Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 10:17
Advert

Advert

Velilere Karne Uyarısı!

Eğitim Uzmanı Osman Doğan, öğrencilerin karnelerindeki notlardan velilerin de sorumlu olduğunu belirterek, notun başarı için tek ölçü olmadığını söyledi. Karne notlarının çocuklarla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirten Doğan, İyi karne getirmiş çocuğa abartılı ödüller sunmanın doğru olmadığını vurguladı.

Eğitim
Giriş Tarihi : 20-01-2022 16:33   Güncelleme : 20-01-2022 16:33
Velilere Karne Uyarısı!

İlk dönemi tamamlayan öğrenciler İki hafta boyunca tatilin keyfini yaşayacaklar. Karneler 21 Ocak Cuma günü alınacak, 15 tatil olarak bilinen sömestr tatili 4 Şubat tarihine kadar devam edecek. Kimi öğrenciler karnesinde yüksek notlar getirirken, kimileri de başarısız olduğu derslerin notu alacak. Eğitim Uzmanı Osman Doğan, ”Öğrencinin karnesindeki notlardan veliler de sorumludur, not başarı için tek ölçü değildir" dedi.

Çocuğun karnesindeki kırık notların utanç verici bir durum olmadığını, çözümün çocuğa hoşgörüyle yaklaşarak ve güven duygusu vererek aşılması gerektiğini vurgulayan Doğan,” Çocukların başarısızlıkları karşısında onlara sevgiyle yaklaşılmalıdır. Veliler öncelikle tatlı dille başarısızlığın nedenini araştırmalı, kendi hatalarını da gözden geçirmelidir. Unutulmamalıdır ki çocuğun kişiliğinin gelişmesinde en önemli besin, anne baba sevgisidir. Onlardan gelebilecek ters bir davranış, çocuğun dünyasında büyük dalgalanmalara neden olur. Bu nedenle karnedeki kırık notun nedenini araştırırken, öncelikle veliler kendilerini sorgulamalıdır.” diye konuştu.

Ebeveynlerin çocuğun karnesini birlikte değerlendirmesi gerektiğini ve ileriye dönük bir plan yapması gerektiğini hatırlatan Doğan, ”Karnedeki tüm notların kötü gelmesi durumu, bize çocuğumuzla ilgili bazı şeyleri yeniden gözden geçirme fırsatı sunar. Bazı çocuklar dikkatini odaklamakta zorlandığı için, zihinsel düzeyleri kaynaklı veya çeşitli duygusal sebeplerden akademik başarılarını yüksek tutamayabilir. Böyle durumlarda anne babanın aşırı kaygı duyması, öfkelenmesi ya da ceza vermesi yerine, çözüm arayışına gitmesi gerekir. Ve yine böyle durumlarda anne babanın çocuğu diğer çocuklarla kıyaslaması özgüvenin iyice azalmasına neden olur. Bir sonraki dönem için nelerin değişmesi gerektiği ve bununla ilgili neler yapılabileceği çocukla birlikte konuşulmalıdır. Eğer çözüm arayışı zorlu bir sürece dönüşüyorsa, uzman yardımı almak gerekir.” ifadelerine yer verdi.

“İyi karne getirmiş çocuğa abartılı ödüller sunmak doğru değil!” diyen Uzman Eğitimci Doğan,” Öte yandan, karnesi çok iyi gelmiş bir çocuğa da abartılı ödüller sunmak sakıncalıdır. Çünkü hatasızlık mümkün değildir. Bu nedenle kusursuz karne, abartılı ödüllerle kutlanması gereken bir durum da değildir. Eğer çocuğumuzun hatasız karnesine gereğinden fazla önem atfedersek, bir sonraki karnede gelecek olası kırık not ile büyük bir hayal kırıklığına davetiye çıkarırız. Oysaki çocuklarımıza mükemmel olmayı değil, hata yapabilme cesaretini de aşılamalıyız. Bu tabii ki, mükemmeliyetçi anne babalar için yaptığım bir uyarı. Elbette ki başarıyı kutlayacağız, ama aşırıya kaçmak sakıncalı olabilir.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR