Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-06-2014 18:38   Güncelleme : 16-06-2014 18:38

Veli Agbaba faizi gündeme getirdi

CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Veli Agbaba, üreticilerin ziraat bankasi ve tarim kredi kooperatiflerine olan borçlarinin yüzde 3 faiz ile 1 yil ertelendiginin açiklanmasina ragmen, üreticilerden faize ilave olarak yüzde 2,5 komisyon ve yüzde 1 sigorta bedeli alinmasinin gündemde oldugunu belirtti

Veli Agbaba faizi gündeme getirdi

Malatya’da Mart ayinin son günlerinde meydana gelen don olayinin yansimalari devam etti. Üreticilerin borçlarinin ertelenmesinin hiçbir sorunu çözmeyecegini aktaran Agbaba, alan bazli destegin ve üretici zararlarinin karsilanmasinin Hükümet tarafindan gündeme alinmasi gerektigini kaydetti. Agbaba ayrica, borç ertelemesindeki yüzde 3 faiz oraninin komisyon ve sigorta bedeli adi altinda yüzde 6,5’a çikarilmasinin kabul edilemeyecegini bildirdi.

SOSYAL DEVLET NEREDE?

CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Malatya Milletvekili Agbaba konuyla ilgili bir soru önergesi hazirlayarak, TBMM Baskanligi’na sundu.

Veli Agbaba, Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakani Mehdi Eker’e sunlari bildirdi: “Malatya’da Çiftçi kayit sistemine kayitli üretici sayisi kaçtir? Çesitli sebeplerle Çiftçi Kayit Sistemi (ÇKS) kaydi yaptiramayan üretici sayisi kaçtir? Çiftçi Kayit Sistemine basvuru sartlari nelerdir? Üreticilerin kayit sartlarinin zor olduguna dair sitemleri hakli midir? Malatya’da Ziraat Bankasina borcu olan üretici sayisi kaçtir? Üreticilerin toplam borcu ne kadardir? Malatya’da Tarim Kredi Kooperatiflerine borcu olan üretici sayisi kaçtir? Toplam borç miktari ne kadardir? Üreticilerin Ziraat Bankasi ve Tarim Kredi Kooperatiflerine olan borçlarinin yüzde 3 faizle ertelendiginin açiklanmasina ragmen, üreticilerden faize ilave olarak yüzde 2,5 komisyon ve yüzde 1 sigorta bedeli alinacagi dogru mudur? Dogru ise, zaten tabii bir felaketle karsi karsiya kalan ve hiçbir gelir kaynagi kalmayan küçük üreticilerden bu kadar yüksek oranda fark talep edilmesi sosyal devletin hangi ilkesiyle izah edilebilir?”