Malatya
Giriş Tarihi : 25-02-2021 17:36   Güncelleme : 25-02-2021 17:36

Vatandaş Karşıdan Karşıya Geçemiyor

Yeşilyurt İlçesi, Sütlüce Mahalle Muhtarı Mehmet Kılıç, Malatya Sivas Karayolunun mahalle içinden geçtiğini hatırlatarak Mahallelerine üst veya altgeçit istiyor. Hemzemin geçitlerinin de düzenlenmesini talep eden Muhtar Kılıç, bölgede geçit olmadığı için yıl içinde ortalama 4-5 ölümlü kazanın meydana geldiğini de hatırlattı.

Vatandaş Karşıdan Karşıya Geçemiyor

Malatya Sivas karayolunun 21. Kilometresinde yer alan Sütlüce Mahallesini Sivas yolu ikiye böldüğü için mahalleli karşıdan karşıya geçişte zorluk yaşıyor. Sütlüce Mahalle Muhtarı Mehmet Kılıç, “ Karayolları tarafından 2 x 2 şeklinde bir alt geçit yapıldı. Ancak bu alt geçitte ışıklandırma olmadığı için, yeri de uygun olmadığı için orası kullanılamadı. Özelliklede yabani hayvanların içerisinde barındığı bir alan haline dönüştü. Bu nedenle de vatandaş burayı kullanamıyor. İçerisi çok karanlık, su gideri yok, ışıklandırması yok. İçine su doluyor. Çamur olduğu için de içine girilmiyor. Sadece yabani hayvanlar sığınak olarak kullanıyor. Bundan dolayı da en fazla öğrencilerimiz sıkıntı çekiyorlar. Sabah, akşam okula gidip geldiklerinde korkuyorlar. Mahallenin karşı tarafında Kur'an kursu, Değirmen, Anaokulu, ilkokul olduğunu için günlük en az 200-300 kişi bu yolu kullanıyor. Yılda ortalama 4-5 kişi de bu nedenle karşıdan karşıya geçerken yaşamını yitiriyor. Bundan dolayı bu yol üzerine ya alt geçit ya da üst geçit olursa bizim Can güvenliğimiz sağlanmış olur.”

BAKANIMIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ

Mehmet Kılıç açıklamasının devamında ise taleplerini; “Sivas yolu yapıldı yapılalı yol nedeniyle çile çekiyoruz. Son 5 yıl içinde en az 20 kişiye yakın insanımızı bu yolda kaybettik.  Tohma köprüsü bitişiğinde yeterince kullanamadığımız bir hemzemin geçidimiz var.  Hemzemin geçit ile ilgili Sayın bakanımıza kadar taleplerimizi ilettik. Bakanımız yapılması için talimat verdi. Ancak bu talimat resmiyete çevrilmediği için ve oradaki bir vatandaşımız yol vermediği için bu geçit yapılmadı. Bundan dolayı da sıkıntı çekiyoruz. Bu nedenle öğrenci servisleri de öğrencilerimizin mahallemizin içine getirmiyorlar, dışarıda bırakmak zorunda kalıyorlar. Bu da trafik kazalarına neden oluyor. Çocuklar yaklaşık 1- 1.5 kilometre yaya yol gidip gelmek zorunda kalıyor. Bu konunun da dikkate alınmasını ve bunun yapılmasını da talep ediyoruz. Diğer yandan bu köprü ile Topraktepe Mahallesi, Küllü Mağara Mahallesi ve o bölgede 4-5 tane ayrı mahalle var buradaki insanlar Yazıhan’a gitmek için hepsi bahsettiğimiz geçidi kullanıyor. Kaçak geçidi kullandıkları için de ciddi oranda kazalara neden oluyorlar ve sürekli tehlike arz ediyor. Bu durumunda gözden geçirilmesini istiyoruz. Tohma köprünün üst tarafında yapılacak olan bir hemzemin geçit resmiyete kavuşursa çok iyi olur.  Ayrıca, Sütlüce Mahallesi'nde Değirmen bölgesinde Malatya'nın 21 kilometresinde yer alan bölgede düzenli bir alt geçit ya da bir üst geçit olursa sıkıntımız gider diye düşünüyoruz” şeklinde dile getirdi.  

>>> A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay  (Özel Haber- Videolu)