Malatya
Giriş Tarihi : 21-04-2021 17:01   Güncelleme : 21-04-2021 17:01

Vatandaş Sulama Suyunu Geri İstiyor

Bindal, Suluköy, Şahnahan, Tepeköy arazilerini sulayan Beylerderesi sulama kanalında, Köprü çalışması güzergahında kaldığı gerekçesiyle değiştirilen borular küçültülünce ortalık karıştı. Sifon başında toplanan 4 mahalle muhtarı ve çiftçiler, boruların değişmesiyle suyun yetersiz kalacağını ve 5 bin dönümlük alanın susuz kalacağını iddia etti

Vatandaş Sulama Suyunu Geri İstiyor

Yol yapım çalışmasında köprünün altında kalan bölümün 2 binlik boru yerine düşük kapasiteli binlik bir sifon vasıtasıyla aktarılmasına tepki sürüyor. “Devletin gücü bir boruya yetmiyor mu demeye utanıyoruz” diyen mahalle sakinleri Boruların kapasitesinin yükseltilmesi talep ediyorlar. Yetkililere konuyu anlattıklarını ve dinleyen olmadığından yakınan mahalleliler, konuyu Malatya Valisine, Malatya Milletvekilleri vasıtasıyla da meclise taşımaya hazırlanıyorlar. Kuzey çevre yolunun geçtiği sifon yapılan alanda toplanan mahalle sakinleri sistemin yol yapılmadan asfalt dökülmeden inşaat aşamasında çözülmesi talebinde bulundular.

YOL YAKINKEN YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN

Konuyla ilgili bölge sakinleri adına konuşan Suluköy Mahallesi Muhtarı Bayram Çay şöyle konuştu. “Bölgemizde Şahnahan, Tepeköy, Bindal gibi mahallelerin sulama kanalı problemi bulunuyor. 4 aydır Kuzey Kuşak yolu çalışmalarından dolayı kanalımız yıkıldı ve sulama suyumuz kesildi. Bu durumu Elazığ’a gittik. Karayollarına, DSİ Bölge Müdürlüğüne söyledik.  Bunun yanında Devlet Su İşleri Müdürü İl Müdürü Arif Bey’e de konuyu söyledik.   Kuzey Çevreyolu köprüsünün olduğu alana 2 binlik boru yerine, binlik boru döşemişler. Suyumuz sifon olarak kullanılan binlik kanala sığmıyor. Su taşıyor ve karşı tarafa geçmiyor.  Ben bunu DSİ İl Müdürü Arif Bey’e söyledim. Bu su kanala sığmazsa yarın tekrar sökme imkânımız yok. Köylerimiz susuz kalır. Buraya 2 binlik boru koyacaklardı, 2 binlik boru yerine binlik boru koydular. Ve suyumuz kanala sığmayıp taşıyor. Yol yakınken yanlıştan dönülsün.  Bu sorunu Vali Bey’e kadar söyledik. Su köylere gitmiyor. Devletimiz dağları deliyor, buraya en az bin 500’lük boru koyamıyor mu?” diye sordu.

“DSİ İNATLA KÜÇÜK ÇAPLI BORU KULLANDI”

Muhtar Çay, konuşmasının devamında ise ; “Konuyu DSİ yetkililerine defalarca söylememize inatla 1’lik boru kullanıldı.  Bu borunun kullanılmasıyla karşı tarafa geçen su miktarı da doğal olarak 3/1 oranında azaldı. Bu da arazilerimizin, bağ ve bahçelerimizin susuz kalacağı anlamına geliyor. Bu mahsus yapılıyor. Sorunumuzu herkese söylememize rağmen DSİ inatla bu küçük çaplı boruyu buraya koydu. Karayolları bize yazın, biz istediğiniz boruyu verelim derken, DSİ buna uymuyor. Biz ne yapacağız şimdi? Neredeyse 5 bin dönümlük arazi susuz kalacak. Suyu kesmezsek su taşıp, kanalı yıkacak. Eğer bu kanal yıkılırsa biz bu kanalı 7 ayda yapamayız. V akit geç olmadan, Borunun geçtiği alan asfaltlanmadan derhal yanlıştan dönülmeli, boru değiştirilmelidir. Aksi halde bu vebalin altından kimse kalkamaz” ifadelerine yer verdi.

Makinelerin Çalışmasına İzin Vermeyeceğiz

Bölgede arazisi bulunan Şahnahan Çiftçilerinden Ali Arıkan ise; “Köprü çalışmasının yapıldığı 100 metrelik yere 2 binlik boru döşeneceği sözü verdikleri halde, binlik boru döşediler. Bundan dolayı sulama kanalındaki sular taşıyor. Borunun ağzı geniş olması lazım ki, suyu çekebilsin. Boru dar olduğu için su geçmiyor. Köylü burada toplandı ve çözüm bekliyor. Biz buradaki çalışmaları durdurduk. Bu iş çözülmeyene kadar makineleri çalıştırmayacağız.”

5-6 Bin dönüm Arazi Susuz Kalacak

Suluköy çiftçilerinden Mehmet Türkoğlu, sıkıntılarını özetle şu şekilde ifade etti.; “Kanalımız yapılırken tam çalışma olan yere binlik boru döşemişler. Borudan su geçemeyince kanalda su taşıyor. İleriki günlerde kanalımızın tamamen yıkılmasından korkuyoruz. Bunun da en az 5-6 bin dönüm arazinin susuz kalması anlamına geliyor. Bu kanal yıkılırsa kim bize sahip çıkacak? 100 metre 2 binlik boruyu devlet çiftçileri için yapmıyorsa, biz ne yapalım. Çiftçilerin hali ortada”

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla