Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-03-2021 10:49   Güncelleme : 15-03-2021 10:49

Vatandaş Paketin Genişletilmesini İstedi

​​​​​​​ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'nda, Basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf tutulacağı ve beyan yükümlülüklerinin kaldırılacağı açıklamaları Esnaflar tarafından sevinçle karşılandı. Vatandaşlar ise bu uygulamanın tüm kesime uygulanmasını istedi.

Vatandaş Paketin Genişletilmesini İstedi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde çoğu işyeri salgının yayılma hızını yavaşlatmak için acı reçeteyi içti. Esnafı bir nebze olsun rahatlatacak müjde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Haliç Kongre Merkezi'ndeki Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Başkan Erdoğan, "Kuaför, tesisatçı, tamirci, gibi esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan yükümlülüklerini de kaldırıyoruz" dedi.

Bu haber Esnaflar tarafından coşku ile karşılanırken, vatandaşlar ise uygulamanın tüm kesime dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Ekonomi Reformları Paketinin ardından Malatya sokaklarının nabzını tutan muhabirlerimiz, vatandaşlara paketin yeterli olup olmadığını sordu.

Vergi muafiyetinin vatandaşların ödediği ürünlere yansıtılması gerektiğini söyleyen Şevket Kaya(28),” Pandemi sürecinde esnaflar kadar vatandaşlar da etkilendi. Yaşamın her alanında aldığımız ürünlere vatandaşlar olarak KDV ödüyoruz. Bu ödediğimiz KDV için de bir düzenleme getirilmesi gerekir.” dedi.

Aşılama çalışmalarının başlaması ve yerinde karar ile başlayan normalleşme ile yaz ayında düğünlerin yapılacağını ve çeyiz alan vatandaşların desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Nergis Ufuk (26), ” Düğünler ertelendi. Evlenecek çiftler için düğün kolaylığı sağlanması gerekiyor. Gelinlik masrafı, Beyaz eşya ve mobilya masraflarına bakıldığında buradaki KDV tutarı yüksek. Vatandaşlar için de bu kolaylığın sağlanması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Bireysel olarak ticaret yaptığını kaydeden ve Pandemi sürecinde iş yapamadığı için vergi yüklerinin arttığını aktaran Ramazan Beker(42),” Yıllardır serbest olarak çalışıyorum. Vergi ödeme noktasında güçlük yaşıyorum. Pandemi sürecinde iş yapamaz olduk. Geçmişten kalan ve şuan hali hazırda olan borçlarımızın da KDV muafiyetne dahil edilmesini istiyoruz. Bireysel vergi mükelleflerine de bu imkan sağlanmalı.” sözlerini kullandı.

Gıda ürünlerinde de kısa süreli de olsa KDV oranının minimum seviye indirilmesi gerektiği savunan Vahap Akgün(55) ise,” Gıda ürünlerini herkes alıyor. Kısa süreli de olsa vatandaşı rahatlatacak bir çözüm bulunmalı. KDV oranları yüzde 1 ’lere çekilmeli. Bu şekilde vatandaşta destekten faydalanmış olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Esnaf’ın bu paket ile rahat bir nefes aldığını kaydeden Esnaf Muhammed Akyüz,” Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. İşletmem pandemiden dolayı uzun süre kapalıydı. İş yapmaya başladık. Vergi alınmaması ve beyan yükümlülüğünün kaldırılması bizleri rahatlatacak.” dedi.

Ebubekir Atilla