Malatya
Giriş Tarihi : 29-01-2017 19:31   Güncelleme : 29-01-2017 19:31

Vatandas Sudan Sikâyetçi

Yesilyurt CHP Ilçe Baskani Ahmet Küçüksahin ve beraberindeki heyet Yesilkaynak, Çarmuzu, Kiltepe, Cumhuriyet, Atatürk ve Gazi Mahalle muhtarlarini ziyaret ederek mahallelinin sorunlarini dinleyerek vatandaslarla sohbet etti

Vatandas Sudan Sikâyetçi

Yesilkaynak, Çarmuzu, Kiltepe, Cumhuriyet, Atatürk ve Gazi Mahalle muhtarlarini ziyaret eden Yesilyurt CHP ilçe Baskani Ahmet Küçüksahin ve beraberindeki heyet burada vatandaslarin sikintilarini dinledi.  Burada vatandaslarin dile getirdikleri bir numarali sorun sunlardi: Merkez Fatih Mahallesi içme suyunu, Yesilkaynak Mahallesi, hayvan pazarinin mahalleden kaldirilmasini ve içme suyunu, Çarmuzu Mahallesi, açilmayan imarli yollari, kat müsaadesini ve dogalgazi, Cumhuriyet Atatürk ve Gazi Mahalleleri, içme suyunu, imari, TEDAS hizmetlerini ve Demir Yolu’nu ifade ettiler. Merkez Fatih Mahallesi Muhtari Ahmet Ulukaya yasadiklari sikintilari su sekilde siraladi: “ Mahallemizin en büyük sorunu içme suyudur, sularimiz akmiyor. Iki yildir artezyen suyu içiyoruz. Yesilyurt Nüfus Müdürlügü’nün birahanelerin, kahvelerin vb. olmasindan dolayi yerinden memnun degiliz. Daha güzel, daha merkezi, daha elit bir yere alinmasini talep ediyoruz. Yesiltepe muhtarlari olarak Avrupa standartlarinda yapilacagi söylenen üç adet Polis Karakolundan birisinin Yesiltepe’de kurulmasini istiyoruz. Bunun için üç dönümlük arazi bulduk ve tapusunu verdik. Bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz.15 Temmuz’dan hemen sonra, 19 Temmuz günü suya, ulasima ve ekmege zam yapildi. Müracaatimiz üzerine ertesi gün çekilecek dediler. Bugün 26 Ocak 2017, suya, ekmege ve ulasima yapilan zamlari kaniksamaya basladik. TEDAS ile sorun yasamaya devam ediyoruz. Kablolar yer altina alinmadi. Mahallemizde issizlik had safhada...”

“BIR NUMARALI SORUNUMUZ MAHALEMIZDE BULUNAN HAYVAN PAZARI”

Yesilkaynak Mahallesi muhtari Salman Alpaslan mahallesinin sikintilarini su sekilde anlatti: “Bir numarali sorunumuz, mahallemizde bulunan hayvan pazaridir. Bunun mutlaka ve mutlaka buradan kaldirilmasini istiyoruz. Aksam ilaçliyorlar. Sabah hiç ilaçlanmamis gibi ayni böcekler tekrar ürüyor. En ciddi ikinci sorunumuz içme suyudur. Hayvan pazarinin pisliginin üzerine susuzluk, temizligi olumsuz etkilemektedir. Salgin bir hastaligin çikmasini kaçinilmaz görüyoruz.  Sivillere devredilen eski Askeri Hastanenin sivil hastane olarak kullanilmasinin uygun olacagini düsünüyoruz ve talep ediyoruz. Yesilkaynak Mahallesinde yasayanlarin çok büyük bir bölümü, Dogu Anadolu Bölgesinden gelenler olusturuyor. Her evde 10-12 çocuk var.  Mahallemizde issizlik çok fazla. TEDAS hizmetlerinden memnun degiliz. Mahallemizde haddinden fazla hirsizlik oluyor. Polislerin buralarda sik sik devriye gezmesini istiyoruz.” Çarmuzu Mahallesi Muhtari Haci Korkmaz ise sorunlarini su sekilde dile getirdi: “Bir numarali sorunumuz dogal gazin mahallemize gelmesidir. Imari olmayan Kiltepe, Melekbaba, Tastepe Mahallelerine dogalgaz götürülmüs olmasina ragmen, imar yollarinin açilmadigini bahane ederek bize bu hizmeti getirmiyorlar. Mahallemizde imar mevcut olmasina (2010 yilinda çalismasi tamamlandi) ragmen imarda belirtilen yolar bir türlü açilmiyor.  Diger mahallelere verilen kat müsaadesi bize verilmiyor. Buralarin müteahhitler için cazibeli olabilmesi için imar yollarinin yapilmasini ve kat müsaadesinin verilmesini talep ediyoruz.  Çarmuzu ’da su sorunu yasamiyoruz. Yesilyurt Belediyesinden memnunuz. Muhtarlik binasinin eski muhtar zamanindan kalma 8 bin 500 TL borcu yüzünden muhtarlik binasina elektrik baglamiyorlar. Bu nedenle biz de muhtarlik binasini kullanamiyorum.  Mahallemizin yüzde 65’ine dogalgaz geldi, kalan yüzde 35’inde dogalgaza kavusturulmasini talep ediyoruz.”

 

“HER 3 MAHALLENIN ORTAK SORUNU DEMIR YOLLARININ MAHALLEYE VERDIGI SIKINTI”

Cumhuriyet Mahallesi Muhtari Sahin Demirci, Atatürk Mahallesi Muhtari Salman Sahbaz ve Gazi Mahallesi Muhtari Hüseyin Basibüyük mahallelerinin yasadiklari sikintilari söyle ifade ettiler: “Bir numarali sorunumuz su. Içme suyu olarak kuyu suyu içiyoruz. Maddi durumu iyi olanlar sise suyu içiyor, digerleri tiksine tiksine de olsa kuyu suyu içiyor.  Mahallelerimize imar vermiyorlar. Kat farki vermiyorlar. Dolayisiyla buralara müteahhit gelmiyor. Her üç mahallemizin ortak sorunlarindan bir digeri, Demir Yollarinin mahallelerimiz vermis oldugu sikintidir. Bu baglamda sunlari talep ediyoruz; Lokomotif Bakim Atölyesi buradan kaldirilmalidir. Demir Yolu yük indirme bindirme yeri ile Dis Hastanesi arsindaki mesafe 5 metre, Devlet Hastanesi ile mesafesi 15 metre. Toz, duman, koku vb. hastanelerin yaninda olmamalidir. Bu nedenle yük indirme bindirme yeri sehir disina tasinmalidir.  Kara yolu ile demir yollarinin kesistigi yerlerde demir yollarinin zemin altina alinmasi hem daha ekonomik, hem de trafigi rahatlatacaktir.”