Siyaset
Giriş Tarihi : 04-01-2022 17:42   Güncelleme : 04-01-2022 17:42

“Vatandaş Yardıma Muhtaç Kaldı”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 2021 yılında üretim maliyetlerinin arttığını, pandemi tedbirleri ile işyerleri kapatılan esnafların zor bir yıl geçirdiğini, vatandaşın yardıma muhtaç hale geldiğini söyledi. Müjdelenen sulama projelerinin unutulduğunu belirten Başkan Kiraz, birçok projede çalışmaların başlatılmadığını iddia etti.

“Vatandaş Yardıma Muhtaç Kaldı”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Partisinin il binasında 2021 yılının genel değerlendirmesini yaptı. 2021 yılında yaşanan ekonomik sıkıntıdan dar gelirli vatandaşların büyük oranda zarar gördüğünü belirten Kiraz, ”Gelir adaletsizliğinin Türkiye genelinde olduğu gibi kentimizde de gözle görülür seviyede olması, sosyoekonomik sorunları da beraberinde getirmektedir. Malatya’da sigortasız ve yevmiye usulü çalışanlar, kırsal mahallelerdeki geçim zorlukları ile karşı karşıyadır. İlimizde sosyal yardımlardan 80 bin hane yararlanmaktadır. İktidar temsilcileri ağızlarını açtıklarında şu kadar yardımlar yapıldı, bu kadar yardım paketleri dağıtıldı diye günlerce açıklamalar yaptılar. Depremde ve pandemi süresi içinde binlerce işyeri; kahvehane, berber, lokanta, dükkân kapalı kaldı. Vatandaşlarımız gelirinden, kazancından oldu. Esnafın kayıpları saray hükümeti tarafından telafi edilmediği gibi millette İBAN numarası verilerek, para istenmiştir.” sözlerini kullandı.

Tarımsal üretimde girdi maliyetlerinin arttığını ve bu nedenle çiftçilerin üretimden vazgeçtiğini kaydeden Başkan Kiraz, ”Çiftçinin ürettiği üründen kazanç sağlayamaması nedeniyle artık üretmekten vazgeçti. Türkiye'nin her alanda büyümesinin motor gücü tarım ve tarıma dayalı sanayidir. İthalata dayalı tarım, yüksek girdi fiyatları, kuraklık, sel, don, hortum, dolu, aşırı yağış, aşırı sıcak gibi iklime bağlı ani hava değişiklikleri nedeniyle tarım sektörü 2021 yılında ciddi zararlarla karşı karşıya kaldı. Gübrede son 1 yıllık dönemde yüzde zamlar çiftçinin kimyasal gübre kullanımını büyük oranda azaltması bekleniyor. Son günlerde yapılan zamlarla mazotun litresi 12 liranın üzerine çıktı. Mazot ve gübre kadar olmasa da tohum, ilaç ve diğer girdilerde de fiyatlar el yakmaktadır.” diye konuştu.

2021 yılında yaşanan zirai donların ardından çiftçilerin TARSİM ve Tarım Bakanlığından herhangi bir destek almadığını iddia eden Kiraz, ”9-10 Mayıs 2021 tarihleri arasında hava sıcaklığının düşmesinden kaynaklı Darende, Akçadağ, Hekimhan, Kuluncak ilçelerinde kayısının, cevizin zirai dondan büyük zarar görmüştür. Üreticiler hem TARSİM’den hem de Tarım Bakanlığından destek alamamışlardır. Malatya’nın içinde yer aldığı birçok sulama projelerinin açılışı yapıldı. Tamamlanacak projelerin sulama kanallarının yapım sözleşmeleri henüz imzalanmamıştır. Ne zaman tamamlanacağı belli değildir. Bu Malatya’nın kaderi olamaz. Yıllar önce hizmete girecek birçok gölet ve barajların zamanında bitirilmediği görülmektedir.” dedi.

2021 yılının çiftçinin sulama sıkıntısı çektiği yıl olarak geçtiğini belirten Kiraz, sulama göletleri projelerinin sekteye uğradığını söyledi. Kiraz, ”İki sorun var ki bunu kamuoyu ile paylaşmak gerekir: Birincisi, Malatya Doğanşehir ilçesi Erkenek Mahallesi Erkenek Göleti ve Sulaması 2014 yılında ihale edilmiş 2018 yılında bitirilecek denilmiştir. 9 bin 130 dekar araziyi sulayacak göletin su ile temas edilen yüzeyler membran ile kaplanacaktır. Erkenekli üreticiler hayal kırıklığı ile 2021 yılında umutlandılar ancak gölet su tutmamaktır. Onarım yaptılar olmadı. İkincisi, Bindal, Suluköy, Şahnahan, Tepeköy arazilerini sulayan Beylerderesi sulama kanalı, Kuzey Çevreyolu çalışması güzergâhında kaldığı gerekçesiyle sulama kanalı yeraltına alınarak sifonla geçiş sağlanmıştır. Ancak sifonda kullanılan borular düşük kapasiteli olunca kanaldan sifona geçişte boruya sığmayan sulama suyu kanalda şişmeye neden olmuş biriken sular kanaldan taşmıştır. Yerine konulan borular yerlerinden çıkarılarak daha büyük çapta borular döşenmiştir. Şimdi soruyoruz. Yeniden yapılan tüm imalatların hesabını kimler verecek.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla