MADDE

Snus’un bir tütün olmasina ragmen Isveç disinda neredeyse tüm Avrupa’da yasak bir madde oldugunu ifade eden Prof.Dr. Dilbaz, “Isveç’te çok yogun olarak kullanilan bir madde. Bazi arastirmalarda % 30 oraninda bir kullanimi oldugu belirtiliyor. Sigara içmedigi halde bu maddeyi kullanan çok ciddi bir popülasyon oldugunu söylemek mümkün ama diger Avrupa ülkelerinde yasak bir madde çünkü sadece nikotin tarafi bagimlilik yapmakla beraber ayni tütün çignemenin agiz içinde yaptigi yaralar gibi, agiz içi kanserlere yol açmak gibi çok agir yan etkileri de bulunuyor. Özellikle o dokularda ciddi bir yipranmaya yol açiyor. Fark etmek çok zor çünkü agiz içine yerlestirdiginiz zaman o yavas yavas emiliyor. Sürekli tütün rengi içeren bir tükürük olusturuyor” diye konustu. Sigara, alkol ya da diger yasadisi maddelerin beyinde bazi bölgelere etki ettigini ifade eden Prof.Dr. Dilbaz, “Bagimliligi olanlara dopamin eksikligi sendromu diyoruz. Yani bir biçimde haz alabilmek adina ya da kendilerindeki psikiyatrik korku kaygi gibi semptomlarla basa çikabilmek adina bu tür maddeleri kullaniyorlar ve sonunda bagimli oluyorlar” diye konustu.

SIGARA BIR GEÇIS KAPISIDIR

Özellikle sigaranin bir geçis kapisi oldugunu belirten Prof.Dr. Dilbaz, “Çünkü sigara içmeyen biri esrar kullanmaz. Bu tür yasadisi bir maddeyi de bir yerden satin almaniz gerekiyor. Bir süre sonra böyle bir alt kültüre dahil oluyorsunuz. O alt kültürle beraber esrar ya da diger maddelere geçis de daha hizli olabiliyor” dedi.