Malatya
Giriş Tarihi : 28-02-2018 17:51   Güncelleme : 28-02-2018 17:51

Vali Kaban’dan Uyusturucuyla Mücadele Vurgusu

Uyusturucu ile mücadelenin önemine dikkat çeken Vali Ali Kaban, “Uyusturucu demek gelecek nesillerin pesinen ortadan kalkmasi demek. Çünkü bu çok korkunç bir aliskanlik. Geldigimden beri üzerinde en fazla durdugumuz konudur. Suan ciddi manada bir sikintimiz yok. Bizim istatistiklere yansiyan sekliyle iyi bir noktadayiz. Bu dengelerin degisip aleyhimize dönmeyecegi anlamina gelmez. O yüzden sürekli teyakkuzda olacagimiz bir konu ve bunu hep birlikte ortadan kaldiracagiz.” dedi

Vali Kaban’dan Uyusturucuyla Mücadele Vurgusu

Vali Ali Kaban HIMYAÇ-DER Baskani Ayse Ece Budan’ i ziyaret ederek dernek çalismalari hakkinda bilgi aldi.  Yapilan ziyaretten duydugu memnuniyeti dile getiren Himayeye Muhtaç Yaslilar, Çocuklar ve Kadinlar Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi (HIMYAÇ-DER) Baskani Ayse Ece Budan:  “Dernegimiz mütevazi bir dernek biz uzun yillardir var olan bir aileyiz. HIMYAÇ-DER 1994 yilinda kurulup 2011 yilinda genel merkezi olmustur. Türkiye genelinde 11 ilimizde subemiz vardir. Malatya genel merkezli çalisirlar Aile ve Sosyal Bakanligina bagli kurumlar enses olaylari, fuhus sektörü ve uyusturucu ile mücadele eden bir dernegiz.  Ben bu vesileyle de ilk defa iktidar partisinin 2018 ve 2023 yilini uyusturucu ile mücadele sürecini aldiklari için iktidarimiza tesekkür etmek istiyorum, çünkü ilk defa oldu bu. Bu büyük bir sektör bu sektörle yillardir mücadele zor olmustur. AMATEM çalismamiz var onunla ilgili de kisa bir bilgi vermek istiyorum. Inönü üniversitesi MIAD ve HIMYAÇ-DER olarak ilk starti verildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligindan il müdürlügümüzden de görevli bir arkadasimiz gidiyor geliyor,  çok güzel bir çalisma çikariyoruz fakat AMATEM’ in yaninda  içerigi daha genis kapsamli bir  yol çizdik, hem AMATEM’i hem bizi  bir arya getirebilecek  bir rehabilitasyon merkezi ile birlikte  dünyada 3 ülkede olup  Türkiye’de hiç olmayan  bir projeyi size getirecegiz,   sizin izniniz alacagiz bu konuda. 9 Mart’ta da AMATEM’in psikiyatri bölümündeki hocalarimiz Üniversite içerisinde olmasini uygun gördüler sayin rektörümüzle de görüsünce buraya yapin dediler.  9 Mart’ta Allah nasip ederse bizde bir grup MIAD’in davetine katilacagiz, orda ilk starti verecegiz, orada bütçeye bir katki bulunduktan sonra ise baslanilacak.   Ülke gündemini ilgilendiren konularda da sivil toplum kurulus olmanin geregini yapiyoruz” ifadelerine yer verdi.  

 “UYUSTURUCUDA IYI BIR NOKTADAYIZ”

Vali Ali Kaban ise: “Sivil toplum örgütlerinin bütün dünyadaki özellikle sivillesme ile birlikte hükümet disi organizasyonlar olarak ehemmiyeti 2000’ li yillarda açik bir sekilde ortaya çikti. Gündem 21’ in bir uzantisidir bir anlamda, ama her seyin kamusal bir alanda algilandigi bir yapi ilelebet gitmiyor. Bu gün 21. yüzyilin basinda önümüze çikan suan ki resim bunu gösteriyor. O zaman ne yapacagiz sivil inisiyatiflerle devam ettirecegiz. Bu anlamda sizin özellikle konularinizi da biliyorum önemli bir fonksiyonu yerine getirmek gibi bir hükümlülügünüz var. Bu anlamda özellikle kadin konusu ciddi anlamda spekülasyonlarin ötesinde reel olarak hakikaten birebir bütün kadin kavramini kapsayacak sekilde ele alinmasi gerekiyor. Onu da ele alacak olan elbette devlet, kamusal alan ve sivil inisiyatiflerdir. Diger hususta bu uyusturucu konusu, gelecek nesillerin pesinen ortadan kalkmasi anlamina geliyor. Çünkü bu çok korkunç bir aliskanlik, her aliskanlik kötüdür. Iyi bir seyin bile olsa aliskanliklar sikintilidir. Ama bu uyusturucu baska bir felaket bu anlamda buna karsi elbette hep birlikte mücadele verecegiz. Geldigimden beri üzerinde en fazla durdugumuz konudur uyusturucu. Suan sükürler olsun ciddi manada bizim bir sikintimiz yok. Bizim istatistiklere yansiyan sekliyle gelen sikâyetlere dayali olarak takibi yapilan hususlarda Türkiye’de o anlamda iyi bir noktadayiz.  Bu dengelerin degisip aleyhimize dönmeyecegi anlamina gelmez. Sürekli teyakkuzda olacagimiz bir konu ve bunu hep birlikte ortadan kaldiracagiz.  Bu anlamda çalismalarinizdan dolayi sahsim adina bütün HIMYAÇ-DER’i kutlarim. Hepinize saglik, mutluluk ve güzellikler diliyorum” seklinde konustu.